Přeskočit na obsah

Hudební žánr: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JanBlanicky (diskuse | příspěvky)
nový článek (přepsáno)
m wikfiy, pravopis, typografie, vymýcení „náš“, „my“ a další drobnosti
Řádek 1: Řádek 1:
Termín '''hudební žánr''' představuje nejširší, ale také nejnejednotnější a nejméně přesně definovatelné rozdělení hudby podle jejích formálních a obsahových charakteristik. Je tedy širším členěním, než hudební směr či styl. Je velmi těžké definovat jednotlivé žánry, protože
Termín '''hudební žánr''' představuje nejširší, ale také nejnejednotnější a nejméně přesně definovatelné rozdělení [[hudba|hudby]] podle jejích formálních a obsahových charakteristik. Je tedy širším členěním než hudební směr či styl. Je velmi těžké definovat jednotlivé žánry, protože
* 1) ve všech dochází k přesahům do jiné kategorie, proto užíváme spíše zažitých a praktikovaných, než pregnantně stanovených jednotek
# ve všech dochází k přesahům do jiné kategorie, proto užíváme spíše zažitých a praktikovaných než pregnantně stanovených jednotek,
* 2) rozdělení je poplatné době, z čehož plyne jeho nerovnoměrnost.
# rozdělení je poplatné době, z čehož plyne jeho nerovnoměrnost,
* 3) žánry (též i styly) jsou navíc chápány jinak jak v různých kulturách, tak jazykově (např. označení "Klasická hudba" v anglosaském prostředí proti "vážná hudba" v prostředí našem - čeština chápe hudbu klasickou spíše jako tradiční období vážné hudby; dalším příkladem je např. populární hudba, která v americké terminologii zahrnuje např. rock a jeho styly, country, folk, atd.), u nás je však tradicí, že jsou odděleny, protože slovo populární má do jisté míry pejorativní nádech - to, co my máme za populární hudbu, mají Američané za "pop", tedy v jejich chápání komerční populární hudbu). Takových příkladů lze nalézt celé řady.
# žánry (též i styly) jsou navíc chápány jinak jak v různých kulturách, tak jazykově (např. označení „klasická hudba“ v anglosaském prostředí proti „vážná hudba“ v českém prostředí čeština chápe hudbu klasickou spíše jako tradiční období vážné hudby; dalším příkladem je např. populární hudba, která v americké terminologii zahrnuje např. rock a jeho styly, country, folk atd.), v [[Česko|Česku]] je však tradicí, že jsou odděleny, protože slovo populární má do jisté míry pejorativní nádech to, co je v Česku za populární hudbu, je v [[Spojené státy americké|USA]] za „pop“, tedy v jejich chápání komerční populární hudbu). Takových příkladů lze nalézt celé řady.


Přidržíme-li se tedy dělení standardním "českým" způsobem, pak (jakkoli má mnoho nedostatků a nelze je ani zdaleka považovat za správné) lze jednotlivé žánry rozdělit přibližně následujícím způsobem :
Přidržíme-li se tedy dělení standardním „českým“ způsobem, pak (jakkoli má mnoho nedostatků a nelze je ani zdaleka považovat za správné) lze jednotlivé žánry rozdělit přibližně následujícím způsobem:


* Vážná hudba (vše, co obsahuje anglický termín "classical music")
* [[Vážná hudba]] (vše, co obsahuje anglický termín „classical music“)
* Lidová hudba (chápána "naše" či blízká evropská lidová hudba)
* [[Lidová hudba]] (chápána „naše“ či blízká evropská lidová hudba)
* Populární hudba (chápáno spíše jako komerční oblast hudby)
* [[Populární hudba]] (chápáno spíše jako komerční oblast hudby)
* Jazz (vycházející sémanticky z lidové hudby afroameričanů)
* [[Jazz]] (vycházející sémanticky z lidové hudby afroameričanů)
* Rock (žánr, který se postupně vyčlenil z jazzu)
* [[Rock]] (žánr, který se postupně vyčlenil z jazzu)
* Folk (umělá nástavba lidové hudby)
* [[Folk]] (umělá nástavba lidové hudby)
* Country (také původně lidová hudba, ale americké provenience)
* [[Country]] (také původně lidová hudba, ale americké provenience)


Jak je vyplývá z komentářů jednotlivých žánrů, toto tradiční rozdělení nemá příliš logiky a připomíná spíše sčítání jablek a hrušek dohormady. Stalo se však obecně akceptovaným a užívaným, proto nezbývá, než ho alespoň do jisté míry respektovat, jakkoli individuálních názorů na toto téma je nepochybně velké množství. Do seznamu by se dala zařadit např. též tzv. "etnická hudba", což je ovšem zase hudba lidová, je jen chápána z našeho pohledu více či méně místně jako lidová hudba exotické provenience.
Jak vyplývá z komentářů jednotlivých žánrů, toto tradiční rozdělení nemá příliš logiku a připomíná spíše sčítání jablek a hrušek dohormady. Stalo se však obecně akceptovaným a užívaným, proto nezbývá, než ho alespoň do jisté míry respektovat, jakkoli individuálních názorů na toto téma je velké množství. Do seznamu by se dala zařadit např. též tzv. [[etnická hudba]], což je ovšem zase hudba lidová, je jen chápána více či méně místně jako lidová hudba exotické provenience.


== Podívejte se také na ==
== Podívejte se také na ==

* [[Hudební směry]]
* [[Hudební směry]]
* [[Hudební styly]]
* [[Hudební styly]]
Řádek 23: Řádek 22:
{{Hudební pahýl}}
{{Hudební pahýl}}


[[Kategorie:Hudba|Žánr ]]
[[Kategorie:Hudba|Žánr]]
[[Kategorie:Hudební žánry| ]]
[[Kategorie:Hudební žánry|Hudební žánry]]


[[da:Musikgenre]]
[[da:Musikgenre]]
[[de:Musikstil]]
[[de:Musikstil]]
[[en:Music genre]]
[[et:Muusikastiil]]
[[et:Muusikastiil]]
[[en:Music genre]]
[[fa:سبکهای موسیقی]]
[[fa:سبکهای موسیقی]]
[[fr:Genre musical]]
[[fr:Genre musical]]

Verze z 20. 9. 2006, 10:30

Termín hudební žánr představuje nejširší, ale také nejnejednotnější a nejméně přesně definovatelné rozdělení hudby podle jejích formálních a obsahových charakteristik. Je tedy širším členěním než hudební směr či styl. Je velmi těžké definovat jednotlivé žánry, protože

  1. ve všech dochází k přesahům do jiné kategorie, proto užíváme spíše zažitých a praktikovaných než pregnantně stanovených jednotek,
  2. rozdělení je poplatné době, z čehož plyne jeho nerovnoměrnost,
  3. žánry (též i styly) jsou navíc chápány jinak jak v různých kulturách, tak jazykově (např. označení „klasická hudba“ v anglosaském prostředí proti „vážná hudba“ v českém prostředí – čeština chápe hudbu klasickou spíše jako tradiční období vážné hudby; dalším příkladem je např. populární hudba, která v americké terminologii zahrnuje např. rock a jeho styly, country, folk atd.), v Česku je však tradicí, že jsou odděleny, protože slovo populární má do jisté míry pejorativní nádech – to, co je v Česku za populární hudbu, je v USA za „pop“, tedy v jejich chápání komerční populární hudbu). Takových příkladů lze nalézt celé řady.

Přidržíme-li se tedy dělení standardním „českým“ způsobem, pak (jakkoli má mnoho nedostatků a nelze je ani zdaleka považovat za správné) lze jednotlivé žánry rozdělit přibližně následujícím způsobem:

  • Vážná hudba (vše, co obsahuje anglický termín „classical music“)
  • Lidová hudba (chápána „naše“ či blízká evropská lidová hudba)
  • Populární hudba (chápáno spíše jako komerční oblast hudby)
  • Jazz (vycházející sémanticky z lidové hudby afroameričanů)
  • Rock (žánr, který se postupně vyčlenil z jazzu)
  • Folk (umělá nástavba lidové hudby)
  • Country (také původně lidová hudba, ale americké provenience)

Jak vyplývá z komentářů jednotlivých žánrů, toto tradiční rozdělení nemá příliš logiku a připomíná spíše sčítání jablek a hrušek dohormady. Stalo se však obecně akceptovaným a užívaným, proto nezbývá, než ho alespoň do jisté míry respektovat, jakkoli individuálních názorů na toto téma je velké množství. Do seznamu by se dala zařadit např. též tzv. etnická hudba, což je ovšem zase hudba lidová, je jen chápána více či méně místně jako lidová hudba exotické provenience.

Podívejte se také na

Šablona:Hudební pahýl