Přeskočit na obsah

Queens: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m přidána Kategorie:Queens za použití HotCat
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 66 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q18424)
Řádek 48: Řádek 48:
[[Kategorie:Městské obvody v New Yorku]]
[[Kategorie:Městské obvody v New Yorku]]
[[Kategorie:Queens| ]]
[[Kategorie:Queens| ]]

[[ast:Queens]]
[[bar:Queens]]
[[bg:Куинс]]
[[bn:কুইন্‌স]]
[[bpy:কুইন্স কাউন্টি, নিউ ইয়র্ক]]
[[bs:Queens]]
[[ca:Queens]]
[[da:Queens]]
[[de:Queens]]
[[diq:Queens]]
[[el:Κουίνς]]
[[en:Queens]]
[[eo:Kvinzo]]
[[es:Queens]]
[[et:Queens]]
[[eu:Queens]]
[[fa:کویینز]]
[[fi:Queens]]
[[fr:Queens]]
[[ga:Queens]]
[[gl:Queens]]
[[gv:Queens]]
[[he:קווינס]]
[[hr:Queens, New York]]
[[hu:Queens]]
[[hy:Քվինս շրջան (Նյու Յորք)]]
[[id:Queens]]
[[is:Queens]]
[[it:Queens]]
[[ja:クイーンズ区]]
[[ka:კუინზი]]
[[ko:퀸스]]
[[ku:Queens]]
[[lt:Kvinsas]]
[[lv:Kvīnsa]]
[[mg:Queens]]
[[mr:क्वीन्स]]
[[na:Queens]]
[[nds:Queens County (New York)]]
[[nl:Queens]]
[[nn:Queens]]
[[no:Queens]]
[[pl:Queens]]
[[pnb:کوینز]]
[[pt:Queens]]
[[ro:Queens]]
[[ru:Куинс]]
[[sco:Queens]]
[[sh:Queens]]
[[simple:Queens]]
[[sk:Queens]]
[[sl:Queens]]
[[sr:Квинс]]
[[sv:Queens]]
[[sw:Queens]]
[[th:ควีนส์]]
[[tl:Queens]]
[[tr:Queens]]
[[uk:Квінз]]
[[ur:کوئینز]]
[[vi:Queens]]
[[war:Queens]]
[[xmf:ქუინსი]]
[[yi:קווינס]]
[[zh:皇后區]]
[[zh-min-nan:Queens]]

Verze z 10. 3. 2013, 06:30

Poloha Queensu zvýrazněna žlutou barvou

Queens je jeden z pěti obvodů města New York a zároveň okres amerického spolkového státu New Yorku. Rozlohou je největší. Na jejím území se nacházejí dvě letiště LaGuardia v části Flushing a Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho (známého pod zkratkou JFK). Počet obyvatel činí přibližně 2,2 miliónu osob. Polovina obyvatel se narodila v jiné zemi než v USA. V Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové je každý rok na počátku září pořádán tenisový grandslam US Open. Narodil se zde známý raper Curtis 50 Cent Jackson.

Název obvodu pochází z doby, kdy tehdejší Nieuw Amsterdam (Nový Amsterodam) byl odebrán Holandsku a přejmenován na New York; jeho okolí pak na památku vlády manželky anglického krále Karla II. Kateřiny z Braganzy dostalo jméno Queens (královny n. královnino).

Geografie

Queens se nachází v západní části Long Islandu a zahrnuje i několik menších ostrovů, z nichž většina leží v Jamaica Bay. Čtvrť má celkovou rozlohu 462 km², 283 km² je souš a 38,7% činí voda.

Vláda

Demokratická strana drží většinu veřejných úřadů. 63 procent registrovaných voličů v Queensu jsou demokraté. Místní stranické platformy se soustředí na dostupné bydlení, vzdělávání a ekonomický rozvoj. Mezi kontroverzní politické otázky v Queensu patří rozvoj, hluk a náklady na bydlení.

Queens nehlasoval pro republikánského kandidáta v prezidentských volbách od roku 1972, kdy zdejší voliči vybrali Richarda Nixona nad Georgem McGovernem.

Ekonomika

Zdejší ekonomika je založena na cestovním ruchu, průmyslu a obchodu. Vzhledem k tomu, že newyorská metropolitní oblast má tři letiště, vzdušný prostor patří mezi nejrušnější a nejvíce regulované na světě. Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho podél Jamaica Bay se nachází nejrušnější letiště v zemi v oblasti mezinárodního cestování. Regionální Letiště La Guardia na East River většinou obsluhuje lety z východu Severní Ameriky.

Demografie

Queensboro Bridge

Podle sčítání lidu z roku 2010 tvořili běloši 39,7% populace (nehispánští běloši 27,6%), jejich podíl v roce 1960 činil 91,5%, Afroameričané 19,1%, Asiaté 22,9%, populace jiné rasy 12,9% a smíšené (dvou nebo více ras) 4,5%. 27,5% populace čtvrti Queens bylo hispánského nebo latinoamerického původu (jakékoliv rasy).

46,6 % obyvatel se narodilo v jiné zemi než USA. Přibližně 44,2% populace starší 5 let mluvit doma anglicky, 23,8% španělsky, 16,8% jiným Indoevropským jazykem. Dalších 13,5% mluví doma některým z asijských jazyků.

Podle sčítání lidu z roku 2000 zde žilo 2 229 379 lidí, bylo tam 782 664 domácností, a 537 690 rodin. Hustota obyvatelstva byla 7 879,6/km². Bylo tam 817 250 bytových jednotek s průměrnou hustotou 2 888,5/km².

Podle odhadu Úřadu pro sčítání lidu se počet obyvatel zvýšil v roce 2008 na 2 293 007.

Průměrný příjem pro domácnost ve čtvrti činí 374 39 dolarů a průměrný příjem pro rodinu činil 42 608 dolarů. Muži měli průměrný příjem 30 576 dolarů oproti 26 628 dolarům u žen. Příjem na hlavu činil 19 222 dolarů. V Queensu vydělává černošská populace průměrně více než populace bělošská.

Doprava

Queens má zásadní význam v mezinárodní a mezistátní letecké dopravě. Nachází se zde dvě ze tří New Yorských hlavních letišť, letiště LaGuardia se nalézá v severním Queensu při řece East River a Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho se nalézá na jihu u pobřeží Jamaica Bay. Nadzemní povrchová dráha JFK poskytuje železniční spojení mezi letištěm JFK a místní železniční tratí.

Queens je připojen k Bronxu čtyřmi mosty: Bronx Whitestone Bridge, Throgs Neck Bridge, Robert F. Kennedy Bridge a Hell Gate Bridge. K Manhattanu je připojen dvěma mosty a jedním tunelem: Robert F. Kennedy Bridge, Queensboro Bridge a Queens Midtown Tunnel. Vede zde také most na Roosvelt Island - Roosevelt Island Bridge.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Queens na Wikimedia Commons

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Queens na anglické Wikipedii.