Canoeing at the 1960 Summer Olympics – Women's K-1 500 metres: Difference between revisions
Appearance
Content deleted Content added
Vladyreaper (talk | contribs) m →Heats |
m →top: add short description |
||
(18 intermediate revisions by 15 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{short description|None}} |
|||
{{CanoeingAt1960SummerOlympics}} |
{{CanoeingAt1960SummerOlympics}} |
||
[[File:Therese Zenz, Antonina Seredina, Daniela Walkowiak-Pilecka 1960.jpg|thumb|Left-right: [[Therese Zenz]], [[Antonina Seredina]], [[Daniela Walkowiak-Pilecka|Daniela Walkowiak]]]] |
|||
The '''women's K-1 500 metres''' event was an individual [[kayak]]ing event conducted as part of the [[Canoeing at the 1960 Summer Olympics]] program on [[Lake Albano]]. |
The '''women's K-1 500 metres''' event was an individual [[kayak]]ing event conducted as part of the [[Canoeing at the 1960 Summer Olympics]] program on [[Lake Albano]]. |
||
==Medalists== |
==Medalists== |
||
Line 8: | Line 11: | ||
|align=center bgcolor=cc9966| [[Image:Bronze medal with cup.svg|16px|Bronze]] '''Bronze''' |
|align=center bgcolor=cc9966| [[Image:Bronze medal with cup.svg|16px|Bronze]] '''Bronze''' |
||
|- |
|- |
||
| {{ |
| {{flagIOCathlete|[[Antonina Seredina]]|URS|1960 Summer}} |
||
| {{ |
| {{flagIOCathlete|[[Therese Zenz]]|EUA|1960 Summer}} |
||
| {{ |
| {{flagIOCathlete|[[Daniela Walkowiak-Pilecka|Daniela Walkowiak]]|POL|1960 Summer}} |
||
|} |
|} |
||
==Results== |
==Results== |
||
===Heats=== |
===Heats=== |
||
15 competitors entered, but only 13 competed. They first raced in two heats on August 26. The top three finishers from each of the heats advanced directly to the semifinal on the |
15 competitors entered, but only 13 competed. They first raced in two heats on August 26. The top three finishers from each of the heats advanced directly to the semifinal on the 27th while the rest competed in the repechages the 26th. |
||
{| style="text-align:center" |
{| style="text-align:center" |
||
Line 67: | Line 71: | ||
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Marianne Tucker]]|GBR|1960 Summer}} || 2:21.04 || '''QS''' |
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Marianne Tucker]]|GBR|1960 Summer}} || 2:21.04 || '''QS''' |
||
|- |
|- |
||
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Glorianne Perrier]]|USA|1960 Summer}} || 2:21.20 || |
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Glorianne Perrier]]|USA|1960 Summer}} || 2:21.20 || |
||
|- |
|- |
||
|colspan=4 align=left|'''Repechage 2''' |
|colspan=4 align=left|'''Repechage 2''' |
||
Line 75: | Line 79: | ||
|2.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Heidi Sager]]|AUS|1960 Summer}} || 2:15.27 || '''QS''' |
|2.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Heidi Sager]]|AUS|1960 Summer}} || 2:15.27 || '''QS''' |
||
|- |
|- |
||
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[ |
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Gabrielle Lutz]]|FRA|1960 Summer}} || 2:19.28 || '''QS''' |
||
|} |
|} |
||
Line 111: | Line 115: | ||
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Eva Kutová]]|TCH|1960 Summer}} || 2:16.90 || '''QF''' |
|3.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Eva Kutová]]|TCH|1960 Summer}} || 2:16.90 || '''QF''' |
||
|- |
|- |
||
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[ |
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Gabrielle Lutz]]|FRA|1960 Summer}} || 2:22.51 || |
||
|- |
|- |
||
|} |
|} |
||
===Final=== |
===Final=== |
||
The final was held on August 29. |
The final was held on August 29. |
||
{| style="text-align:center" |
{| style="text-align:center" |
||
Line 123: | Line 127: | ||
|bgcolor=silver|[[Image:Silver medal with cup.svg|16px|Silver]]||align=left|{{flagIOCathlete|[[Therese Zenz]]|EUA|1960 Summer}} || 2:08.22 |
|bgcolor=silver|[[Image:Silver medal with cup.svg|16px|Silver]]||align=left|{{flagIOCathlete|[[Therese Zenz]]|EUA|1960 Summer}} || 2:08.22 |
||
|- |
|- |
||
|bgcolor=cc9966|[[Image:Bronze medal with cup.svg|16px|Bronze]]||align=left|{{flagIOCathlete|[[Daniela Walkowiak-Pilecka|Daniela Walkowiak]]|POL|1960 Summer}} || 2: |
|bgcolor=cc9966|[[Image:Bronze medal with cup.svg|16px|Bronze]]||align=left|{{flagIOCathlete|[[Daniela Walkowiak-Pilecka|Daniela Walkowiak]]|POL|1960 Summer}} || 2:10.46 |
||
|- |
|- |
||
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Annemarie Werner-Hansen]]|DEN|1960 Summer}} || 2:13.88 |
|4.||align=left|{{flagIOCathlete|[[Annemarie Werner-Hansen]]|DEN|1960 Summer}} || 2:13.88 |
||
Line 139: | Line 143: | ||
==References== |
==References== |
||
*[http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/1960/OR1960v2pt1.pdf 1960 Summer Olympics official report Volume 2, Part 1.] pp. |
*[https://web.archive.org/web/20080226202625/http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/1960/OR1960v2pt1.pdf 1960 Summer Olympics official report Volume 2, Part 1.] pp. 266–8. |
||
*[ |
*[https://web.archive.org/web/20200418035215/https://www.sports-reference.com/olympics/summer/1960/CAN/womens-kayak-singles-500-metres.html Sports-reference.com 1960 women's K-1 500 m results.] |
||
{{Footer Olympic Champions Women K-1 500 m}} |
|||
{{DEFAULTSORT:Canoeing at the 1960 Summer Olympics - Women's K-1 500 metres}} |
|||
[[Category:Canoeing at the 1960 Summer Olympics|Women's K-1 500]] |
[[Category:Canoeing at the 1960 Summer Olympics|Women's K-1 500]] |
||
[[Category:1960 in women's canoeing|Olympic]] |
|||
[[Category:Women's events at the 1960 Summer Olympics]] |
|||
[[pl:Kajakarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 - K-1 500 m kobiety]] |
Latest revision as of 16:29, 20 March 2022
Canoeing at the 1960 Summer Olympics | ||
---|---|---|
Sprint | ||
C-1 1000 m | men | |
C-2 1000 m | men | |
K-1 500 m | women | |
K-1 1000 m | men | |
K-1 4×500 m | men | |
K-2 500 m | women | |
K-2 1000 m | men | |
The women's K-1 500 metres event was an individual kayaking event conducted as part of the Canoeing at the 1960 Summer Olympics program on Lake Albano.
Medalists
[edit]Gold | Silver | Bronze |
Antonina Seredina (URS) | Therese Zenz (EUA) | Daniela Walkowiak (POL) |
Results
[edit]Heats
[edit]15 competitors entered, but only 13 competed. They first raced in two heats on August 26. The top three finishers from each of the heats advanced directly to the semifinal on the 27th while the rest competed in the repechages the 26th.
Heat 1 | |||
1. | Daniela Walkowiak (POL) | 2:15.34 | QS |
2. | Alberta Zanardi (ITA) | 2:17.14 | QS |
3. | Klára Fried-Bánfalvi (HUN) | 2:17.39 | QS |
4. | Marianne Tucker (GBR) | 2:21.06 | QR |
5. | Gabrielle Lutz (FRA) | 2:22.05 | QR |
6. | Eila Kyröläinen (FIN) | 2:22.33 | QR |
- | Helga Wiedermann (AUT) | Did not start | |
Heat 2 | |||
1. | Antonina Seredina (URS) | 2:08.82 | QS |
2. | Therese Zenz (EUA) | 2:09.73 | QS |
3. | Else-Marie Lindmark (SWE) | 2:13.37 | QS |
4. | Annemarie Werner-Hansen (DEN) | 2:14.04 | QR |
5. | Eva Kutová (TCH) | 2:16.35 | QR |
6. | Heidi Sager (AUS) | 2:19.75 | QR |
7. | Glorianne Perrier (USA) | 2:23.00 | QR |
- | E. Dumitrasku (ROU) | Did not start |
Repechages
[edit]The seven competitors raced in two repechages on August 26. The top three finishers from each of the repechages advanced directly to the semifinal on the following day.
Repechage 1 | |||
1. | Eva Kutová (TCH) | 2:17.87 | QS |
2. | Eila Kyröläinen (FIN) | 2:18.54 | QS |
3. | Marianne Tucker (GBR) | 2:21.04 | QS |
4. | Glorianne Perrier (USA) | 2:21.20 | |
Repechage 2 | |||
1. | Annemarie Werner-Hansen (DEN) | 2:13.76 | QS |
2. | Heidi Sager (AUS) | 2:15.27 | QS |
3. | Gabrielle Lutz (FRA) | 2:19.28 | QS |
Semifinal
[edit]The top three finishers in the semifinal (raced on August 27) advanced to the final.
Semifinal 1 | |||
1. | Daniela Walkowiak (POL) | 2:11.07 | QF |
2. | Else-Marie Lindmark (SWE) | 2:13.19 | QF |
3. | Annemarie Werner-Hansen (DEN) | 2:17.87 | QF |
4. | Marianne Tucker (GBR) | 2:18.96 | |
Semifinal 2 | |||
1. | Antonina Seredina (URS) | 2:07.20 | QF |
2. | Klára Fried-Bánfalvi (HUN) | 2:15.51 | QF |
3. | Eila Kyröläinen (FIN) | 2:17.28 | QF |
4. | Heidi Sager (AUS) | 2:18.42 | |
Semifinal 3 | |||
1. | Therese Zenz (EUA) | 2:08.51 | QF |
2. | Alberta Zanardi (ITA) | 2:15.58 | QF |
3. | Eva Kutová (TCH) | 2:16.90 | QF |
4. | Gabrielle Lutz (FRA) | 2:22.51 |
Final
[edit]The final was held on August 29.
Antonina Seredina (URS) | 2:08.08 | |
Therese Zenz (EUA) | 2:08.22 | |
Daniela Walkowiak (POL) | 2:10.46 | |
4. | Annemarie Werner-Hansen (DEN) | 2:13.88 |
5. | Klára Fried-Bánfalvi (HUN) | 2:14.02 |
6. | Else-Marie Lindmark (SWE) | 2:14.17 |
7. | Alberta Zanardi (ITA) | 2:14.31 |
8. | Eva Kutová (TCH) | 2:15.30 |
9. | Eila Kyröläinen (FIN) | 2:17.28 |