2024 UCI Europe Tour
Appearance
This article relies largely or entirely on a single source. (January 2024) |
Twentieth edition of the UCI Europe Tour | |
Details | |
---|---|
Dates | 20 January – 20 October |
Standort | Europa |
Races | 196 |
The 2024 UCI Europe Tour is the 20th season of the UCI Europe Tour.[1]
Throughout the season, points are being awarded to the top finishers of stages within stage races and the final general classification standings of each of the stages races and one-day events. The quality and complexity of a race also determined how many points were awarded to the top finishers, the higher the UCI rating of a race, the more points were awarded.
The UCI ratings from highest to lowest were as follows:
- Multi-day events: 2.Pro, 2.1 and 2.2
- One-day events: 1.Pro, 1.1 and 1.2
Events
January
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
Clàssica Comunitat Valenciana 1969 – Gran Premi València | 1.1 | 20 January | Dylan Groenewegen (NED) | Team Jayco–AlUla |
Ruta de la Ceramica – Gran Premio Castellón | 1.1 | 21 January | Michael Matthews (AUS) | Team Jayco–AlUla |
Trofeo Calvià | 1.1 | 24 January | Simon Carr (GBR) | EF Education–EasyPost |
Trofeo Ses Salines–Felanitx | 1.1 | 25 January | Paul Magnier (FRA) | Soudal–Quick-Step |
Trofeo Serra Tramuntana | 1.1 | 26 January | Lennert Van Eetvelt (BEL) | Lotto–Dstny |
Trofeo Pollença – Port d'Andratx | 1.1 | 27 January | Pelayo Sánchez (ESP) | Movistar Team |
Grand Prix Antalya Airport City | 1.2 | 27 January | Binyan Ma (CHN) | China Glory–Mentech Continental Cycling Team |
Grand Prix La Marseillaise | 1.1 | 28 January | Kevin Geniets (LUX) | Groupama–FDJ |
Trofeo Palma | 1.1 | 28 January | Gerben Thijssen (BEL) | Intermarché–Wanty |
Étoile de Bessèges – Tour du Gard | 2.1 | 31 January – 4 February | Mads Pedersen (DEN) | Lidl–Trek |
February
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
Grand Prix Apollon Temple | 1.2 | 3 February | Binyan Ma (CHN) | China Glory–Mentech Continental Cycling Team |
Tour of Antalya | 2.1 | 8–11 February | Davide Piganzoli (ITA) | Polti–Kometa |
Tour de la Provence | 2.1 | 8–11 February | Mads Pedersen (DEN) | Lidl–Trek |
Vuelta Ciclista a la Region de Murcia "Costa Calida" | 1.1 | 10 February | Ben O'Connor (AUS) | Decathlon–AG2R La Mondiale |
Clásica Jaén | 1.1 | 12 February | Oier Lazkano (ESP) | Movistar Team |
Classic Var | 1.1 | 16 February | Lenny Martinez (FRA) | Groupama–FDJ |
Tour des Alpes-Maritimes | 2.1 | 17–18 February | Benoît Cosnefroy (FRA) | Decathlon–AG2R La Mondiale |
O Gran Camiño – The Historical Route | 2.1 | 22–25 February | Jonas Vingegaard (DEN) | Visma–Lease a Bike |
Tour of Alanya | 1.2 | 25 February | Julien Trarieux (FRA) | China Glory–Mentech Continental Cycling Team |
Le Samyn | 1.1 | 27 February | Laurenz Rex (BEL) | Intermarché–Wanty |
Trofej Umag – Umag Trophy | 1.2 | 28 February | Matthew Brennan (GBR) | Visma–Lease a Bike Development |
March
April
May
June
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
Heylen Vastgoed Heistse Pijl | 1.1 | 1 June | Alexander Kristoff (NOR) | |
Classic Andorra Pirineus | 1.1 | 2 June | ||
Klaipėda Grand Prix | 1.2 | 2 June | ||
Tour of Lithuania | 2.2 | 5–9 June | ||
ZLM Tour | 2.1 | 5–9 June | ||
Aziz Shusha | 2.2 | 5–9 June | ||
Grosser Preis des Kantons Aargau | 1.1 | 7 June | ||
Tour d'Eure-et-Loir | 2.2 | 7–9 June | ||
Tour de Kurpie | 2.2 | 12–16 June | ||
Oberösterreich Rundfahrt | 2.2 | 13–16 June | ||
La Route d'Occitanie – La Dépêche du Midi | 2.1 | 15–16 June | ||
Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques | 2.2 | 26–29 June | ||
Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie | 2.1 | 26–30 June | ||
Midden-Brabant Poort Omloop | 1.2 | 30 June | ||
SD WORX BW Classic | 1.2 | 30 June |
July
August
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
Cupa Max Ausnit | 1.2 | 4 August | ||
Tour of Szeklerland | 2.2 | 7–10 August | ||
Grand Prix Kaisareia | 1.2 | 10 August | ||
Memorial Henryka Łasaka | 1.2 | 10 August | ||
Memorial Jana Magiery | 1.2 | 11 August | ||
Circuito de Getxo – Memorial Hermanos Otxoa | 1.1 | 11 August | ||
La Polynormande | 1.1 | 11 August | ||
Tour du Limousin-Périgord – Nouvelle Aquitaine | 2.1 | 13–16 August | ||
Tour of Leuven – Memorial Jef Scherens | 1.1 | 15 August | ||
Egmont Cycling Race | 1.1 | 18 August | ||
Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine | 2.1 | 20–23 August | ||
Baltic Chain Tour | 2.2 | 22–25 August | ||
Druivenkoers - Overijse | 1.1 | 23 August | ||
Tour Cycliste International de la Guadeloupe | 2.2 | 23 August – 1 September | ||
Grand Prix Soğanlı | 1.2 | 24 August | ||
Tour of Bulgaria | 2.2 | 24–29 August | ||
Grand Prix de Plouay | 1.2 | 25 August | ||
Ronde van de Achterhoek | 1.2 | 25 August | ||
Muur Classic Geraardsbergen | 1.1 | 28 August | ||
Tour of Routhe Salvation | 2.2 | 30 August – 2 September | ||
Cup Doltcini - In the footsteps of the Romans | 2.2 | 31 August – 1 September |
September
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
GP Kranj | 1.2 | 1 September | ||
Giro della Regione Friuli Venezia Giulia | 2.2 | 4–7 September | ||
Tour of Kosovo | 2.2 | 5–7 September | ||
Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia | 2.2 | 5–8 September | ||
Lillehammer GP | 1.2 | 7 September | ||
GP Rik van Looy | 1.2 | 7 September | ||
Glyne Gutuer | 1.2 | 8 September | ||
Grand Prix de la Somme Conseil Départemental 80 | 1.2 | 8 September | ||
Grote Prijs Stad Halle | 1.2 | 8 September | ||
Giro della Toscana – Memorial Alfredo Martini | 1.1 | 11 September | ||
Tour de Serbie | 2.2 | 12–15 September | ||
Memorial Marco Pantani | 1.1 | 14 September | ||
Trofeo Matteotti | 1.1 | 15 September | ||
Grand Prix d'Isbergues – Pas de Calais | 1.1 | 15 September | ||
AIR – Adriatica Ionica Race | 2.1 | 18–22 September | ||
Kampioenschap van Vlaanderen | 1.1 | 20 September | ||
Gooikse Pijl | 1.1 | 22 September | ||
Paris–Chauny | 1.1 | 22 September | ||
Omloop van het Houtland | 1.1 | 25 September | ||
Tour of İstanbul | 2.1 | 26–29 September | ||
Grand Prix Cerami | 1.2 | 28 September |
October
Race | Rating | Date | Winner | Team |
---|---|---|---|---|
Binche–Chimay–Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke | 1.1 | 1 October | ||
Coppa Citta' Di San Daniele | 1.2 | 1 October | ||
CRO Race | 2.1 | 1–6 October | ||
Betcity Elfstedenrace | 1.1 | 2 October | ||
Paris–Bourges | 1.1 | 3 October | ||
Tour de Vendée | 1.1 | 5 October | ||
Coppa Agostoni – Giro delle Brianze | 1.1 | 6 October | ||
Trofeo Baracchi | 1.1 | 13 October | ||
Chrono des Nations | 1.1 | 13 October | ||
Turul Romaniei | 2.1 | 15–20 October |