Mine sisu juurde

Firenze: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Iguanatex (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
populazione update (2011 XII)
9. rida: 9. rida:
| vapi_link = [[Firenze vapp]]
| vapi_link = [[Firenze vapp]]
| pindala = 102,4
| pindala = 102,4
| elanikke = 373 446 (2011)<ref>[http://statistica.fi.it Ufficio di statistica Area fiorentina dato al dicembre 2011]</ref>
| elanikke = 371 060 (2009)
| laius = 43/47
| laius = 43/47
| pikkus = 11/15
| pikkus = 11/15
148. rida: 148. rida:
* {{riigi ikoon|India}} '''[[Jaipur]]''', [[India]]
* {{riigi ikoon|India}} '''[[Jaipur]]''', [[India]]
|}
|}
==Viited==

{{viited}}
==Vaata ka==
==Vaata ka==
*[[ACF Fiorentina]]
*[[ACF Fiorentina]]

Redaktsioon: 10. august 2012, kell 10:26

 See artikkel räägib linnast; "Harry Potteri" tegelase kohta vaata artiklit Firenze (Harry Potter)

Firenze

[ firentse ]
[[Fail:Firenze vapp|90x90px|Vapp]]

Pindala: 102,4 km²
Elanikke: 373 446 (2011)[1]

Koordinaadid: 43° 47′ N, 11° 15′ E
Firenze (Itaalia)
Firenze

Firenze (vana käibelt kadunud nimekuju Fiorenza; ladina Florentia) on linn Itaalias, Toscana maakonna ja Firenze provintsi halduskeskus.

Firenze asub Arno jõe ääres, peaaegu Itaalia poolsaare keskel.

Majandus

Transport

Firenzes, 5 km kesklinnast asub rahvusvaheline Amerigo Vespucci lennujaam (FLR). A1 kiirtee ühendab Firenzet Bologna ja Milanoga põhjas ning Rooma ja Napoliga lõunas. Autostrada del Mare suundub Prato Pistoia, Lucca ja Pisa suunas ning ühendab neid Türreeni mere kuurortitega.

Ajalugu

Firenze sai alguse hästikaitstava künka nõlvale rajatud etruskide asulast. Siia rajasid roomlased 59 eKr Florentia nimelise koloonia, mis sai nime jumalanna Flora järgi. Linn laienes Rooma keisririigi ajal jõudsalt tänu mööda Arno jõge toimuvale kaubandusele.

5. sajandil langes linn barbarite kätte; esimesena saabusid idagoodid, siis goodid, seejärel langes linn langobardide ja veelgi hiljem, 8. sajandil Karl Suure frankide võimu alla. Püha Rooma riigi loomine aitas leevendada kiriku ja Karl Suure vahelist konflikti.

10. kuni 11. sajandini, mil linn kuulus Toscana markkrahvkonna koosseisu, kujunes Firenzest oluline käsitöökeskus. Veidi enne markkrahvinna Matilde di Canossa surma moodustasid firenzelased 1115. aastal vaba kommuuni.

13. sajandiks oli linn tänu edukale villa- ja tekstiilikaubandusele ning võimsale pangandustegevusele saanud üheks Itaalia keskuseks. 1200. aasta paiku loodi esimesed gildid (Arti), mis kaitsesid kaupmeeste ning pankurite huvisid gvelfide ja gibellinide vahelises konfiktis. 1260 jäi peale seda, kui Siena gibelliinide armee vallutas Firenze, võimust ilma linna gvelfimeelne valitsus ehk nn Primo Popolo, kus juhtrolli mängisid kaupmehed. 1280. aastaks olid gvelfid taas Secondo Popolo näol võimul tagasi. Aadli kõrvalesurumine valitsemisest 1293 aastal oli kõige jõulisem abinõu poliitiliste reformide kavast, mis andis linnavalitsemise volitused gildide esindajatest moodustatud sinjoriia kätte. Firenze administratiivvõimu kantsiks sai Palazzo della Signoria (täna tuntud kui Palazzo Vecchio).

13. sajandil oli Firenze rahvaarv kasvanud 100 000 inimeseni. Kaubandus võitses ning eriti arenenud oli pangandus. Firenzes tulid käibele kuldmündid, mida nimetati linna nime järgi floriinideks. Nende järgi hakkasid paljud Euroopa maad vermima algul kuld- ja siis hõbemünte.

14. sajandi alguseks oli Firenze Euroopa jõukamaid linnu, kuid siis, 1340–ndatel aastatel läks kaks suurimat Firenze panka pankrotti ja linna tabas katkupuhang, mis tappis ligi poole elanikkonnast. 1378. aastal viis majanduslik kriis Ciompi mässuni.

Areng suudeti taastada alles 1434, mil Cosimo de' Medici määrati sinjoriia poolt Firenze Signore'ks. Siitpeale jäi Firenze koos suurema osaga Toscanast Medicite võimu alla tervelt kolmeks sajandiks. Just Medicite ajal sai Firenze Euroopa kunsti- ja kultuurikeskuseks. Eriti jõudsalt arenesid kultuur ja majandus linnas Cosimo pojapoja Lorenzo il Magnifico ajal. Paavsti meelepaha Firenze iseseisvuse vastu leidis teotust Pazzide, Medicidega Firenzes rivaalitseva perekonna poolt. Vastuolu jõudis haripunkti 1478. aasta Pazzi vandenõuga, mille käigus Lorenzo sai haavata ning tema vend Giuliano tapeti. Enne Lorenzo surma 1492. aastal jõudis Medicide pank pankroti äärele ning Lorenzo poeg Piero oli selle ja alanud Itaalia sõdade tõttu sunnitud Firenzest 1494. aastal pagema.

Savonarola hukkamis­koht: kirje platsil

Peale Medicide esimest valitsuperioodi, mis lõppes Piero pagendusega, oli linnas taas võimul vabariiklik valitsus. Valitsus oli tugevasti mõjutatud fanaatilise dominikaani munga Girolamo Savonarola tegevusest. Savonarola jutlustas linnas valitsevast jumalavallatusest ja korruptsioonist ning manitses rahvast loobuma liigsetest maistest naudingutest, mille alla ta liigitas ka humanistliku kultuuri väärtused. Savonarola tegevus, mis sundis linnast lahkuma hulgaliselt kunstnikke, filosoofe ja kirjanikke, tipnes 1497. aastal nn "Edevuse tuleriida" süütamisega, milles põletati tuhaks sadu Vecchio palee esisele Sinjoriia platsile kuhjatud raamatuid, maale, rõivaid, mööblit jm kunstiväärtusi. Hiljem pöördus rahvas Savonarola vastu ja ta hukati 1498. aastal samal platsil.

Peale Savonarola aega elas linn mõnda aega rahulikku elu Piero Sonderini ja tema nõuandja Niccolò Machiavelli juhitud valitsuse all. 1512 toimus Medicite restauratsioon. 1513 sai Giovanni de' Medicist paavst Leo X. 1537. aastal, peale Alessandro de' Medici mõrvamist läks võim Firenzes Cosimo I de' Medici kätte, kes sai endale peale Siena vabariigi vallutamist 1569. aastal Toscana suurhertsogi tiitli.

Alates 15. sajandi lõpust hakkas linna majandus vähehaaval seiskuma. Iga uus Medicide valitseja oli nõrgem ja veidram kui eelmine. Francesco I veetis enamuse oma 13–aastasest valitsusajast alkeemiast haaratuna oma paleesse varjunult. Ferdinando I oli võimetu tegutsema, kui tema valdusi tabasid viljaikaldus ja katku tagajärjel puhkenud rahvarahutused, tema silma all hääbusid Firenze kuulus pangandus ja tekstiilitööstus. Antisemiidist usufanaatik Cosimo III tegeles enamuse oma 53–aastatsest valitsemisajast dissidentide tagaajamise ja palvetamisega ning Gian Gastone de' Medici veetis pea kõik oma päevad veiniuimas. Ning kui Gian Gastone 1737 meesliini pärijata suri, läks Firenze kuni Itaalia ühendamiseni 1860. aastal Habsburgide valitsuse alla.

Aastatel 18651871 oli Firenze uue Itaalia kuningriigi pealinn.

Arhitektuurimälestised

Firenze vanalinn
UNESCO maailmapärandi logo UNESCO maailmapärand
Asukoht  Itaalia
Tüüp Kultuurimälestis
Kriteeriumid I, II, III, IV, VI
Viited 174
Piirkond* Euroopa ja Põhja-Ameerika
Nimekirja arvatud 1982 (6. istung)
* Regioon on UNESCO määratletud

Kirikud

Paleed

Muuseumid

Kultuurilugu

Firenze ülikool (asutatud 1321) on üks Euroopa vanimaid.

Firenze on Dante sünnilinn. Siin elasid kunstnikud Cimabue ja Giotto, Arnolfo ja Andrea Pisano, Donatello, Brunelleschi ja Masaccio, Filippo Lippi, Fra Angelico, Botticelli ja Paolo Uccello, kelle töid on säilinud Firenze arvukates muuseumites ja kirikutes tänaseni.

Sõpruslinnad

Viited

Vaata ka

Välislingid

Mall:Link FA