Носителят на Sesame Купа на България – Ботев Пловдив, стартира по искания за него начин европейската си кампания през сезон 2024/2025. Тимът на Душан Керкез победи словенския гранд Марибор в първи мач от първия квалификационен кръг за Лига Европа. Срещата беше историческа за пловдивския гранд, който изигра първи европейски мач на стадион "Христо Ботев" 29 години по-късно след последния срещу испанския Севиля.

В дебютния си мач за „канарчетата“ гол реализира нападателят Антъни Уджа, който поведе тима в деветата минута. Десет след това обаче Пиюс Шървис изравни с плътен удар и рикошет по диагонала.

В последствие пък Джеймс Ето'о уцели гредите на Марибор, а същото за словенците стори и резервата Едгар Беугре. Отново резерва, този път в помощ на Ботев – Никола Илиев, прати в пълен екстаз феновете, заели мястото си на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.

Младият български нападател се разписа след красива атака четвърт час преди края и на практика донесе първата европейска победа на Ботев през този сезон. Другата седмица е ответният мач на стадион „Лютски врът“, като Ботев ще се надява да успее да пребори словенския тим. При успех във втория квалификационен кръг българският тим ще се изправи срещу гръцкия Панатинайкос.

Преди първия съдийски сигнал в Пловдив феновете на Ботев Пловдив издигнаха хореография, с която вдигнаха наздравица чрез нея, за да отбележат завръщането на Ботев в европейските клубни турнири на "Христо Ботев" след 29-годишно чакане.

Срещата в Пловдив стартира в равностойно темпо пред горещата атмосфера на феновете на "Христо Ботев". В първите минути Ботев владееше повече топката спрямо своя опонент. След девет минти игра "канарчетата" откриха резултата. Бранител на Марибор изби лошо топката вдясно, а там беше Ивелин Попов. Опитният българин центрира отлично към Антъни Уджа, който се извиси над всички и стреля с глава. Топката пък навести вратата на Ажбе Юг зрелищно след помощта и на напречната греда.

Марибор заигра по-уверено след регистрирания гол и започна да притиска българския носител на Купата на България. Хилал Судани стреля по диагонала с левия крак, но Игонен спаси. Минута след това Пиюс Шървис успя да накаже отбраната на Ботев. Словенците разиграха постепенно пред наказателното поле на "канарчетата", а Шървис шутира много силно. Топката рикошира леко и влетя след това във вратата на българите - 1:1.

Ел Ахми Судани реализира втори гол за Марибор в 22-ата минута, но шотландските рефери отмениха попадението. Той надигра Антоан Конте и преодоля с удар Игонен, но преди паса Судани беше в засада и британските арбитри резонно отмениха гола.

В 23-ата Консантинос Балоянис се надигра отлично вляво с бранител на Марибор и центрира към Джеймс Ето'о, но ударът му с глава отиде аут. Три след това Шървис отново опита удар от дистанция, но този път доста по-неточно. След точно половин час игра домакините имаха отличен шанс за втори гол. Топката беше центрирана от ъглов удар, но отбраната на Марибор изби към Джеймс Ето'о. Офанзивният играчи не се посвени и отправи удар от въздуха, но разтресе напречната греда на Юг. След това пък кълбото се върна у Ето'о, чийто втори удар беше блокиран.

В последствие суматохата в Марибор стана голяма и бранителите на словенците фаулираха пред наказателното поле играча на Ботев. Ивелин Попов шутира от фала, но право в словенската стена. В 34-ата минута Ето'о подаде към Попов, който напредна към наказателното на Марибор. Бранител го спря, но топката отиде у Уджа, който стреля по земя с левия крак, но Юг отрази в ъглов удар. Секунди след това Кристиан Нвачукву стреля също, но Юг спаси.

startphoto.bg
100 снимки

В добавеното време на първата част Арнел Якупович даде отлично извеждащо подаване към Судани за ботевската отбрана. Той отправи шут, но Матвей Игонен скъси умело ъгъла и парира с тяло. Седем след подновяването на играта през второто полувреме Марибор нацели една от гредите на Ботев. Ян Репас се понесе през средата на терена и комбинира вдясно за резервата Едгар Беугре. Той шутира много силно с десния крак, а топката срещна левия страничен стълб на Игонен.

След малко повече от час игра Матвей Игонен направи красиво спасяване след удар на Йосип Иличич. В 68-ата отново Иличич опита да застраши Игонен, но диагоналният му шут отлетя встрани. В 73-ата минута Антъни Уджа беше изведен с пас от Переа  и шутира зрелищно от воле по диагонала, но за негово съжаление не намери очертанията на словенската врата.

Четвърт час преди края на срещата Ботев реализира втори гол в срещата чрез своя юноша - Никола Илиев. Завърналият се при "жълто-черните" се появи като резерва и реализира. Самуел Акере се измъкна вдясно и проби, след което подаде към Уджа. Той продължи за Никола Илиев, а младият български нападател спря с левия крак и с мощен удар порази Юг - 2:1.

Десет преди края ветеранът Иличич стреля с глава след корнер, но топката отлетя над напречната греда на Игонен. Две преди края отново Иличич опита да притесни Игонен, но ударът му пак беше над гредата на Ботев Пловдив.

До края на срещата Марибор владееше повече инициативата, но Ботев хитро спираше набезите на словенците и в крайна сметка родният тим се поздрави с успеха в първия мач от тази елиминация.

FT / БОТЕВ ПЛОВДИВ - МАРИБОР 2:1

1:0 Уджа 9', 1:1 Шървис 1:1, 2:1 Илиев 75'

Стадион: "Христо Ботев" (Пловдив)

Рефер: Дейвид Дикинсън (Шотландия)

Ботев Пд: 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера - 40. Кристиан Нвачукву, 10. Ивелин Попов (К), 7. Самуел Акере - 11. Антъни Уджа

Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 3. Джон Емануел, 6. Андрей Йорданов, 9. Мартин Секулич, 16. Матиюс Ремейкис, 21. Никола Илиев, 27. Сирики Диабате, 28. Янис Карабельов, 42. Ивайло Видев, 88. Ален Корошец

Старши треньор: Душан Керкез

Марибор: 1. Ажбе Юг - 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (К) - 20. Жига Репас, 15. Ян Репас, 2. Хилал Судани, 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич - 17. Арнел Якупович

Резерви: 81. Мено Бергсен, 6. Брадли Одилон Матуфуени М'Бондо, 7. Бехар Фета, 8. Марко Божич, 11. Редван Боурес, 12. Грегор Сикошек, 13. Едгар Беугре, 16. Нико Грилич, 24. Марко Колар, 35. Макс Александър Билач, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсело Лорбер