Ugrás a tartalomhoz

„Szerkesztő:Bennó/Címleírás” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
111. sor: 111. sor:
{{Doboz2/Vége}}
{{Doboz2/Vége}}


{{Doboz2/Eleje|1. SZERZŐ – JAVASLATDESZTILLÁTUM|lightblue}}
{{Doboz2/Eleje|1. SZERZŐ – JAVASLATDESZTILLÁTUM|lightblue|collapsed=no}}
A szerző antikvával, azaz álló betűtípussal szedett neve mindig a címleírást bevezető elem, s kettőspont választja el a mű címétől.
A szerző antikvával, azaz álló betűtípussal szedett neve mindig a címleírást bevezető elem, s kettőspont választja el a mű címétől.


166. sor: 166. sor:
----------------------------------
----------------------------------


{{Doboz2/Eleje|2. CÍM ÉS ALCÍM – LÉTEZŐ GYAKORLATOK|yellow|collapsed=no}}
{{Doboz2/Eleje|2. CÍM ÉS ALCÍM – LÉTEZŐ GYAKORLATOK|yellow}}
1. A címleírás elején található, a szerzőségi közlést követő elem. A harvardi típusú hivatkozási rendszer esetében közéjük ékelődik az évszám, ez a gyakorlat a magyar könyvkiadásban csak az utóbbi évtizedben kezd elterjedni.
1. A címleírás elején található, a szerzőségi közlést követő elem. A harvardi típusú hivatkozási rendszer esetében közéjük ékelődik az évszám, ez a gyakorlat a magyar könyvkiadásban csak az utóbbi évtizedben kezd elterjedni.


200. sor: 200. sor:
{{Doboz2/Vége}}
{{Doboz2/Vége}}


{{Doboz2/Eleje|2. CÍM ÉS ALCÍM – JAVASLATDESZTILLÁTUM|lightblue}}
{{Doboz2/Eleje|2. CÍM ÉS ALCÍM – JAVASLATDESZTILLÁTUM|lightblue|collapsed=no}}
A kurzív, azaz dőlt betűtípussal szedett cím a szerzőségi közlést követő, ponttal lezárt elem.

:*Csathó Kálmán: ''Szarvasbőgés.'' Szeged: Lazi. 2006.

Ahogy a szerzőségi közlésnél, úgy a cím és az alcím beépítésekor is a címnegyedíven – és nem a borítón vagy a gerincen – közölt címinformáció a mérvadó.

A cím rövidítését igyekezzünk elkerülni, noha egyes esetekben nem hibáztatható a hosszadalmas címek szögletes zárójelbe helyezett háromponttal történő lezárása. Amennyiben egy cím valóban háromponttal végződik, azt természetesen nem kell szögletes zárójelbe tennünk.

:*''Sodródás helyett…'' Szerk. Szijártó István. Budapest: Százak Tanácsa. 2006.
:*Zay Sámuel: ''Magyar mineralógia, avagy Az ásványokról való tudomány […].'' Komárom: Weber. 1791.

Ebben az esetben mindig úgy járjunk el, hogy a közölt címrészlet szemantikailag egységes, lezárt és értelmezhető legyen.

:*<s>Zay Sámuel: ''Magyar mineralógia, avagy Az ásványokról való tudomány, melly a’ természet első világának […].'' Komárom: Weber. 1791.</s>

A cím közlése betűhív, helyesírása nem aktualizálandó.

:*Beythe András: ''Fives könüv: Fiveknek és faknac nevökröl, termezetökröl es hasznokrul […].'' Nymet Vivaratt [= Németújvár]: Manlius ny. 1595.
:*<s>Bródy Sándor: ''A szerelem élettana: Stúdiumok.'' Bécs: Pegazus. 1922.</s>
:*Bródy Sándor: ''A szerelem élet-tana: Studiumok.'' Bécs: Pegazus. 1922.

A cím helyesírásának javítása egyedül abban az esetben nem hibáztatható, amennyiben nyomdatechnikai okokra, azaz például stencilezett gépírásos dokumentum esetén a hosszú ''í, ű'' stb. hiányára vezethető vissza a cím írásmódja.

:*''Energiatakarékos betakaritási, tartósitási és tárolási müszaki technológiák /1975/.'' Gödöllő: MTA MÉM. 1977.
:*''Energiatakarékos betakarítási, tartósítási és tárolási műszaki technológiák (1975).'' Gödöllő: MTA MÉM. 1977.

A könyvben található címközlés nyilvánvaló tévesztéseit, nyomdahibáit szintén javíthatjuk, de az eredeti címközléshez ragaszkodva ezeket a tévesztéseket jelölhetjük szögletes zárójelbe tett felkiáltójellel, de ugyancsak szögletes zárójelbe téve jelölhetjük is az esetleges kiegészítéseket.

:*Sisa István: ''Magyarsátgükör [!].'' Budapest: Püski. 2001.
:*Sisa István: ''Magyarságtükör.'' Budapest: Püski. 2001.
:*Fövényi József: ''Cukorbeteség [!] és diéta.'' Budapest: Medicina. 2002.
:*Fövényi József: ''Cukorbete[g]ség és diéta.'' Budapest: Medicina. 2002.
:*Fövényi József: ''Cukorbetegség és diéta.'' Budapest: Medicina. 2002.

A címnegyedíven szereplő cím betűhív leképezése nem terjed ki a szedési sajátosságokra, a címoldalon például szinte általános a címek VERZÁL SZEDÉSE, amelynek tükröztetése nem feladata a címleírásnak. Ilyen esetekben a magyar helyesírási szabályok figyelembevételével a cím első eleme és tulajdonnévi értékű tagjai továbbra is nagybetűvel kezdődnek, a cím többi része pedig kisbetűs.

Gyakran zavart okoz az idegen nyelvű könyvek esetében a címet alkotó szavak kezdőbetűjének meghatározása, különösen makacsul tartja magát az a nézet, hogy az angol könyvek címének minden elemét nagy kezdőbetűvel írjuk. Az egyes nemzeti – köztük az angolszász – könyvtári szabványok ezzel szemben az adott nyelvi helyesírási szabályokat vagy normákat követik a címleírások esetében is.

:*<s>''The Open Form: Essays For Our Time.'' Ed. by Alfred Kazin. New York: Harcourt. 1970.</s>
:*''The open form: Essays for our time.'' Ed. by Alfred Kazin. New York: Harcourt. 1970.

A címleírás minden esetben ponttal zárul, kivéve azokat az eseteket, amikor a cím egyéb mondatzáró funkcióval rendelkező írásjellel (kérdő- vagy felkiáltójellel, háromponttal stb.) végződik.

:*''Sodródás helyett…'' Szerk. Szijártó István. Budapest: Százak Tanácsa. 2006.
:*Eli Jaxon-Bear: ''Mit akarsz valójában?'' Ford. Vörös Ákos. Budapest: Édesvíz. 2006.
:*Patrick Mathews: ''Sohase mondd, hogy vége!'' Ford. Vincze Judit Andrea. Pécs: Alexandra. 2006.

Az alcímet a könyv főcímétől kettőspont tagolja el, ebben az esetben főcím és alcím egy szerkezeti egységet alkot, így csak az alcímet követően kell kitennünk a pontot. Az alcím első eleme a főcíméhez hasonlóan szintén nagy kezdőbetűt kap.

:*Robert Sulzberger: ''Komposzt, föld, trágya: Az egészséges kerti talaj, a növények tápanyagellátása és trágyázása.'' Ford. Miklódy Dóra. Budapest: Mérték. 2006.

'''BEFEJEZETLEN'''

<!--
A főcím és az alcím általában tipográfiailag is elkülönül a címoldalon, vannak azonban speciális esetek

avagy

9. Hasonlóképpen kezelendőek azok az esetek, amikor az alcím – noha a címoldalon tipográfiailag is jól megkülönböztethető a címtől – például zárójelbe téve szerepel. Ebben az esetben a zárójelet a címleírásokból a könyvtári gyakorlatban is kihagyják, azaz nem ''Mamácska: (Gyermekkorom emlékei)'', hanem ''Mamácska: Gyermekkorom emlékei'' kap helyet a címleírásban.

10. Amennyiben egy adott könyv címoldala egy főcímet és több alcímet tüntet fel (pl. Sutba vágva / Egy bölcsészjelölt kanosszajárása / Énregény; Mollusca Hungariae / Magyarország puhatestű-faunája / A 2011. április 28–29-én Debrecenben megrendezett tudományos ülésszak előadásai), a könyvtári szabvány kivételével könyvkiadási gyakorlatunkban nincs szokásban a második alcím feltüntetése.

11. Többnyelvű kiadványok esetén gyakori a párhuzamos címek használata. A könyvtári szabvány kivételével a további magyar kiadói-szerkesztőségi szabványok nem rendelkeznek ezekről az esetekről.-->
{{Doboz2/Vége}}
{{Doboz2/Vége}}



A lap 2010. június 27., 16:04-kori változata

Könyvek

Bibliográfiai leírás

Az egyszerűsített bibliográfiai leírás pontosabban körül nem írt fogalom, pusztán a részletes bibliográfiai leírás, illetve az annál magasabb fokon álló könyvtártudományi leírás ellentételezéséül használjuk mint azok egyszerűbb, kevesebb adatot tartalmazó változatát. Semmilyen körülmények között nem maradhatnak ki azonban egy címleírásból, azaz az egyszerűsített bibliográfiai leírás minimális követelményei az alábbi adatok:

  • Szerző
  • Cím
  • Kiadó neve, megjelenés helye és éve

Szerkesztői elhatározás kérdése, hogy az egyszerűsített bibliográfiai leírást mely további, a részletes bibliográfiai leírásokban megszokott információkkal egészítjük ki (alcím, közreműködők, ISBN szám, kötetszám, kiadási megjegyzés, keretcím stb.). Ezek körének meghatározásakor fontos szempont lehet, hogy a szükségesnél nagyobb mértékben ne terheljük túl a leírást, de a szükséges és adott esetben jelentőséggel bíró információknak is helyet adjunk (gyakorlatilag elhagyhatatlan az alcím, további fontos információval szolgálhat a keretcím stb.).

A részletes bibliográfiai leírás követelményei:

  • Szerző(k)
  • Cím és alcím
  • Összerjedelem (kötetszám)
  • Közreműködő(k)
  • Kiadási megjegyzések (kiadásjelzés)
  • Kiadó neve, megjelenés helye és éve
  • Összterjedelem (oldal- és tablószám)
  • Sorozatcím és sorozatszám

Wikispecifikus további paraméterek:

  • ISBN szám
  • URL

Sablonépítéskor – a felhasználó dolgát megkönnyítendő – helye lehet további megbeszéléseknek arról, hogy amennyiben címleírás szintjén el is különítünk egyes információkat (pl. közreműködő és közreműködői minőség), szükséges-e azokat a sablonparaméterek szintjén is elkülöníteni, nyerünk-e a közreműködő neve és a közreműködése minősége (szerk., ford., ill.) közötti algoritmikus viszony beépített alapértelmezésével annyit, amennyivel nehézkesebb lehet így a sablon használata.

Példák

A címleírás algoritmusa

Ahogy a fenti példák mutatják, a magyarországi könyv- és folyóirat-kiadásban számos gyakorlat létezik a címelemek egymás mellé rendelésére, szedés vagy írásjel alapján történő tagolására. A kiadóknál nem feltétlenül találkozunk egységes gyakorlattal, a megoldások szerkesztőnként vagy akár szerzőnként változhatnak – nüansznyi eltérésekkel –, a folyóiratokra jellemzőbb a következetesen végigvitt címleírási gyakorlat.


A címleírás elemei

Az alábbiakban minden címleírási elem tárgyalása három részre van bontva:

  • A sárga dobozban igyekszünk összefoglalni a címleírás egyes elemeinek sajátosságait, tipográfiai jellemzőit, a címleírásban elfoglalt helyét és a címleírás egyéb elemeivel való kapcsolatát, ahogy az a magyarországi könyvkiadási és szerkesztési gyakorlatból a fenti példák tükrében kibontakozik.
  • A zöld dobozban van helyük az egyes gyakorlatok előnyeit és hátrányait ütköztető, a wikimegoldás felé repítő megbeszéléseknek, vitáknak.
  • A kék dobozban javaslat olvasható a Wikipédia reménybeli jövőbeni címleírási elveire, ahogy az az összefoglaltak (sárga doboz) és a megbeszéltek (zöld doboz) alapján kikristályosodik.

A piros doboz az eredeti szándék ellenére sem töltötte be funkcióit, így jelen pillanatban a desztillátumok Szerkesztő:Pasztilla elgondolásait tükrözik.










Részdokumentumok

Gyűjteményes kötetek tanulmányai, folyóiratcikkek stb.

Egyéb dokumentumok

Kéziratok, disszertációk stb.

Wikielőzmények