Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Provide for Safety and Inclusion/sl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This is an archived version of this page, as edited by TadejM (talk | contribs) at 02:18, 17 May 2023 (Created page with "* V sodelovanju s skupnostmi bomo oblikovali kodeks ravnanja, ki bo zagotavljal osnovo sprejemljivega vedenja za celotno gibanje brez tolerance do nadlegovanja. To bomo storili z vključujočim procesom ob upoštevanju konteksta, obstoječih lokalnih pravil ter struktur za uveljavljanje pravil in razreševanje sporov. * Ustvarili bomo poti, po katerih bodo uporabniki lahko zasebno poročali o incidentih, bodisi tehničnih bodisi človeški..."). It may differ significantly from the current version.
Zagotavljanje varnosti in vključevalnosti

Opredelitev

Vzpostavili bomo skupnostne standarde za vključujoče, gostoljubno in varno okolje brez nadlegovanja. To nam bo omogočilo, da bomo bolje pritegnili in zadržali nove in raznolike udeležence ter rastli kot gibanje.

Kratek videoposnetek o tem priporočilu

Zagotovili bomo, da bodo imeli sedanji in prihodnji sodelavci ustrezne pogoje in vire, ki jim bodo omogočali sodelovanje, ne da bi bila ogrožena njihova osebna in skupnostna varnost. Zagotovili bomo okvir (infrastrukturo in pravilnike) ter standarde in postopke za zaščito vseh udeležencev na podlagi kontekstualne ocene, prilagojene različnim okoljem.

Spremembe in ukrepi

  • V sodelovanju s skupnostmi bomo oblikovali kodeks ravnanja, ki bo zagotavljal osnovo sprejemljivega vedenja za celotno gibanje brez tolerance do nadlegovanja. To bomo storili z vključujočim procesom ob upoštevanju konteksta, obstoječih lokalnih pravil ter struktur za uveljavljanje pravil in razreševanje sporov.
  • Ustvarili bomo poti, po katerih bodo uporabniki lahko zasebno poročali o incidentih, bodisi tehničnih bodisi človeških, vključno z nadlegovanjem, da se bodo ti učinkovito in z ustrezno nujnostjo obravnavali ne glede na jezik ali lokacijo.
  • Vzpostavili bomo osnovno raven odgovornosti za varovanje in ohranjanje zdravega delovnega ozračja tako za spletno kot tudi nespletno sodelovanje Wikimedie, skupaj s postopki za poročanje in nadaljnje ukrepanje.
  • Raziskovali in razvijali bomo prilagodljiv načrt ocenjevanja in zagotavljanja varnosti ter infrastrukturo za hitro odzivanje in podporo. S tem bomo zagotovili, da imajo sodelujoči na spletu in zunaj njega razpoložljive in dosegljive vire za ublažitev škode, ki jo povzročajo njihove dejavnosti v Wikimediji, vključno z naslednjim:
    • psihološka podpora (npr. terapevti, svetovalci, mediatorji),
    • tehnična podpora (npr. mehanizmi anonimizacije),
    • pravna podpora (npr. seznam partnerskih odvetnikov, omogočanje pravnega zastopanja na lokalni ravni),
    • hitra pot eskalacije v življenjsko nevarnih situacijah,
    • postopki za odzivanje na obsežne odzive, kot so družbenopolitični nemiri in okoljske grožnje,
    • usposabljanje in priložnosti za ozaveščanje in krepitev odzivnih zmogljivosti za varnost skupnosti in obvladovanje konfliktov.
  • Razvijali bomo lokalne zmogljivosti za zagovorništvo pravnih in regulativnih okvirov, ki jih naše skupnosti potrebujejo za uspeh naših projektov.
  • Vzpostavili bomo vgrajene mehanizme platforme, namenjene varnosti sodelujočih v njihovih okoljih (npr. anonimizacijski mehanizmi). Oceniti je treba priložnosti in tveganja v posameznih projektih in kontekstih, vključno s tveganjem za nadlegovanje in vandalizem.

Utemeljitev

Wikipedia is a story of success, and its long-term contributors are volunteers who have created the most valuable resource for learning we have ever encountered. However, our communities are not yet representative of the diversity of the world. They neither reflect the diversity of people working with knowledge, nor the diversity of knowledge to be shared. We also lack diversity amongst positions of responsibility. Among the common causes for the gender gap and other gaps in diversity in content and contributors is the lack of a safe and inclusive environment. This lack in the current culture of many Wikimedia projects limits the work and participation of existing communities and is a barrier for new people to join, including women, LGBTQ+, indigenous communities, and other underrepresented groups.

Furthermore, there is currently no systematic approach to support contributors who are at risk due to their participation in Movement activities (e.g., security threats in countries where freedom of speech is controlled), and neither is there the essential local capacity to protect contributors’ anonymity (e.g. incident reporting). The needs and threat levels will differ depending on roles and responsibilities. Ensuring anonymity, privacy, and access to necessary security measures to address practices such as doxing and trolling is critical to strengthening and expanding our communities and to the sustainability of our Movement. We will not tolerate any toxic behavior among the participants of our Movement.