Test Hampela

To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Zordon1789 (dyskusja | edycje) o 21:56, 18 lip 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Test Hampela (Hampel test, Hampel identifier, Hampel method) - test statystyczny służący do wykrywania obserwacji odstających w zbiorze danych[1]. Procedurę zaproponował niemiecki statystyk Frank Hampel.

Aby wykonać test Hampela nie korzysta się z żadnych rozkładów prawdopodobieństwa. Procedura polega na wykonaniu w odpowiedniej kolejności następujących obliczeń[2]:
Krok 1: Oblicz wartość mediany ze wszystkich liczb w zbiorze.
Krok 2: Oblicz bezwzględną wartość odchyleń Hi od mediany w przypadku każdej obserwacji ze zbioru liczb, korzystając ze wzoru:
Hi =|xi – Me|
Krok 3: Oblicz medianę zbioru odchyleń Hi czyli MeHi.
Krok 4: Sprawdź obecność wartości odstających na podstawie poniższego kryterium (spełnienie kryterium oznacza, że obserwacja jest odstająca):
Hi ≥ 4,5 · MeHi

Przypisy

  1. Budka, A., Kayzer, D., Pietruczuk, K., & Szoszkiewicz, K. (2013). Zastosowanie wybranych procedur do wykrywania obserwacji nietypowych w ocenie jakości rzek. "Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich", (3/II).
  2. Słowik, M., & Bartkowiak, M. (2016). Elementy statystycznej analizy wyników pomiarów na przykładzie badań wybranych cech mieszanek mineralno-asfaltowych. "Drogownictwo", (7-8), 247-253.