Bitwa o Fort Donelson

To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Belissarius (dyskusja | edycje) o 09:07, 30 wrz 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Bitwa o Fort Donelson to jedna z pierwszych poważnych operacji na zachodnim teatrze działań w czasie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzona przez wojska Unii pod dowództwem gen. Granta w celu oczyszczenia stanu Tennessee z wojsk Konfederacji i spowodowania, by mieszkańcy tego stanu przestali ostatecznie opowiadać się za południowcami.

Zdobycie Fortu Donelson
Wojna secesyjna
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

50 km od Clarksville, Tennessee

Terytorium

nad rzeką Cumberland w Tennessee

Przyczyna

chęć wyparcia sił konfederatów z Tennessee

Wynik

zwycięstwo wojsk Unii

Strony konfliktu

Konfederacja

Unia
Dowódcy
gen. John B. Floyd gen. Ulysses S. Grant
Siły
21 000 27 000
Straty
około 2000 zabitych i rannych, 15 000 jeńców 2832
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Generał John B. Floyd

Kombinowany atak rozpoczął się 6 lutego bombardowaniem przez kanonierki unionistów umocnień Fortu Henry, położonego w odległości 17 kilometrów na zachód od Fortu Donelson, nad rzeką Tennessee, w rezultacie czego fort ten został opuszczony przez Konfederatów, a następnie, dla zabezpieczenia przed ewentualnym ponownym użyciem, przez oddziały Granta spalony.

Tego samego dnia oddziały unionistów podeszły pod Fort Donelson i rozpoczęły zmasowany ostrzał artyleryjski. Dowódca załogi konfederatów, generał-brygadier John Floyd, kilkakrotnie podejmował rozpaczliwe kontrataki celem przebicia się z okrążenia, ale bezskutecznie. Udało się to jedynie znacznemu oddziałowi kawalerii płk. Nathana Forresta i garstce piechoty. Reszta, z generałem Floydem na czele, zmuszona była do kapitulacji wobec sił unionistów w dniu 16 lutego.

Było to pierwsze poważne zwycięstwo unionistów w tej wojnie, ugruntowane następnie sukcesem pod Shiloh w kwietniu tego samego roku.


Bibliografia