Przejdź do zawartości

Bagatur: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Vagobot (dyskusja | edycje)
m r2.7.2) (Robot dodał az:Batur
WikitanvirBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot poprawił az:Bator
Linia 17: Linia 17:
[[Kategoria:Historia Mongolii]]
[[Kategoria:Historia Mongolii]]


[[az:Batur]]
[[az:Bator]]
[[bg:Багатур]]
[[bg:Багатур]]
[[de:Baatar]]
[[de:Baatar]]

Wersja z 09:11, 16 gru 2011

Bagatur (albo Batur, Baatur, Bahadur) - turecko - mongolski tytuł honorowy, oznaczający "bohatera", "walecznego wojownika".

Za historykami chińskiej dynastii Sui można przyjąć że tytuł ten był używany przez ludy stepowe żyjące na północ i zachód od Chin co najmniej od VII wieku. W kaganacie starotureckim przyjmował on formę batur, Protobułgarzy w IX wieku używali formy bagatur. Czyngis-chan (w którego czasach występował on w formach bagatur i baatur) nadał go jako oficjalny tytuł honorowy około tysiącu osób ze swojej armii, które chciał szczególnie wyróżnić za odwagę lub wierną służbę. W analogiczny sposób nadawali go władcy państw powstałych po rozpadzie imperium mongolskiego, w tym także Wielcy Mogołowie. Od czasów ilchana Abu Sa'ida (1317 - 1335) tytułu bahadur używano także jako części tytulatury władcy - postępowali tak Dżalajrydzi, Timurydzi, Kara Kojunlu, Ak Kojunlu, Wielcy Mogołowie, a w szczególności władcy państw uzbeckich[1]. Od tego tytułu wywodzi się polski termin bohater.

Wielcy Mogołowie używali ziranizowanej formy Bahadur. Nadawano go raczej najważniejszym i najbliżej związanym z dynastią ludziom w państwie. Tytuł ten był używany w Indiach jeszcze za czasów brytyjskich i początków niepodległych Indii. W znaczeni dzielny wchodził w skałd pełnych form imion własnych niektórych maharadżów. Przysługiwał on przykładowo dr Karan Singhowi - maharadży Dżammu i Kaszmiru, ministrowi lotnictwa i cywilnego i turystyki z ramienia partii kongresowej w rządzie Indiry Gandhi[2].

Bibliografia

  1. C. Fleischer: BAHĀDOR. Encyclopaedia Iranica. [dostęp 22 kwietnia 2008]. (ang.).
  2. Karan Singh i Karani Singh. W: Ryszard Piekarowicz: Zrozumieć Indie. Wyd. 1. Warszawa: Książka i Wiedza, 1977, s. 213, seria: Kontynenty.