Przejdź do zawartości

Glafkos Kliridis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Khan Tengri (dyskusja | edycje) o 18:30, 21 lis 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Glafkos Kliridis
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 kwietnia 1919
Nikozja

Data i miejsce śmierci

15 listopada 2013
Nikozja

Prezydent Cypru
Okres

od 28 lutego 1993
do 28 lutego 2003

Przynależność polityczna

Front Patriotyczny

Poprzednik

Jorgos Wasiliu

Następca

Tasos Papadopulos

Prezydent Cypru (pełniący obowiązki)
Okres

od 23 lutego 1974
do 7 grudnia 1974

Przynależność polityczna

Front Patriotyczny

Poprzednik

Makarios III

Następca

Makarios III

podpis

Glafkos Joanu Kliridis (gr.: Γλαύκος Ιωάννου Κληρίδης, ur. 24 kwietnia 1919, Nikozja, zm. 15 listopada 2013 w Nikozji) – Grek cypryjski, polityk i prawnik, współpracownik Makariosa, w połowie 1974 przejął rządy w kraju, ale po powrocie Makariosa na Cypr ustąpił, pozostając przewodniczącym Partii Demokratycznej i parlamentu. Po utracie poparcia Makariosa założył konserwatywną Koalicję Demokratyczną. W latach 1993-2003 prezydent Cypru.

Życiorys

Najstarszy syn prawnika i męża stanu, Joanisa Kliridisa, pobierał nauki w Pancypryjskim Gimnazjum w Nikozji, potem studiował prawo w Londynie z zamiarem rozpoczęcia pracy adwokata, wstąpił jednak do Royal Air Force. W 1942 jego samolot został zestrzelony nad Hamburgiem, wskutek czego znalazł się w obozie jeńców. Po trzech próbach ucieczki wyszedł na wolność, gdy działania wojenne dobiegły końca. Kontynuował przerwane studia prawnicze i w 1951 zajął się praktyką adwokacką na Cyprze. Uczestniczył w procesach członków EOKA (organizacji Jeorjosa Griwasa) jako ich obrońca przed sądami brytyjskimi.

W 1959 wziął udział w konferencji w Londynie, na której Cypr doczekał się niepodległości, by zasiąść w tymczasowym rządzie prezydenta Makariosa III jako minister spraw zagranicznych. Deputowany do parlamentu z ramienia Frontu Patriotycznego, w 1960 objął stanowisko przewodniczącego Izby Reprezentantów. Nazywał siebie "rzecznikiem nieskrępowanej współpracy polityczno-ekonomicznej i kulturalnej z całym światem". W 1961, będąc przewodniczącym delegacji parlamentariuszy Cypru, złożył wizytę Związkowi Radzieckiemu na zaproszenie Prezydium Rady Najwyższej. Mimo to nie rezygnował ze stosunków z krajami Zachodu, na Cyprze zaś był postrzegany jako polityk probrytyjski i stanowczo przeciwny organizacji AKEL. Cieszył się jednak także poważaniem jako czowiek nr 2 i możliwy następca Makariosa. Po kryzysie w 1963 odznaczył się w rokowaniach z udziałem reprezentantów mieszkającej na Cyprze ludności greckiej i tureckiej. W 1964 został doradcą ministra spraw zagranicznych. Pełniąc tę funkcję, wziął wraz z nim udział w obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ. W 1969 objął przewodnictwo Zjednoczonej Partii Demokratycznej (ENIAION, dawniej Front Narodowy). Odegrał znaczną rolę w mediacjach grecko-tureckich w 1972. Dążył do porozumienia między obiema stronami. Był zwolennikiem całkowitej niezależności Republiki Cypru.

Zmarł 15 listopada 2013 w prywatnej klinice w Nikozji po trzydniowym pobycie na niewydolność nerek[1].

  1. PAP: Zmarł były prezydent Cypru Glafkos Kleridis. wyborcza.pl, 15 listopada 2013. [dostęp 2013-11-15].

Bibliografia