Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Zielona Linia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MemicznyJanusz (dyskusja | edycje) o 10:28, 18 cze 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Zielona Linia (Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia) jest ogólnopolską infolinią urzędów pracy. Udziela informacji na temat form wsparcia oferowanych przez powiatowe urzędy pracy oraz wojewódzkie urzędy pracy. Zielona Linia wspiera zarówno osoby bezrobotne i poszukujące pracy, jak i pracodawców. Ważną częścią działalności Centrum jest udzielanie informacji na temat legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz porad skierowanych do Polaków powracających z emigracji. Infolinia zapewnia również wsparcie techniczne dla osób korzystających z systemu praca.gov.pl.

Organizatorem Centrum jest Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy.

Możliwości kontaktu

Aby uzyskać poradę lub informację można:

- zadzwonić na infolinię pod numer 19524, z zagranicy +48 22 19524 lub zamówić rozmowę;

- napisać mail na adres: [email protected];

- skontaktować się na czacie - www.zielonalinia.gov.pl (zakładka Kontakt);

- skontaktować się na Messengerze: Zielona Linia , Powroty

- umówić konsultację w języku migowym (PJM).

Portal „Zielona Linia”

Ważną częścią działalności Zielonej Linii jest portal: zielonalinia.gov.pl. Znajdują się w nim artykuły dotyczące rynku pracy, prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców oraz bieżące informacje z urzędów pracy i innych państwowych instytucji. W portalu znajdują się również narzędzia pomocne w procesie rekrutacji: Symulacje rozmów kwalifikacyjnych, Test osobowości, Test predyspozycji, Fabryka CV. Ponadto znaleźć można: Wyszukiwarkę ogłoszeń o pracy, Autoposzukiwacz, Newsletter, Kreator CV.

Treści w portalu dostępne są w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.  

Zielona Linia jest obecna również w mediach społecznościowych: Facebook, YouTube, Platforma X, Instagram.

Portal „Powroty”

W ramach Centrum działa portal powroty.gov.pl, skierowany do Polaków, którzy planują powrót z emigracji. Znajdują się w nim m.in. informacje na temat formalności, które należy załatwić przed powrotem i po powrocie, artykuły o dokumentach związanych z powrotem oraz wywiady z osobami, które dzielą się doświadczeniami z emigracji lub ekspertami w sprawach powrotu do Polski.

Każda osoba zainteresowana uzyskaniem informacji dotyczącej powrotu do Polski, może zadać pytanie drogą mailową: [email protected] lub skorzystać z czatu Messenger.

Serwis Powroty jest obecny również w mediach społecznościowych: Facebook, YouTube, Platforma X.

Aplikacja „Moja Praca”

W Zielonej Linii stworzono darmową aplikację „Moja praca”. Ułatwia ona i przyspiesza komunikację pomiędzy pracodawcą a kandydatem do pracy. Mogą z niej korzystać użytkownicy urządzeń z systemami Android i iOS.

Aplikacja „Moja Praca” to:

- oferty pracy, które można dopasować do CV,

- testy osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje,

- symulatory rozmów kwalifikacyjnych, w których można odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzić prawidłowe odpowiedzi,

- praktyczne porady dotyczące szukania pracy,

- wybrane przepisy Kodeksu pracy, podane w przystępnej formie,

- najpopularniejsze rodzaje wsparcia zatrudnienia oferowanego przez urzędy pracy.

Dodatkowo w „Moja Praca” są inspirujące, wybrane wywiady, które redaktorzy Zielonej Linii przeprowadzili z osobami, które radzą, jak skutecznie szukać pracy i na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmów kwalifikacyjnych czy tworząc dokumenty aplikacyjne.

Kontakt w języku migowym (PJM)

W sierpniu 2022 r. Zielona Linia uruchomiła usługę skierowaną do osób niesłyszących i słabosłyszących, które znają polski język migowy (PJM) i chcą uzyskać informacje na temat rynku pracy lub załatwić sprawę w urzędzie pracy. Jest to kontakt z konsultantem, który zna język migowy i może:

1. Udzielić informacji w PJM.

2. Tłumaczyć rozmowę z pracownikiem urzędu pracy.

Ad 1. Połączenie z konsultantem Zielonej Linii, który zna język migowy, w celu uzyskania informacji jest możliwe z dowolnego miejsca i nie wymaga wizyty w urzędzie pracy.

Ad 2. Jeżeli podczas wizyty w urzędzie pracy osoba niesłysząca potrzebuje tłumacza języka migowego, urzędnik może połączyć się z konsultantem Zielonej Linii, który będzie tłumaczył rozmowę na język migowy. Pracownik urzędu pracy, który potrzebuje skorzystać z usługi tłumacza języka migowego, może zarezerwować rozmowę z konsultantem Zielonej Linii lub połączyć się od razu, jeśli konsultant jest dostępny.