Пређи на садржај

Атанасије Александријски — разлика између измена

Извор: Викицитат
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: thumb Свети Атанасије је био александријски патријарх и светитељ. == Цитати == {{цитат|Бог је постао човек да би човек био обожен.}}<br /> {{цитат|Корисно је научити о древним предањима, учењима и вери Цркве, које је Господ преносио, А…
 
Нема описа измене
 
Ред 1: Ред 1:
[[Датотека:Ikone Athanasius von Alexandria.jpg|thumb]]
[[Датотека:Ikone Athanasius von Alexandria.jpg|thumb]]


Свети Атанасије је био александријски патријарх и светитељ.
'''Свети Атанасије''' је био александријски патријарх и светитељ.


== Цитати ==
== Цитати ==

Тренутна верзија на датум 9. јул 2024. у 11:55

Свети Атанасије је био александријски патријарх и светитељ.

Цитати

[уреди]

„Бог је постао човек да би човек био обожен.”


„Корисно је научити о древним предањима, учењима и вери Цркве, које је Господ преносио, Апостоли проповедали, а Оци чували. На њој се гради Црква, и ако се ко повуче из Цркве, он више није, нити се може назвати хришћанином.”


„Још једном смо поучени да је Син извор Духа Светога.”


„Истина се не објављује мачем и стрелом или оружјем, већ разумом и убеђењем (...). То је особеност праве религије, не присиљавати, већ убеђивати.”


„Људи који ходе анђеоски према својој слободној вољи и практикују дисциплину у животу анђела, потпуно се уклањају од телесних жеља, љубљена браћо; они свакодневно умиру у животу који припада земљи, али живе у животу анђела, као што учествују у животу Господњем.”


„Јер и у другим стварима које чине живот, наћи ћемо разлике према околностима. На пример, није исправно убијати, али у рату је дозвољено и хвале вредно уништити непријатеља; сходно томе не само да су они који су се истакли у овој области достојни великих почасти, већ се постављају споменици који проглашавају њихова достигнућа. Тако да је исто дело у једном тренутку и под неким околностима незаконито, док је под другим, иу право време, законито и дозвољено. Исто резоновање важи и за однос полова. Благословен је онај који, слободно увучен у јарам у својој младости, природно рађа децу. Али ако разуздано користи природу, казна о којој пише апостол чекаће блуднике и прељубнике. Јер постоје два начина у животу, као што се тиче ових ствари. Онај умеренији и обичнији, мислим на брак; друго анђелско и ненадмашно, наиме девичанство. Ако човек изабере пут света, наиме брак, он заиста није крив; ипак неће примити тако велике дарове као други. Јер ће примити, јер и он доноси плод, тридесетоструко. Али ако човек пригрли свети и неземаљски пут, иако је, у поређењу са претходним, храпав и тешко изводљив, он ипак има дивније дарове: јер рађа савршени плод, наиме стоструко. Дакле, онда су њихови нечисти и зли приговори имали своје право решење давно дато у божанском писму.”