Психрометр: відмінності між версіями

[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
 
(Не показані 11 проміжних версій 9 користувачів)
Рядок 4:
 
== Принцип дії ==
Швидкість випаровування вологи збільшується в міру зменшення відносної вологості повітря. Випаровування вологи, в свою чергу, викликає охолодження конденсованої рідини. Таким чином, температура вологого об'єкта зменшується. За різницею температур повітря і вологого об'єкта можна визначити швидкість випаровування, а значить, і вологість повітря. При цьому треба враховувати той факт, що волога, яка випаровується, залишається в околицях вологого предмета, і, таким чином, локально збільшується вологість повітря. Для усунення цього ефекту, при вимірюванні вологості, застосовують [[Аспірація|аспірацію]] (створюється потік повітря над вологим об'єктом)
 
== Будова ==
У найпростішому випадку складається з сухого і змоченого термометрів ([[резервуар]] обгорнутий змоченим батистом). За різницею показів цих термометрів і за допомогою ''психрометричних таблиць'' чи номограм (''психрометричних графіків'') визначають абсолютну і відносну вологість повітря. Крім того, за показами термометрів знаходять точку роси, максимальний парціальний тиск парів у повітрі, дефіцит вологості. Для точних вимірювань, у випадкуразі відхилення атмосферного тиску від номінального, до даних з психрометричної таблиці додають поправку. КонструкціяДо складу приладу може включатитакож в себе такожвходити вентилятор для обдування повітрям простору навколо вологого термометра. Швидкість обдування зазвичай становить 0,5…1 м/с.
 
== Види психрометрів ==
Розрізняють стаціонарні (станційні), [[Аспіраційний психрометр|аспіраційні]] та дистанційні психрометри.
 
В стаціонарних психрометрах термометри закріплені на спеціальному штативі в метеорологічній будці. Основний недолік станційних психрометрів — залежність показів зволоженого термометра від швидкості повітряного потоку в будці. Основний станційний психрометр — ''психрометр Августа''.
Рядок 23:
{{commonscat|Psychrometers}}
* [[Гігрометр]]
* [[Термопсихрометр]]
 
== Література ==
* {{МГЕ|nocat=1}}
* ''Гончаренко С. У.'' Фізика. Підручник для 10 класу середньої загальноосвітньої школи. — К.: Освіта, 2002. — 319 с. — ISBN 966-04-0389-5.
==Інтернет-ресурси==
* https://commons.wikimedia.org/wiki/Psychrometer?uselang=de
 
== Посилання ==
* {{ТС_Буд|частина=Психрометр|сторінки =165}}
* [http://ukr10fiz.narod.ru/page61.htm Психрометрична таблиця]
* [http://avianua.com/programs/Precise_psychrometer.pdf Психрометрична таблиця гігрометра ВИТ-1 і ВИТ-2. Апроксимація проміжних даних за допомогою кубічного сплайна]
* [https://www.youtube.com/watch?v=Hqf_2cFnQmM Психрометр и гигрометр] — навчальний фільм на «Youtube» {{ref-ru}}
 
Рядок 35 ⟶ 39:
 
[[Категорія:Метеорологічні інструменти]]
{{ВП-портали|Науки про Землю|Географія|Метеорологія та кліматологія|Гідрологія|Фізика}}