Вашингтонська морська конференція: відмінності між версіями

[неперевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
EmausBot (обговорення | внесок)
м робот додав: vi:Hội nghị Washington
→‎Див. також: Паризька мирна конференція (1919—1920)
 
(Не показані 47 проміжних версій 37 користувачів)
Рядок 1:
[[Файл:Constitution Hall.jpg|міні|250пкс|''Constitution Hall'', [[Вашингтон]]]]
 
'''ВашингтонськаВашингто́нська конференціяконфере́нція''' — конференція з обмеження озброєнньозброєнь та вирішення проблем Далекого Сходу та басейну Тихого океану, що склалась після [[Перша світова війна|Першої світової війни]]. Відбувалась з [[12 листопада]] [[1921]] р. по [[6 лютого]] [[1922]] р. у конгрес-холі ''Constitution Hall'', [[Вашингтон]].
 
У роботі конференції взяли участь [[Сполучені Штати Америки|США]], [[ВеликобританіяСполучене Королівство Великої Британії та Ірландії|Велика Британія]], [[Республіка Китай (1912–1949)|Республіка Китай]], [[ЯпоніяЯпонська імперія]], [[ФранціяТретя французька республіка|Французька республіка]], [[Королівство Італія (1861—1946)|Королівство Італія]], [[Нідерланди]], [[Бельгія]] та [[ПортугаліяПерша Португальська Республіка|Португальська республіка]]. Також були присутні делегати від британських Домініондомініонів і делегат, що виступав від імені [[Британська Індія|Британської Індії]].
 
Вашингтонська конференція була скликана за ініціативою [[Сполучені Штати Америки|США]], які розраховували домогтися сприятливого для себе вирішення питання про морські озброєння та закріплення нового співвідношення сил в КитаїРеспубліці Китай та в басейні Тихого океану. Конференція також була спрямована проти національно-визвольного руху народів колоніальних і залежних країн. Радянський уряд, який не одержав запрошення на конференцію, заявив [[19 липня]] і [[2 листопада]] [[1921]] р. протести проти усунення РСФСРРРФСР — однієї з головних тихоокеанських держав — від участі в роботі конференції, а [[8 грудня]] [[1921]] направив протест проти обговорення на ній питання про Китайсько-східну залізницю. У грудні [[1921]] до Вашингтона прибула делегація [[Далекосхідна республіка|Далекосхідної республіки]], але вона не була допущена на конференцію.
 
== Основні договори ==
На Вашингтонській конференції були вироблені і підписані наступні основні документи:
 
* '''Договір чотирьох держав''' (США, Великобританії[[Британська імперія|Великої Британії]], Франції[[Французька колоніальна імперія|Французької республіки]] та Японії[[Японська імперія|Японської імперії]]) про спільний захист договірними державами їх територіальних «прав» у Тихому океані. Підписаний [[13 грудня]] [[1921]]. Договір мав на меті об'єднати сили союзників проти національно-визвольного руху народів басейну Тихого океану і Далекого Сходу. Договір передбачав також (під тиском американської дипломатії) ліквідацію АнглоБритано-японського союзу [[1902]] р., спрямованого в той період проти планів США на Далекому Сході та в басейні Тихого океану. Проти англобритано-японського союзу висловлювалися і деякі британські [[домініон]]и (в першу чергу [[Канада]]), що побоювались посилення ЯпоніїЯпонської імперії за рахунок КитаюРеспубліки Китай та інших країн Далекого Сходу.
* '''[[Вашингтонська морська угода 1922 року|Договір п'яти держав]]''' (США, ВеликобританіїВеликої Британії, ЯпоніїЯпонської імперії, ФранціїФранцузької республіки та Італії[[Італійська колоніальна імперія|Королівства Італія]]) про обмеження морських озброєнь, що змінили співвідношення останніх на користь США. Підписаний [[6 лютого]] [[1922]] р. Підписуючи цей договір, [[ВеликобританіяСполучене Королівство Великої Британії та Ірландії|Велика Британія]] підтверджувала свою вимушеневимушену згоду на відмову від безумовного переважання на морі. Договір встановлював певну пропорцію граничного тоннажу лінійного флоту його учасників: США — 5, ВеликобританіяВелика Британія — 5, ЯпоніяЯпонська імперія — 3, ФранціяФранцузька республіка — 1,75, Королівство Італія — 1,75. Загальний тоннаж [[лінкор]]ів, що підлягають заміні, не повинен був перевищувати: для США і ВеликобританіїВеликої Британії з 525 тис. т, для ЯпоніїЯпонської імперії 315 тис. т, для ІталіїКоролівства Італія та ФранціїФранцузької республіки по 175 тис. т. Встановлювався також тоннаж [[авіаносець|авіаносців]]: 135 тис. т для США і ВеликобританіїВеликої Британії, 81 тис. т для ЯпоніїЯпонської імперії і по 60 тис. т для ІталіїКоролівства Італія та ФранціїФранцузької республіки. Однак загальний тоннаж військово-морського флоту держав не обмежувався, і фактична перевага флоту ВеликобританіїВеликої Британії, таким чином, зберігалася. [[ЯпоніяЯпонська імперія]] домоглася зобов'язання американського та англійськогобританського урядів не споруджувати нових баз на островах Тихого океану на схід від [[110-й меридіан східної довготи|110-го меридіана східної довготи]] (за винятком островів поблизу узбережжя США, Канади, Аляски, зони Панамського каналу, Австралії, Нової Зеландії та Гавайських островів). Таким чином Японія забезпечила собі серйозні стратегічні переваги в цьому районі.
* '''[[Договір дев'яти держав]]''' (США, ВеликобританіїВеликої Британії, ФранціїФранцузької республіки, ЯпоніїЯпонської імперії, ІталіїКоролівства Італія, Бельгії, [[Нідерландська імперія|Нідерландів]], Португалії[[Португальська колоніальна імперія|Португальської республіки]] та Китаю[[Республіка Китай (1912—1949)|Республіки Китай]]). Підписаний [[6 лютого]] [[1922]] р. Договір надавав країнам, які його підписали, «рівні можливості» у КитаїРеспубліці Китай в області торговельної та підприємницької діяльності та зобов'язував не вдаватися до використання внутрішньоївнутрішнього обстановкистановища в КитаїРеспубліці Китай з метою отримання спеціальних прав і привілеїв, які можуть завдати шкоди правам та інтересам інших держав — учасників договору. Республіка Китай розглядавсярозглядалась учасниками договору як загальний об'єкт експлуатації. Цей договір був спрямований проти домагань ЯпоніїЯпонської імперії на монопольне панування в КитаїРеспубліці Китай. Ще раніше, [[4 лютого]] [[1922]] р., ЯпоніяЯпонська імперія змушена була підписати так звану Вашингтонську угоду — китайську-японську угоду про евакуацію японських військ з китайської провінції [[Шаньдун]], а також про повернення КитаюРеспубліці Китай залізниці [[Ціндао]] — [[ЦзинаньЦзінань]] і території [[Цзяочжоу]]. Глава японської делегації дав зобов'язання, що японський уряд не буде вимагати від китайського уряду виконання п'ятої групи [[Двадцять одна вимога Японії|«двадцяти однієї вимоги» Японії]] про призначення японських радників при китайському уряді та ін. Однак вимога КитаюРеспубліки Китай про виведення японських військ з Південної [[Маньчжурія|Маньчжурії]] ЯпоніяЯпонська імперія відхилила. Одночасно з Договором дев'яти держав 6 лютого 1922 було підписано Трактат про китайський митний тариф, де закріплювались митні нерівноправності КитаюРеспубліки Китай. Проте голова китайської делегації [[Ши Чжаоцзі]] виступив проти тарифної угоди, підкресливши, що Республіка Китай не відмовиться від прагнення відновити тарифну автономію.
 
== Підсумок ==
* '''Договір п'яти держав''' (США, Великобританії, Японії, Франції та Італії) про обмеження морських озброєнь, що змінили співвідношення останніх на користь США. Підписаний [[6 лютого]] [[1922]] р. Підписуючи цей договір, [[Великобританія]] підтверджувала свою вимушене згоду на відмову від безумовного переважання на морі. Договір встановлював певну пропорцію граничного тоннажу лінійного флоту його учасників: США — 5, Великобританія — 5, Японія — 3, Франція — 1,75, Італія — 1,75. Загальний тоннаж [[лінкор]]ів, що підлягають заміні, не повинен був перевищувати: для США і Великобританії з 525 тис. т, для Японії 315 тис. т, для Італії та Франції по 175 тис. т. Встановлювався також тоннаж [[авіаносець|авіаносців]]: 135 тис. т для США і Великобританії, 81 тис. т для Японії і по 60 тис. т для Італії та Франції. Однак загальний тоннаж військово-морського флоту держав не обмежувався, і фактична перевага флоту Великобританії, таким чином, зберігалася. [[Японія]] домоглася зобов'язання американського та англійського урядів не споруджувати нових баз на островах Тихого океану на схід від [[110-й меридіан східної довготи|110-го меридіана східної довготи]] (за винятком островів поблизу узбережжя США, Канади, Аляски, зони Панамського каналу, Австралії, Нової Зеландії та Гавайських островів). Таким чином Японія забезпечила собі серйозні стратегічні переваги в цьому районі.
Вашингтонська конференція не внесла змін до існуючого на той час становища на Далекому Сході. Рішення, досягнуті на конференції, завершили переділ колоніальних володінь і сфер впливу, що відбувались після [[Перша світова війна|Першої світової війни]] імперіалістичних держав на Тихому океані та Далекому Сході. США ж домоглись ряду важливих поступок з боку ВеликобританіїВеликої Британії та ЯпоніїЯпонської імперії. Разом з тим рівновага була нестійкою. Вже в ході переговорів США заявили про недостатність японських поступок у КитаїРеспубліці Китай, у свою чергу ЯпоніяЯпонська імперія відразу ж після конференції встала на шлях перегляду рішень конференції.
 
== Див. також ==
* '''Договір дев'яти держав''' (США, Великобританії, Франції, Японії, Італії, Бельгії, Нідерландів, Португалії та Китаю). Підписаний [[6 лютого]] [[1922]] р. Договір надавав країнам, які його підписали, «рівні можливості» у Китаї в області торговельної та підприємницької діяльності та зобов'язував не вдаватися до використання внутрішньої обстановки в Китаї з метою отримання спеціальних прав і привілеїв, які можуть завдати шкоди правам та інтересам інших держав — учасників договору. Китай розглядався учасниками договору як загальний об'єкт експлуатації. Цей договір був спрямований проти домагань Японії на монопольне панування в Китаї. Ще раніше, [[4 лютого]] [[1922]] р., Японія змушена була підписати так звану Вашингтонську угоду — китайську-японську угоду про евакуацію японських військ з китайської провінції [[Шаньдун]], а також про повернення Китаю залізниці [[Ціндао]] — [[Цзинань]] і території [[Цзяочжоу]]. Глава японської делегації дав зобов'язання, що японський уряд не буде вимагати від китайського уряду виконання п'ятої групи [[Двадцять одна вимога Японії|«двадцяти однієї вимоги» Японії]] про призначення японських радників при китайському уряді та ін. Однак вимога Китаю про виведення японських військ з Південної [[Маньчжурія|Маньчжурії]] Японія відхилила. Одночасно з Договором дев'яти держав 6 лютого 1922 було підписано Трактат про китайський митний тариф, де закріплювались митні нерівноправності Китаю.
* [[Імперіалізм]]
 
* Паризька мирна конференція (1919—1920)
== Підсумок ==
Вашингтонська конференція не внесла змін до існуючого на той час становища на Далекому Сході. Рішення, досягнуті на конференції, завершили переділ колоніальних володінь і сфер впливу, що відбувались після [[Перша світова війна|Першої світової війни]] імперіалістичних держав на Тихому океані та Далекому Сході. США ж домоглись ряду важливих поступок з боку Великобританії та Японії. Разом з тим рівновага була нестійкою. Вже в ході переговорів США заявили про недостатність японських поступок у Китаї, у свою чергу Японія відразу ж після конференції встала на шлях перегляду рішень конференції.
 
== Джерела ==
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/bse/73165/%D0%92%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%82%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8FВашингтонская Велика радянська енциклопедія] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090408213055/http://dic.academic.ru/dic.nsf/bse/73165/Вашингтонская |date=8 квітня 2009 }}
 
== Література ==
* ''І. С. Покровська''. Вашингтонська конференція 1921-22 // [[Українська дипломатична енциклопедія]]: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
 
[[Категорія:Міжнародні конференції]]
 
[[cs:Washingtonská konference]]
[[de:Flottenkonferenz#Die_Washingtoner_Flottenkonferenz_von_1922]]
[[en:Washington Naval Conference]]
[[he:הוועידה הימית בוושינגטון]]
[[it:Conferenza navale di Washington]]
[[ja:ワシントン会議 (1922年)]]
[[pl:Konferencja waszyngtońska]]
[[ru:Вашингтонская конференция (1921—1922)]]
[[sv:Washingtonkonferensen]]
[[vi:Hội nghị Washington]]
[[zh:华盛顿会议]]