Розмірність Гаусдорфа: відмінності між версіями

[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
прибрав зайве означення, яке копіювало наступне
UAWON (обговорення | внесок)
Функція пропозицій посилань: додано 3 посилання.
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1:
'''Розмірність Гаусдорфа'''&nbsp;— розмірність множини (в [[метричний простір|метричному просторі]]) дорівнює <math>\liminf\limits_{n\rightarrow\infty}\frac{\ln(\rho(n))}{\ln(n)}</math>, де <math>\rho(n)</math>&nbsp;— мінімальне число множин [[діаметр]]а <math>1/n</math>, якими можна покрити множину. РозмірністьНаприклад, у тривимірному [[Феліксевклідів Гаусдорфпростір|Гаусдорфаевклідовому просторі]] неГаусдорфова визначенарозмірність дляскінченної [[обмеженамножини множина|необмеженихрівна множин]].нулю, Навітьрозмірність длягладкої обмеженихкривої&nbsp;— множинодиниці, деякерозмірність <math>\rho(n)</math>гладкої можеповерхні&nbsp;— двійці і розмірність множини додатного об'єму&nbsp;— трьом. дорівнюватиДля [[нескінченність|нескінченностіфрактал]]ьних множин розмірність Гаусдорфа може набувати дробових значень.
 
[[Файл:Sierpinski deep.svg|thumb|300px|[[Трикутник Серпінського]]. Простір з фрактальною розмірністю log<sub>2</sub> 3 або ln3/ln2, що прибл. дорівнює 1.585]]
 
{{Автопереклад|дата=травень 2015}}
Розмірність Гаусдорфа — природний спосіб визначати розмірність [[множина|множини]] у [[метричний простір|метричному просторі]]. Для багатьох випадків розмірність Гаусдорфа рівна топологічній розмірності (розмірності Лебега). Розмірність
Гаусдорфа належить до математичних концепцій, введених в 1918 р. математиком [[Фелікс Гаусдорф|Феліксом Гаусдорфом,]] і служить мірою
локального розміру набору чисел (тобто «простір»), беручи до уваги відстань між
кожним з її елементів (тобто, «точки» в «просторі»). Застосування цих
математичних формулювань передбачає, що розмірність Гаусдорфа з однієї точки
дорівнює 0, з лінії – 1, з квадрата – 2, з куба – 3. Тобто, для множини точок,
які визначають рівні форми, або форми, які мають невелику кількість [[Кут|кутів]] – форм,
які належать до традиційної геометрії та наукової розмірності Гаусдорфа. Тим не
менш, були розробленні формулювання, які дозволяють розрахувати розмірності для
інших, менш простих об’єктів, виключно на основі своїх властивостей масштабування
і самоподібності, тому можна зробити висновок, що окремі об’єкти, в тому числі [[Фрактал|фракталі]]
– є дробовими розмінностями Гаусдорфа. Завдяки значним технічним досягненням,
зроблених [[Абрам Безикович|Абрамом Самойловичем Безиковичем,]] що дозволяють розрахувати розміри
для високо нерегулярних наборів, цей аспект також, зазвичай, називають
розмірністю Гаусдорфа – Безиковича.
 
Розмірність Гаусдорфа, має подальший розмірний
ряд, пов'язаний з даним набором чисел, де відстані між усіма членами цього набору
будуть визначатися. Набір, який забезпечує розмірність Гаусдорфа називається
розширеним дійсним числом, R, і набір цифр, де відстані між усіма членами
називається матричним простором. Отже, розмірність Гаусдорфа є невід’ємним дійсним
числом (R≥0), пов’язаним з будь – яким матричним простором.
 
У математичній термінології, розмірність Гаусдорфа узагальнює поняття розмірності дійсного [[Евклідів простір|векторного простору]]. Тобто, розмірність Гаусдорфа внутрішнього простору n - мірного продукту дорівнює n. Це лежить в основі раніше викладеного, що розмірність Гаусдорфа для точки дорівнює 0, для лінії – 1 і т.д., і що фрактальні множини можуть мати дробову розмірність Гаусдорфа. Наприклад, крива Коха, що була раніше утворена з [[Правильний трикутник|рівностороннього трикутника]]; У кожній ітерації, його складові відрізки поділяються на 3 сегменти одиничної довжини, новостворений середній сегмент використовується як основа, для нового рівностороннього трикутника, точки якого назовні, і цей базовий сегмент потім виділяється.
Тобто, після першої [[ітерація|ітерації]], кожен оригінальний відрізок був замінений N=4,  де кожна подібна копія 1/S=1/3.
Інакше кажучи, ми взяли об’єкт з евклідовою розмірністю D, а також знизили його лінійну шкалу на 1/3 в кожному напрямку, так що його довжина зростає до N=SD.
Це рівняння легко вирішується за D, отримуючи кількісне співвідношення логарифмів, що дає в фрактальних випадках дробову розмірність.
 
=== Означення ===
 
Означення розмірності Гаусдорфа складається з декількох кроків. Нехай <math>M</math>&nbsp;— [[обмежена множина]] у метричному просторі <math>X</math>. Наприклад, нехай <math>X = R^n</math>.
 
=== <math>\delta</math>-покриття ===
Рядок 45 ⟶ 15:
=== ρ-міра Гаусдорфа ===
 
Нехай <math>\rho>0</math>. Нехай <math>\Theta=\{U_i\}_{i\in I}</math>&nbsp;— покриття множини <math>M</math>. Визначимо наступну функцію, яка в деякому плані визначає розмір цього покриття: <math>F_\rho(\Theta):=\sum\limits_{i\in I} (\operatorname{diam}\,U_i)^\rho</math>. Позначимо через <math>M^{\delta}_{\rho}(M)</math> «мінімальний розмір» <math>{\delta}</math>-покриття множини <math>M</math>: <math>M^{\delta}_{\rho}(M) := \inf(F_\rho(\Theta))</math>, де [[інфімум]] береться по всіх <math>\delta</math>-покриттях множини <math>M</math>. Очевидно, що функція <math>M^{\delta}_{\rho}(M) </math> спадає по <math>\delta</math>. Отже, у неї є скінченна або нескінченна границя при <math>\delta\rightarrow 0</math>: <math>M_{\rho}(M)=\lim\limits_{\delta\rightarrow 0+}M^{\delta}_{\rho}(M) </math>. Величина <math>M_{\rho}(M)</math> називається <math>\rho</math>-мірою Гаусдорфа множини <math>M</math>.
 
=== Властивості ρ-міри Гаусдорфа ===
Рядок 62 ⟶ 32:
 
* Розмірність Гаусдорфа будь-якої множини не більша за нижню та верхню [[розмірність Мінковського|розмірності Мінковського]].
* Розмірність Гаусдорфа не більш ніж зліченного [[об'єднання множин]] дорівнює максимальній розмірності об'єднаних множин. Зокрема, додавання [[зліченна множина|зліченної множини]] до будь-якої множини не змінює її розмірності.
* Для самоподібних множин розмірність Гаусдорфа може бути обчислена явно. Неформально, якщо множина розбивається на <math>n</math> частин, подібних до вихідної множини з коефіцієнтами <math>r_1,r_2,\dots,r_n</math>, то її розмірність <math>s</math> є розв'язком рівняння <math>r_1^s+r_2^s+\dots+r_n^s = 1</math>. Наприклад, розмірність [[множина Кантора|множини Кантора]] дорівнює <math>\ln2/\ln3</math> (розбивається на дві частини, коефіцієнт подібності 1/3), а розмірність [[трикутник Серпінського|трикутника Серпінського]]&nbsp;— <math>\ln3/\ln2</math> (розбивається на 3 частини, коефіцієнт подібності 1/2).
 
Рядок 82 ⟶ 52:
* K.I. Falconer. Fractal Geometry: Mathematical Foundations and Applications.
* Федер Е. Фракталы. — М.: МИР, 1991. — С. 254. — ISBN 5-03-001712-7
* [[:en:Hausdorff_dimension|Стаття в англомовній вікіпедії]]
{{Фрактали}}
{{Багатовимірність}}