Дигери (рух в Англії): відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Shynkar (обговорення | внесок)
Немає опису редагування
RarBot (обговорення | внесок)
м Додав: Категорія:Засновані в Англії 1649
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 7:
Він вважав, що після усунення [[Монархія|монархії]] і влади лордів має йти знищення в несправедливості в розподілі земель, але оскільки цього не було зроблено, треба починати працювати разом на порожніх земельних ділянках, яких в Англії величезна кількість. Але забирати землі і власність силою не можна, вважає Вінстенлі. Він пише, що руйнування старого світу (адже він вважав, що коли всі люди стануть працювати разом, це буде зовсім інший світ, в якому не буде місця гордості і злобі, «ніхто і не побажає мати більше, ніж інші, або бути паном над іншими, або вимагати чогось собі особисто») не повинно здійснюватися «шляхом воєн, указів або руками людей», але «Господь один буде цілителем, і відновником, і подавцем Нового закону справедливості». Вінстенлі пропонує жити кожній людині за власним розумінням, а не слідувати чиїмось вказівками (у тому числі [[церква|церкви]]); повністю відмовитися від приватної власності; відмовитися від панування одних над іншими, знищити в'язниці, припинити бичування і страти.
 
[[8 квітня]] [[1649]] на пустищі біля підніжжя пагорба св. Георгія недалеко від містечка Кобхем[[Кобгем (Суррей)|Кобгем]], в [[Суррей|графстві Суррей]] оселилася перша група '''дигерів''', що почала відкривати і розкопувати до того ніколи не оброблювані землі. Їх дії викликали такий переполох серед місцевих [[джентльмен|джентльменів]] і великих [[фригольдер]]ів, що якийсь Генрі Сандерс вважав за потрібне 16 квітня донести про події безпосередньо Державній раді. ''"Збіговисько людей на чолі з відставним солдатом Еверарді,'' — доносив Сандерс, — ''прийшли на пагорб св. Георгія і почали копати землю, засіваючи її пастернаком, [[морква|морквою]] і бобами. У п'ятницю їх було від 20 до 30 осіб. Проводячи весь день у роботі, вони запрошують всіх прийти до них на допомогу, обіцяючи їжу, питво та одяг. Вони кажуть, що через десять днів їх буде 4-5 тисяч".''
 
Цей мирний виступ викликав страх у місцевих [[лендлорд]]ів і [[фригольдер]]ів, які звернулися зі скаргою в уряд. Тоді перелякана [[Державна рада Англії|Державна рада]] віддала розпорядження генералу [[Томас Ферфакс|Ферфаксу]] розігнати «незаконне збіговисько» «злих та бунтівних людей», дії яких можуть «порушити мир і спокій республіки». Коли ж до пагорба св. Георгія підійшли два кавалерійських ескадрони, '''дигери''' спокійно пішли на вимогу офіцера, який повідомив Ферфаксу про мирні наміри дигерів. На наступний день Еверарді і Вінстенлі зустрілися з Ферфакса (і шокували його вже тим, що не зняли капелюхи) і оголосили йому основні принципи руху.
Рядок 17:
У червні з'явилася дигерська «Декларація бідного пригнобленого народу Англії», підписана 45 особами, в тому числі і Вінстенлі, який, як видно, і був автором цього памфлету. «Декларація» була покликана роз'яснити наміри '''дигерів'''. У ній знову йдеться про незаконність існування приватної власності і оголошується про те, що люди знайшли сміливість противитися нащадкам людей, що захопили їхню землю. При цьому дигери все ж не йшли далі обробки общинних земель, вважаючи, що не можна діяти зброєю, сподіваючись перемогти любов'ю і «християнським духом».
 
Але частина колонії була спалена солдатами, а потім руйнувати її прийшли місцеві фригольдери. Вінстенлі пише Ферфаксу, що зовсім недавно обіцяв не чіпати дигерів і забезпечити їм деяку свободу, намагається ще раз розповісти про суть колонії, пробудити совість у серцях офіцерів. Видається декларація про дії фригольдерів. Але дигери залишилися непочутими. Більше того, фригольдерами був поданий позов до місцевого суду. Суд йшов з неймовірною кількістю порушень: обвинуваченим навіть жодного разу не дали слова. дигерів засудили до штрафів, які стягнули коровами, а Біккерстафа ув'язнили. Вінстенлі подав скаргу в [[Палата громад Англії|палату громад]], але члени палати були зайняті «важливішими справами». Восени Вінстенлі знову засуджують до штрафу.
 
В [[1650]]–[[1651]] тривають виступи дигерів, хоча їм активно протистоять лендлорди, заможні селяни, чиновники, що відображено в памфлеті «Новорічний подарунок парламенту і армії». Все ж рух дигерів зростає і поширюється, щонайменше, в 8 графствах (крім Суррея). Однак виступи дигерів дратували лендлордів і через їх активного опору до кінця [[1651]] рух «істинних левелерів» було повністю придушено. В [[1652]] Вінстенлі публікує свію найзначнішу працю, «[[Закон свободи]]», в якій найбільш розгорнуто викладаються його ідеї і намальована картина світоустрою, яка згідно з Вінстенлі повинна бути втілена в життя. Тут зустрічаються останні згадки про дигера як про чинник селянському русі.
 
== Посилання ==
* {{УСЕ-4|[http://slovopedia.org.ua/29/53396/10295.html Діґери]}}
Рядок 30 ⟶ 31:
* [http://revolt.anho.org/archives/1374 В. М. Лаврівський, М. А. Барг. Англійська буржуазна революція. Деякі проблеми Англійської буржуазної революції 40-х років XVII століття. М., 1958 р.]
 
[[Категорія:Англійська революціягромадянська війна]]
[[Категорія:Селянські рухи]]
[[Категорія:Історія соціалізму]]
[[Категорія:Християнський радикалізм]]
[[Категорія:Засновані в Англії 1649]]