Холодний Микола Григорович: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
м вилучена Категорія:Персоналії:Київ з допомогою HotCat
Уточнення
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
 
(Не показані 25 проміжних версій 17 користувачів)
Рядок 9:
| місце смерті = [[Київ]]
| резиденція =
| громадянство = {{URS}}Російська імперія, УНР, СССР
| національність =
| галузь = сільськогосподарські науки
Рядок 19:
| керівник =
| учні =
| нагороди ={{Орден Леніна}} {{заслужений діяч науки УРСР}}
}}
}}{{Othernames|Холодний}}{{Otherpersons|Холодний Микола Холодний}}
'''Мико́ла Григо́рович Холо́дний''' (* {{ДН|22|6|1882|10}}, [[Тамбов]] — † [[4 травня]] [[1953]], [[Київ]]) — український [[ботанік]], [[фізіолог]], [[мікробіолог]], [[еколог]]. [[Член-кореспондент]] (від 1925 року), [[Академік|дійсний член]] (від 1929 року) [[АН УРСР]]. [[Заслужений діяч науки УРСР]] (1944). Засновник вітчизняної школи [[Фізіологія рослин|фізіології рослин]].
 
== Біографічні дані ==
Рядок 32 ⟶ 33:
у [[1931]]—[[1949]] роках — завідувач відділу Інституту ботаніки АН УРСР, якому [[1971]] року надали його ім'я.
[[Файл:Могила Миколи Холодного.jpg|міні|ліворуч|200пкс|Могила Миколи Холодного]]
Помер [[4 травня]] [[1953]] року. Похований в [[Київ|Києві]] на [[Лук'янівський цвинтар|Лук'янівському цвинтарі]] (ділянка №11№ 11, ряд 2, місце 27).
 
== Наукова діяльність ==
Рядок 46 ⟶ 47:
Провів досліди із штучної стимуляції розвитку рослин, яку широко застосовують у сільськогосподарській практиці в усьому світі. Велику цінність становлять його дослідження з морфології та фізіології [[залізобактерії|залізобактерій]].
 
Займався також екологічними дослідженнями, дослідженнями у галузі грунтознавстваґрунтознавства. Запропонував нові методи обліку кількості ґрунтових бактерій. Розробляв загальнобіологічні питання — виникнення життя на Землі, еволюційної теорії, історії науки.
 
=== Теорія геотропізму ===
Рядок 52 ⟶ 53:
Він починав свій шлях у науці вивченням тропізмів рослин, і це значною мірою визначило головний напрям його досліджень. Першим узагальненням багаторічних експериментів стала фізико-хімічна теорія геотропізму, яку він розглядав як корисну робочу гіпотезу. Суть її така. Сила тяжіння, діючи на рослинний орган, викликає у протоплазмі його клітин особливий характер розподілу в них крупніших колоїдних часточок протоплазми, які несуть електричний заряд. Внаслідок цього у клітині виникає електрорушійна сила, вона спрямована паралельно напрямку дії сили тяжіння і викликає пересування катіонів у клітині. В результаті цього виникають зміни у співвідношеннях концентрацій одно- і двовалентних іонів у протоплазмі верхньої і нижньої частин клітини, що зумовлює збільшення чи зменшення проникності протоплазми. З різною проникністю пов'язане і різне надходження в окремі ділянки протоплазми пластичних речовин, а від цього залежить активність росту клітинної оболонки на протилежних сторонах клітини. Сума таких клітинних ефектів виявляється у спрямованості геотропічного вигину рослинного органу.
 
У 1918—1923 рр. різні автори запропонували й інші іонні або електричні гіпотези геотропізму. Гіпотеза М. Г. Холодного була першою в цьому плані, хронологічно передувала їм. Її автор разом з тим бачив недостатню експериментальну обгрунтованістьобґрунтованість її положень, усвідомлював необхідність подальшої роботи над цією проблемою.
 
=== Вчення про фітогормони ===
Рядок 60 ⟶ 61:
=== Гормональна теорія тропізмів ===
 
На цей час припадає і його спроба запропонувати загальну теорію тропізмів, яка вже грунтуваласьґрунтувалась на уявленнях про важливу роль ростового гормону в цих явищах. Майже одночасно і незалежно від М. Г. Холодного аналогічні ідеї висловив і обгрунтувавобґрунтував експериментальні дані голландський фітофізіолог Ф. Вент (1928). Гіпотеза Холодного-Вента досить швидко знаходила визнання у більшості фітофізіологів, поступово перетворювалась на гормональну теорію тропізмів. У цілому вона не викликала серйозних заперечень, суперечки виникали переважно на грунтіґрунті різної інтерпретації деяких експериментальних даних, на яких вона базувалася. Творці ж її продовжували працювати над зміцненням її фундаменту новими експериментальними даними, над з'ясуванням механізму пересування гормону росту під дією електрофізіологічної поляризації тканин.
 
Про роль гормонів у тропізмах М. Г. Холодний опублікував близько 40 праць. У середині 1930-х років гормональна теорія тропізмів стала загальновизнаною. Можна назвати три основних факти, експериментально встановлених М. Г. Холодним, Ф. Вентом та іншими дослідниками:
Рядок 66 ⟶ 67:
* нерівномірний розподіл у тканинах ростового гормону, зумовлений електрополяризацією;
* неоднакове реагування ростучих тканин різних органів рослини на дію розчинів ростового гормону однієї і тієї самої концентрації.
Розробку гормональної теорії тропізмів і встановлення факту величезної ролі фітогормонів у рості рослин М. Г. Холодний вважав першим і найістотнішим результатом своїх досліджень з фізіології гормональних явищ у рослин. ВеличезнуЯк зазначає дослідник історії науки [[Шаров Ігор Федорович|Ігор Шаров]], величезну заслугу М. Г. Холодного в розвитку вчення про гормони рослин у цілому визнавали всі вчені. Він по праву вважається фундатором і натхненником розробки вчення про фітогормони. Узагальненням його багаторічних досліджень з цієї проблеми стала монографія «Фітогормони» (1939).
 
=== Роль летких органічних сполук атмосфери ===
 
Іншим важливим внеском у науку М. Г. Холодного була розробка проблеми летких органічних сполук атмосфери та з'ясування їх біологічної ролі. З неї він опублікував 18 праць. Дослідження М. Г. Холодного показали, що леткі органічні сполуки, які виділяються в атмосферу рослинністю Землі, не розсіюються безслідно. Основна їх маса, очевидно, поглинається грунтомґрунтом і використовується його мікробним населенням. Таким чином було виявлено ще одну ланку в складному ланцюгу явищ кругообігу речовин у біосфері, зумовлену життєдіяльністю організмів, які її населяють. М. Г. Холодний акцентував увагу на тому, що саме газова оболонка Землі, точніше її тропосфера, являє собою те «живильне середовище», з якого організми беруть майже всі необхідні їм для життя речовини. Ці ідеї доречно корелювали з ідеями його багаторічного кореспондента академіка В. І. Вернадського про двосторонній характер зв'язку між атмосферою Землі та її біосферою.
 
Своїми дослідженнями М. Г. Холодний значно розширив знання про фітогенні та інші органічні компоненти атмосфери. Він довів, що ці речовини можуть засвоюватись багатьма мікроорганізмами грунтуґрунту і за певних умов служити для них додатковим джерелом вуглецевого живлення. Він зробив значний внесок у розробку методик дослідження мікробного населення грунтівґрунтів та водоймищ, у розвиток екологічного напрямку в мікробіології. Йому належать оригінальні уявлення про виникнення органічних речовин на Землі абіогенним шляхом. Він збагатив цікавими ідеями й експериментальним матеріалом немало розділів сучасної біології. М. Г. Холодний та [[Вернадський Володимир Іванович|В. І. Вернадський]] накреслили програму досліджень повітряних вітамінів, про яку [[Вернадський Володимир Іванович|В. І. Вернадський]] писав: «…таке дослідження повинно мати велике значення для медицини, метеорології і особливо біохімії, бо різноманітність газових мінералів у тропосфері повинна обчислюватись тисячами видів». Експериментатор у М. Г. Холодному завжди поєднувався з допитливим натуралістом, для якого природа була головною лабораторією.
 
==Натурфілософ==
 
Введений М.Г. Холодним термін «Антропокосмізм»: «З точки зору антропокосмізму людина не центр світобудови, але його органічна частина, відмінною рисою якої не є привілеї, але відповідальність».
 
== Нагороди, вшанування ==
Рядок 81 ⟶ 86:
 
АН УРСР встановила премію імені Миколи Холодного.
 
Відома актриса українського походження Віра Холодна (Левченко, 1893-1919) - дружина його брата Володимира.
 
== Див. також ==
* [[Премія НАН України імені М. Г. Холодного]]
* [[Антропокосмізм]]
 
== Примітки ==
Рядок 86 ⟶ 97:
 
== Література ==
* ''Брега Г. С.'' [http://history.org.ua/LiberUA/978-966-00-1359-9/978-966-00-1359-9.pdf Холодний Микола Григорович] // {{ЕІУ|10|408}}
* Віктор Жадько. Український некрополь.-К.,2005.-С.324.
 
* {{ЕУ}}
* Біологічний словник. — 2-е видання. — К., 1986. — С. 677—678.
* [http://historybooks.com.ua/prosmotr_podrobnuy.php?id=240 Ігор Шаров Вчені України: 100 видатних імен]
 
== Посилання ==
* {{УСЕ-4|[http://slovopedia.org.ua/29/53413/23401.html Холодний Микола Григорович]}}
{{Бібліоінформація}}
[[Категорія:Уродженці Тамбова]]
[[Категорія:УкраїнськіНауковці Інституту ботаніки НАН України]]
[[Категорія:Українські мікробіологи]]
[[Категорія:Випускники Київського університету]]
[[Категорія:Науковці Київського університету]]
[[Категорія:Академіки АН УРСР]]
[[Категорія:ЗаслуженіПоховані діячіна наукиЛук'янівському УРСРкладовищі]]
[[Категорія:Поховані на Лук'янівському цвинтарі]]