Джон Ванбру: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
вікіфікація
Немає опису редагування
 
(Не показано 44 проміжні версії 23 користувачів)
Рядок 1:
 
 
{{Архітектор
|зображення = John Vanbrugh.jpg
Рядок 8 ⟶ 6:
|справжнє ім'я = John Vanbrugh
|громадянство = [[Велика Британія]]
|дата народження = [[1654]]
|місце народження =
|дата смерті = [[1726]]
|місце смерті =
|працював у містах =
|стиль = [[бароко]]
|найважливіші споруди = [[Замок Ховард|Замок Говард]], палац Сеатон Делавел ХоллГолл, палац Бленхейм, Театр італійської опери в Лондоні
|містобудівні проектипроєкти =
|реставрація пам'ятниківяток =
|нереалізовані проектипроєкти =
|наукові праці =
|нагороди =
Рядок 23 ⟶ 21:
}}
 
'''Джон Ванбру''' ({{lang-en|Vanbrugh}} 1654 - 1726 1654–1726) - — британський [[драматург]], [[шпигун]], [[архітектор]] - — аматор, що працював в стилі [[бароко]]. [[1714]] року король надав йому титул лицаря.
 
== Коротке англійське бароко ==
[[Бароко]] в Англії мало обмежений характер і недовгий термін існування. Незначним був і «причт» майстрів, що підтримували стилістику європейського бароко, серед яких: -
* [[Вільям Талман]] ( 1650-1719 )
* Джон Ванбру ( 1664-1726 ), архітектор
* [[Николас Хоксмур]] ( 1661-1736 ), архітектор і помічник Джона Ванбру
* Джеймс Торнхилл, живописець
* [[Крістофер Рен]] ( частково )
* Ініго Джонс ( частково ).
 
* [[Вільям Талман]] ( 1650-1719 1650–1719)
Стилістики бароко дотримуютья іноземні художники, запрошені в Лондон, переважно представники [[Фламандське бароко|фламандського бароко]]. Але серед них переважають портретисти, а не архітектори -
* Джон Ванбру ( 1664-1726 1664–1726), архітектор
* [[Антоніс ван Дейк]]
* [[НиколасНіколас ХоксмурГоксмур]] ( 1661-1736 1661–1736), архітектор і помічник Джона Ванбру
* [[Годфрі Неллер]]
* Джеймс ТорнхиллТорнгіл, живописець
* [[Крістофер Рен]] ( частково )
* Ініго Джонс ( частково ).
 
Стилістики бароко дотримуютья іноземні художники, запрошені в Лондон, переважно представники [[Фламандське бароко|фламандського бароко]]. Але серед них переважають портретисти, а не архітектори - —
 
* [[Антоніс ван Дейк]]
* [[Годфрі НеллерКнеллер]]
Короткі візити [[Пітер Пауль Рубенс|Рубенса]] чи наявність його творів в збірках англійських аристократів і королів не мали впливу в протестантській країні і були швидше зразками митця з Європи, яким не наслідували.
 
== Життєпис ==
 
Джон Ванбру народився в Лондоні і був четвертою дитиною в багатодітній родині, де було дев'ятнадцять дітей. Хрестини відбулися 24 січня [[1652]] року. [[1665]] року родина покинула Лондон через епідемію [[Чума|чуми]]. На другий рік ( [[1666]] )центральна частина столиці була спустошена Великою пожежею.
 
== Пошуки в молодості і ув'язнення ==
 
Невідомо достеменно, де саме і чому навчався Джон. Але власну кар'єру розпочав офіцером[[офіцер]]ом. Можливо, приходомвприходом у полк він зобов'язаний родичу, теж офіцеру. В серпні [[1686]] року він покинув [[полк]], що отримав наказ відбути в гарнізон на острів Гернсі. Багатодітна родина мало чим могла допомогти Джону, відомо, що він мав борги все життя. Брав участь в політичному житті столиці в намаганні передати англйськийанглійський престол самепротестантськомусаме протестантському обранцю з Голландії - — принцу Вільгельму ІІІ Оранському, дружиною якого була англійська принцеса.
 
Якийсь час перебував у Франції, можливо, це пов'язане з шпигунською діяльністю. Водночас вивчав там французьку літературу та архітектуру. Був заарештований в порту Кале і як звинувачений в шпигунстві - — чотири з половиною роки перебував в ув'язненні, нехай і в умовах деякого комфорту як дворянин сусідньої держави. Тим не менше чотири роки молодості пройшли в тюремному ув'язнені - — з 24-х до 29-ти. Нать по звільненню з ув'язнення він три місяці не мав права покидати Францію. Цей термін він і використав для знайомства з зразками французької архітектури та декоративного садівництва. З французької неволі його звільнив обмін політичними полоненими [[1693]] року. Джон Ванбру відбув з Франції значно розчарований її політичним устроєм, але з визнанням досягнень французької [[література|літератури]] та [[архітектура|архітектури]] і садівництва 17 століття.
 
== Даматичні твори. Театр ==
 
Ще в роки ув'язнення у Франції Ванбру вивчав побудову п'єс [[Мольєр]]а. Маємо відомості, що вже тоді він зробив спробу створити власний драматичний твір. Наприкінці 17XVII століття Ванбру поринув в театральний бізнес. Він серед засновників театра, для якого пише декілька драматичних творів. Мало обізнаний з фінансовою сторінкою бізнеса, він був обачним з акторами і своєчасно виплачував платню - — не залежно від прибутків ( хибна практика в галузі ).
 
[[1695]] року на сцені поставили його виставу «Невиправний». П'єса мала успіх і вона довго утримувалась в репертуарі. [[1697]] року він оприлюднив другу власну п'єсу під назвою «Скривджена дружина», де піднімав питання прав жінок в шлюбі, що було надто сміливо для настанов блюзнірського суспільства тогочасної Англії. Обидві п'єси мали успіх, але не виправили скрутного матеріального стану Джона Ванбру. До того ж драматичні твори автора звинуватили в порушеннях моралі, а їх успіх розцінили як [[скандал]]ьний. Він все ще входив до скдаду співвласників театра, але шукає нових галузей використання власний здібностей та творчих потенцій, нових джерел для прибутку. На суспільній сцені з'явився Ванбру - — архітектор.
 
== Звернення до архітектурної практики ==
 
Для багатьох було несподіванкою звернення Джона Ванбру до архітектурної практики наприкінці 17XVII століття. Ймовірно, він цікавився архітектурою давно, але на рівні [[хоббіхобі]], приватної зацікавленості, нікому не відкриваючи цієї зацікавленості. Невідомо також, щоби він опановував десь будівельну галузь чи [[математика|математику]]. Не дивно, що він узяв на себе роль розробника задуму і проектанта, тоді як необхідні розрахунки і практичне виконання брав на себе [[Николас Хоксмур]] ( 1661-1736 1661–1736). Останній пройшов добру школу, працюючи на будівництві разом з архітектором Крістофером Реном.
 
На архітектурні проекти Джона Ванбру повинні були вплинути рішення і знахідки таких авторитетних митців доби, як італієць [[Лоренцо Берніні]] чи француз [[Луї Лево]]. Дві споруди Луї Лево англієць-аматор міг побачити в Парижі на власні очі - це Будинок Інвалідів (Ветеранів війни) та колеж Чотирьох Націй. Але в творах Ванбру впливи манери Луї Лево не відчуваються. В проектах він достатньо самостійний і розвивав національний варіант бароко, не схожий на зразки з контитенту. З його повідомлень, він створив подорож в північних районах Британії, досліджуючи приватні [[Садиба|садиби]] англійських аристокатів. Серед бачених і проаналізоватиж споруд був і бароковий замок - палац [[Чатсворт-хаус]], який вибудував Вільям Талман.
 
Джон Ванбру - не перший серед англійських архітекторів, що звернувся до стилістики бароко. Серед перших був [[садівник]] і архітектор [[ Вільям Талман]]. Але Талман не відрізнявся спокійним [[характер]]ом, не був привітним з замовниками і встиг вибудувати небагато. Це сприяло передачі деяких значних замов не Талману, а саме митцям Джону Ванбру та Николасу Хоксмуру. По смерти Хоксмура архітектурна практика Джона Ванбру уповільнюється, а його проекти ( за висновками сучасників )стають більш геометричними і не набувають артистичної легкості. Ванбру теж встиг вибудувати небагато і практично разом з його смертю увірвався розвиток барокової архітектури Британії.
 
На архітектурні проекти Джона Ванбру повинні були вплинути рішення і знахідки таких авторитетних митців доби, як італієць [[Лоренцо Берніні]] чи француз [[Луї Лево]]. Дві споруди Луї Лево англієць-аматор міг побачити в Парижі на власні очі - — це Будинок Інвалідів (Ветеранів війни) та колеж Чотирьох Націй. Але в творах Ванбру впливи манери Луї Лево не відчуваються. В проектах він достатньо самостійний і розвивав національний варіант бароко, не схожий на зразки з контитенту. З його повідомлень, він створив подорож в північних районах Британії, досліджуючи приватні [[Садиба|садиби]] англійських аристокатів. Серед бачених і проаналізоватиж споруд був і бароковий замок - — палац [[Чатсворт-хаус]], який вибудував Вільям Талман.
 
Джон Ванбру - — не перший серед англійських архітекторів, що звернувся до стилістики бароко. Серед перших був [[садівник]] і архітектор [[ Вільям Талман]]. Але Талман не відрізнявся спокійним [[характер]]ом, не був привітним з замовниками і встиг вибудувати небагато. Це сприяло передачі деяких значних замов не Талману, а саме митцям Джону Ванбру та Николасу Хоксмуру. По смерти Хоксмура архітектурна практика Джона Ванбру уповільнюється, а його проекти ( за висновками сучасників )стають більш геометричними і не набувають артистичної легкості. Ванбру теж встиг вибудувати небагато і практично разом з його смертю увірвався розвиток барокової архітектури Британії.
== Архітектурні твори ==
[[Файл:Castle Howard - VB birdseye.jpg|міні|праворуч|200пкс| Замок ХовардГовард, проект, оприлюденений [[1725]] року.]]
 
*==== Замок ХовардГовард (1699). ====
[[Файл:Castle Howard - VB birdseye.jpg|міні|праворуч|200пкс| Замок Ховард, проект, оприлюденений [[1725]] року.]]
Замок (палац) - — П-подібний за поземним планом, з [[курдонер]]ом та бічними флігелями. Використана розповсюджена французька схема : величний центральний корпус, два бічні [[павільйон]]и, які поєднані з центральним корпусом галереями. В замку Ховард -Говард — центральний корпус має цокольний та два парадні поверхи, галереї - — цокольний та один парадний поверх. [[Курдонер]] утворюють бічні флігелі, що беруть початок від кінцевих павільйонів. Садовий фасад прикрашають [[пілястр]]и на всю висоту споруди і трикутний [[фронтон]], парапет, прикрашений декоративними вазами. В останній період будівництва готову будівлю додатково увінчали банею з [[купол]]ом, яку запозичили з пишної споруди ГрінвічськогоГрінвіцького шпиталю.
 
Палац оточують довгі і дещо нудні англійські газони, порожнину яких перебивають поодинакіпоодинокі дерева, вистріжені рослини і пишний бароковий [[фонтан]]. Господарські споруди приховані за кам'яним парканом, де створені городи, [[оранжерея]] тощо. Приватна садиба має площу чотири квадратні кілометри. Первісний задум так і не був втілений повністю, бо не було відбудоване західне крило палацапалацу.
* Замок Ховард (1699).
 
==== Палац Бленгейм (1707–1722) ====
Замок (палац) - П-подібний за поземним планом, з [[курдонер]]ом та бічними флігелями. Використана розповсюджена французька схема : величний центральний корпус, два бічні [[павільйон]]и, які поєднані з центральним корпусом галереями. В замку Ховард - центральний корпус має цокольний та два парадні поверхи, галереї - цокольний та один парадний поверх. [[Курдонер]] утворюють бічні флігелі, що беруть початок від кінцевих павільйонів. Садовий фасад прикрашають [[пілястр]]и на всю висоту споруди і трикутний [[фронтон]], парапет, прикрашений декоративними вазами. В останній період будівництва готову будівлю додатково увінчали банею з [[купол]]ом, яку запозичили з пишної споруди Грінвічського шпиталю.
 
Палац оточують довгі і дещо нудні англійські газони, порожнину яких перебивають поодинакі дерева, вистріжені рослини і пишний бароковий [[фонтан]]. Господарські споруди приховані за кам'яним парканом, де створені городи, [[оранжерея]] тощо. Приватна садиба має площу чотири квадратні кілометри. Первісний задум так і не був втілений повністю, бо не було відбудоване західне крило палаца.
 
* Палац Бленхейм ( 1707 - 1722 )
[[Файл:BlenheimVitBrit.jpg|міні|праворуч|200пкс|Палац Бленхейм, поземний план. ]]
Практично[[Бленгеймський цепалац|Палац булаБленгейм]] офіційнабкв ( державнаофіційною (державною) замовазамовою архітектору - — аматору від королівського двору. Королівське подружжя бажало подякувати за важливу військову перемогу полководцю Джону Черчилю створенням його розкішної резиденції. Вона отримала назву від містечка, де той отримав перемогу. Ймовірно, це найбільш пишнанайпишніша з резиденцій, створена Ванбру, що не відчував грошових чи творчих обмежень. Палац має величний [[курдонер]], облямований двома палацовими корпусами, кожний з власним, квадратним, внутрішнім двором. Навколо розплановані сади бароко. Невелика огорожа і сухі рови повинні були захистити двори і пишну рослинність садів від овець, яких випасали навкруги.
 
<gallery>
Файл:Blenheim Palace Terrace, 2010.jpg|Палац Бленхейм, західна тераса.
Файл:Blenheim Palace IMG 3649.JPG|Палацова брама у вигляді триумфальної арки з золоченими гратамиґратами.
Файл:Blenheim Palace cropped.jpg|Фасади палацу Бленхейм.
</gallery>
 
*==== Палац Сеатон Делавел ХоллГолл (1718) ====
[[Файл:Seaton Delaval Hall - all from N.jpg|міні|праворуч|200пкс|Палац Сеатон Делавел ХоллГолл]]
 
На початку 18XVIII століття архітектурна діяльність Ванбру зійшла на нівецьнанівець і через непопулярність бароко в пуританській Англії, і через прихильність замовників до стриманих форм [[класицизм]]у і його різновиду - — [[палладіанство|палладіанства]].
 
== Родина ХоксмураГоксмура ==
[[Файл:Vanbrugh Castle.jpg|міні|ліворуч|200пкс|Будинок родини Ванбру]]
Джон ХоксмурГоксмур узяв шлюб у віці п'ятдесят п'ять років з Генріетою Марією Ярборо. Вінчання відблося [[1719]] року в церкві Сент-Лоренс в місті [[Йорк]]. НареченаНареченій булабуло двадцятидвадцять шестишість років. Ймовірно, на пізнє весілля вплинув недобрий матеріальний стан Ванбру, що все життя мав [[борг]]иборги. Сучасники відгукувались про його спокійний характер і з здивуванням помічали, що він ніколи не переслідував власних боржників. Хоча це була звична практика в Лондоні і в його оточенні. Сучасники вважали його шлюб досить вдалим, незважаючи на значну різницю за вікомвіку між дружиною та чоловіком. Це було так не схоже на драматичні твори для [[театр]]утеатру самого Ванбру, що мали значні конфліктні ситуації. В родині було двоє синів.
 
Подружжя мешкало в невеликому будинку, яке перебудував сам Ванбру на більш просторе і величне в [[1718]] - [[1726]] роках. Він існує досі в південній частині Лондона в районі Грінвіч.
 
Подружжя мешкало в невеликому будинку, якеякий перебудував сам Ванбру на більш просторе і величнепросторіший в [[1718]] - [[1726]]1718–1726 роках. Він існує досі в південній частині Лондона в районі Грінвіч[[Гринвіч]].
 
== Джерела. Ресурси інтернета ==
 
* [http://www.castlehoward.co.uk/ Сайт замка ХовардГовард] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150525163114/http://www.castlehoward.co.uk/ |date=25 травня 2015 }}
* [http://www.blenheimpalace.com/ Сайт палацапалацу Бленхейм] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20070507002024/http://www.blenheimpalace.com/ |date=7 травня 2007 }}
* [http://www.aboutbritain.com/SeatonDelavalHall.htm сайт палацапалацу Сеатон Делавел Холл Голл] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20120625213345/http://www.aboutbritain.com/SeatonDelavalHall.htm |date=25 червня 2012 }}
 
* Kerry Downes: ''Sir John Vanbrugh. A Biography''. Sidgwick and Jackson, London 1987, ISBN 0-283-99497-5
* Frank McCormick: ''Sir John Vanbrugh. The playwright as architect''. Pennsylvania State University Press, University Park 1991, ISBN 0-271-00723-0
* Laurence Whistler: ''Sir John Vanbrugh, Architect & Dramatist, 1664—17261664–1726''. Cobden-Sanderson, London 1938 (Nachdruck: Milliwood, New York / Kraus, London 1978, ISBN 0-527-95850-6)
 
== Посилання ==
* {{УСЕ-4|[http://slovopedia.org.ua/29/53394/7572.html Венбре]}}
{{Commonscat|John Vanbrugh}}
== Примітки ==
{{reflist}}
 
== Див. також ==
{{Портал|Мистецтво|Архітектура|Біографії}}
 
* [[ Список замків Англії]]
* [[ Замок Ховард|Замок Говард]]
* [[ Бівер (замок)]]
* [[ Чатсворт-хаус]]
* [[ Бароко]]
* [[ Сад бароко]]
* [[ Вільям Талман]]
* [[ Ніколас ХоксмурГоксмур]]
* [[ Архітектура бароко]]
* [[ Фламандське бароко]]
* [[ Архітектура ВеликобританіїВеликої Британії]]
{{Бібліоінформація}}
 
[[Категорія:ПерсоналіїАнглійські забарокові алфавітомархітектори]]
[[Категорія:БританськіАрхітектори архітекториЛондона]]
[[Категорія:НародилисьЛандшафтні 1654архітектори]]
[[Категорія:ПомерлиАнглійське 1726бароко]]
[[Категорія:БарокоПисьменники епохи бароко]]
 
[[ar:جون فانبرة]]
[[ca:John Vanbrugh]]
[[de:John Vanbrugh]]
[[en:John Vanbrugh]]
[[es:John Vanbrugh]]
[[fi:John Vanbrugh]]
[[fr:John Vanbrugh]]
[[he:ג'ון ואנברו]]
[[it:John Vanbrugh]]
[[nl:John Vanbrugh]]
[[no:John Vanbrugh]]
[[nov:John Vanbrugh]]
[[pl:John Vanbrugh]]
[[pt:John Vanbrugh]]
[[ru:Ванбру, Джон]]
[[sk:John Vanbrugh]]
[[sl:John Vanbrugh]]
[[sv:John Vanbrugh]]
[[th:จอห์น แวนบรูห์]]
[[zh:約翰·凡布魯]]