Судова система України: відмінності між версіями

[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
InternetArchiveBot (обговорення | внесок)
Виправлено джерел: 2; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.9.5
 
(Не показані 16 проміжних версій 8 користувачів)
Рядок 1:
{{Політичний устрій України}}
'''Судо́ваСудова́'''<ref>{{Cite web|title=СУДОВИЙ – Академічний тлумачний словник української мови|url=http://sum.in.ua/s/sudovyj|website=sum.in.ua|accessdate=2023-09-17}}</ref><ref>Наголос прикм. «судовий» на останнім складі — як у словах «лісови́й», «льодови́й», «снігови́й», «фахови́й» (що теж походять від односкладових іменників).</ref> '''систе́ма (судоу́стрій) УкраїниУкраї́ни''' становить сукупність усіх судів держави, наділених виключною компетенцією здійснювати [[правосуддя]], заснованих на єдиних засадах організації і діяльності.
 
Судову систему України складають суди загальної [[Юрисдикція|юрисдикції]] та [[Конституційний Суд України]], який є єдиним органом [[Конституційна юрисдикція|конституційної юрисдикції]]. Суди загальної юрисдикції можуть бути загальними і спеціалізованими. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається. [[Третейський суд|Третейські суди]] не входять до судової системи України.
Рядок 14:
На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. Законом можуть бути передбачені додаткові вимоги для призначення на посаду судді.
 
Призначення на посаду судді здійснюється [[Президент України|Президентом України]] за поданням [[Вища рада правосуддя|Вищої ради правосуддя]]. Обов'язковим є конкурсний відбірдобір, крім випадків, визначених законом. Суддя обіймає посаду безстроково.
 
Підставами для звільнення судді є:
Рядок 25:
 
Повноваження судді припиняються у разі:
# досягненняколи суддеюсудді шістдесятивиповнюється шістдесять п'яти років;
# припинення громадянства України або набуття суддею громадянства іншої держави;
# набрання законної сили рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
# його смерті;
# набрання законної сили обвинувальним вироком щодостосовно судді за вчиненняскоєння ним злочину.
 
== Конституційний суд ==
Рядок 40:
Відповідно до Конституції України та Закону «Про Конституційний Суд України» (стаття 7) до повноважень Суду належить:
 
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності Конституції України (конституційністьконституційності) законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
# офіційне тлумачення Конституції України;
# надання висновків прощодо відповідністьвідповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносятьсявносять до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
# надання висновків про конституційність питань, які пропонуютьсяпропонують для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;
# надання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;
# надання висновку щодо відповідності законопроєкту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції;
# надання висновку про порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції або законів України;
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності Конституції України та законам України нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності конституційністьКонституції України законів України (їхїхніх окремихпевних положень) за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
 
== Суди загальноїсистеми юрисдикціїсудоустрою ==
 
=== Верховний Суд ===
Рядок 67:
# здійснює інші повноваження, визначені законом.
 
У 2016 році булироку внесенівнесли зміни до [[Конституція України|Конституції]] і прийнятоухвалили [[Закон України «Про судоустрій і статус суддів» (2016)|новий закон про «Судоустрійсудоустрій і статус суддів»]], згідно з якими найвищим судом у системі судоустрою України є Верховний Суд ([[:s:Конституція України#Стаття 125|ст. 125 Конституції]], ст. 17 Закону).
 
Новий Верховний Суд почав діяти 15 грудня 2017 року, у 100-річчя заснування [[Генеральний суд УНР|Генерального суду УНР]]<ref>[https://www.slovoidilo.ua/2017/12/15/novyna/polityka/ukrayini-pochav-diyaty-novyj-verxovnyj-sud В Україні почав діяти новий Верховний суд / Слово і діло, 15 грудня 2017]</ref>.
 
До складу Верховного Суду входять судді у ''кількості не більше двохсот''. У складі Верховного Суду діють:
* [[Велика Палата Верховного Суду (Україна)|Велика Палата Верховного Суду]];
* [[Касаційний адміністративний суд]];
* [[Касаційний господарський суд]];
Рядок 81:
 
=== Апеляційні суди ===
У системі судів загальної юрисдикціїсудоустрою діють апеляційні суди як суди апеляційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення.
 
==== Загальні апеляційні суди ====
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюютьсяутворюють відповідно до указу Президента України в апеляційних округах.
 
До створення апеляційних округів загальних судів, такими округами є місто Київ, місто Севастополь, Автономна Республіка Крим, області, а апеляційними судами у відповідних апеляційних округах є відповідно Апеляційний суд міста Києва, Апеляційний суд міста Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, апеляційні суди областей. Загальна кількість  — 27.
 
Частина приміщень деяких загальних апеляційних судів розміщена за межами адміністративних центрів. Певна частина [[АпеляційнийКримський апеляційний суд Автономної Республіки Крим|АпеляційногоКримського судуапеляційного Автономної Республіки Кримсуду]] розміщена ву [[Феодосія|Феодосії]], Апеляційного[[Дніпровський судуапеляційний Дніпропетровськоїсуд|Дніпровського апеляційного суду]] області ву [[Кривий Ріг|Кривому Розі]], а Апеляційного[[Донецький апеляційний суд|Донецького апеляційного суду]] Донецької області ву [[Бахмут|Бахмуті]]і та [[Маріуполь|Маріуполі]]<ref>[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/591/2011/paran39#n39 Указ Президента України від 20.05.2011 №&nbsp;591/2011 Питання мережі місцевих загальних та апеляційних судів]</ref>.
 
==== Апеляційні господарські суди ====
Апеляційні господарські суди переглядають рішення та [[Ухвала суду|ухвали]] господарських [[Суд першої інстанції|судів першої інстанції]]. Загальна кількість  — 7. Юрисдикція апеляційних господарських судів є особливою і не збігається з адміністративно-територіальним устроєм.
 
Сучасна ланка апеляційних господарських судів діє на підставі Указу Президента «Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах» від 29 грудня 2017 року<ref>[https://www.president.gov.ua/documents/4542017-23366 Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах: Президент України; Указ від 29 грудня 2017 № 454/2017]</ref>.
Рядок 149:
| [[Перший апеляційний адміністративний суд]]
| Донецька та Луганська області
| 84301, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. МаратаМиколи Леонтовича, буд. 15
| https://1aa.court.gov.ua/sud4850/
|-----
Рядок 169:
| [[П'ятий апеляційний адміністративний суд]]
| Миколаївська, Одеська та Херсонська області
| 65039, Одеська область, м. Одеса, просп. Гагаріна, буд. 19-2119–21
| https://5aa.court.gov.ua/sud4854/
|-----
Рядок 192:
 
==== Загальні місцеві суди ====
Місцевими загальними судами є районні, міжрайонні, районні у містах, міські та міськрайонні суди. Це [[суди першої інстанції]]. Загальна їхїхня кількість&nbsp; — 663<ref>[http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/591/2011 Питання мережі місцевих загальних та апеляційних судів: Президент України; Указ від 20.05.2011 №&nbsp;591/2011]</ref>.
 
==== Господарські місцеві суди ====
Господарські місцеві суди розташовані у всіх [[Обласний центр|обласних центрах областей]], у столиці [[Автономна Республіка Крим|АР Крим]] та містах Києві та Севастополі. Юрисдикція поширюється у межах свого регіону. Загальна кількість  — 27.
 
==== Адміністративні місцеві суди ====
Окружні адміністративні суди (місцеві) розташовані у всіх обласних центрах областей, у столиці АР Крим таі містах Києві та Севастополі. Юрисдикція поширюється у межах свого регіону. Загальна кількість  — 27.
<!-- ==== Гарнізонні військові суди ====
Гарнізонні військові суди розташовані без прив'язки до адміністративно-територіального устрою України. В деяких регіонах їх може взагалі не бути, а в деяких може бути кілька. Загальна кількість — 24. -->
Рядок 205:
 
== Забезпечення і завантаженість ==
Станом на 2018 рік система правосуддя, що діє в Україні, лишається серед країн з найнижчим у [[Європа|Європі]] бюджетом на судову систему&nbsp; — 8.1 євро на душу населення, що у 8 разів нижче за середнє по Європі. Значною мірою вона фінансується за рахунок [[судовий збір|судових зборів]] (37&nbsp; %, що вдвічі більше за середній європейський показник). При цьому кількість суддів в Україні менша за середньоєвропейську (14 проти 21 на 100 тисяч мешканців)<ref>[https://www.eurointegration.com.ua/news/2018/10/4/7087793/ Найменші бюджети в Європі, мало суддів та багато прокурорів: звіт РЄ про правосуддя в Україні / ЄП, 4 жовтня 2018]</ref>.
 
Рівень недоукомплектованості суддями в судах України кілька років поспіль у середньому перевищує 40&nbsp;%, а в деяких судах&nbsp;— понад 60&nbsp;%. Близько 30 судів узагалі не функціонують<ref>{{cite news|url=https://dt.ua/internal/advokatura-bez-prava-na-zahist-292206_.html|title=Адвокатура: без права на захист|date=26 жовтня 2018|publisher=Дзеркало тижня|accessdate=27 жовтня 2018}}</ref>. У жовтні 2020 року, який позначився [[Коронавірусна хвороба 2019 в Україні|коронавірусною епідемією]], 80 українських судів мали тільки одного працюючого суддю. Україна має вдвічі нижчу чисельність суддів на 100 тис. населення, ніж у середньому по Європі<ref>{{cite news|url=https://zib.com.ua/ua/print/145061-v_ukraini_vdvichi_nizhcha_chiselnist_suddiv_nizh_u_serednomu.html|title=В Україні вдвічі нижча чисельність суддів, ніж у середньому по Європі — екс-член ВК|date=19.10.2020|publisher=Закон і Бізнес|accessdate=23.10.2020}}</ref>.
Рядок 345:
Рада суддів провела низку досліджень і виявила, що деякі судді, не впоравшись із суспільним тиском, скінчили життя [[самогубство]]м, інші&nbsp;— втратили старих батьків, які не витримали «громадського» осуду<ref>[http://yur-gazeta.com/interview/naslidki-ogulnih-zvinuvachen-yaki-zvidusil-lunayut-u-bik-suddiv-e-nepopravnimi--v-simonenko.html «Наслідки огульних звинувачень, які звідусіль лунають у бік суддів, є непоправними»,&nbsp;— В. СІМОНЕНКО / Юридична Газета, 28 березня 2016]</ref>.
 
== ФакториЧинники, які негативно впливають на стан незалежності суддів в Україні ==
# Втручання (листи, звернення, телефонні дзвінки тощо) окремих народних депутатів в діяльність суддів
# Намагання Президента України та працівників його Адміністрації неправомірно впливати на судову владу та суддів
Рядок 401:
Також учасники парламентських слухань звернули увагу на те, що одним з негативних чинників діяльності судів є загальна відсутність поваги до рішень суду і до судової системи в цілому, що має наслідком надзвичайно низький рівень довіри населення до судової влади<ref>[http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=79917780 Про парламентські слухання у Верховній Раді на тему «Про стан правосуддя в Україні» 23 травня 2007 року]</ref>.
 
Протистояння між Президентом України [[Віктор Ющенко|Віктором Ющенком]] та судовою гілкою влади посилилося у травні 2007 року, після того, як Конституційний Суд відібрав у нього право призначати і звільняти суддів на адміністративні посади<ref>[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v001p710-07 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищої ради юстиції про офіційне тлумачення положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про судоустрій України» (справа про звільнення судді з адміністративної посади)]: Конституційний Суд; Рішення, Окрема думка від 16.05.2007 №&nbsp;1-рп/2007</ref><ref>[{{Cite web |url=http://www.judges.org.ua/dig22.htm |title=КС відібрав у Ющенка право призначати і звільняти суддів / Центр суддівських студій, 22.05.2007] |access-date=2016-08-06 |archive-date=2016-08-20 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160820113519/http://www.judges.org.ua/dig22.htm |url-status=dead }}</ref><ref>{{Cite web |url=http://www.judges.org.ua/2007.htm |title=Архівована копія |access-date=2016-08-06 |archive-date=2016-08-20 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160820012524/http://www.judges.org.ua/2007.htm |url-status=dead }}</ref>. Посол [[ФРН]] в Україні, який на власні очі бачив навесні демонстрантів і учасників пікету біля будівлі КСУ, із подивом відзначав:
{{Цитата|''У моїй країні неможливо уявити подібне. Якщо якийсь політик скаже щось негативне про [[Конституційний суд Німеччини|Федеральний Конституційний Суд]] або зневажливо відгукнеться про прийняте ним рішення, то кар'єру його можна вважати закінченою.''|40|[[Рейнгард Шеферс|Р. Шеферс]]|[http://www.judges.org.ua/dig130.htm]}}
 
Рядок 497:
На початку квітня 2016 року в [[Голосіївський районний суд міста Києва|Голосіївському районному суді Києва]] [[Коктейль Молотова|коктейлями Молотова]] спалили кабінет судді, який головував у резонансному процесі над [[3-тя окрема гвардійська бригада спеціального призначення (Росія)#Збройна агресія Росії проти України|російськими військовими Александровим і Єрофеєвим]]<ref>[http://www.pravda.com.ua/news/2016/04/8/7104811/ У Києві спалили кабінет судді, який веде справу ГРУшників / УП, 8 квітня 2016]</ref>.
 
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман у квітні 2016 доручив [[Міністерство юстиції України|Міністерству юстиції]] проаналізувати діяльність суддів, а також правомірність судових рішень, пов'язаних із веденням бізнесу в країні. [[Вищий адміністративний суд України]] назвав це втручанням [[Виконавча влада в Україні|виконавчої влади]] в компетенцію [[Судова влада України|судової]], неповагою та упередженим ставленням до судової влади<ref>[http://www.vasu.gov.ua/123604/ Заява ВАСУ у зв'язку з ініціативою прем'єр-міністра України доручити аналіз судових рішень Міністерству юстиції України / Вищий адміністративний суд України, 29 квітня 2016, 11:40] ''[httphttps://archive.istoday/20160429143549/http://www.vasu.gov.ua/123604/E4O1F Архівовано 29.04.2016]''</ref>.
 
У травні 2017 [[Національне антикорупційне бюро України|НАБУ]] проводило обшуки в [[Окружний адміністративний суд міста Києва|Окружному адміністративному суді Києва]], де розглядалися в той час справи проти цього відомства<ref>[http://www.pravda.com.ua/news/2017/05/26/7145058/ В суді, який має розглядати справи проти НАБУ, йдуть обшуки / УП, 26 травня 2017]</ref>.
 
З 2014 року триває конфлікт між суддею Октябрського суду [[Полтава|Полтави]] Ларисою Гольник та мером Полтави [[Мамай Олександр Федорович|Олександром Мамаєм]]. Суддя відмовилася закривати справу про [[Адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією|корупційне адмінправопорушення]] проти мера, на неї чиниться тиск зі сторони мерії та колег, пропонували хабар, погрожують. У листопаді 2017 на Ларису Гольник та її чоловіка вчинено напад, за яким, на її думку, стоять мер та голова суду<ref>[http://vybory.pravda.com.ua/articles/2017/12/20/7149545/ Дарина Рогачук. Лариса Гольник: Мер Полтави заявляв, що його не може судити суддя, яка стояла на Майдані / УП, 20 грудня 2017]</ref>.
 
== Примітки ==
{{reflist|2}}
 
== Див. також ==
Рядок 514 ⟶ 511:
* [[Історія судоустрою України]]
* [[Судова влада України (сайт)]]
 
== Примітки ==
{{reflist|2}}
 
== Посилання ==
Рядок 548:
{{Україна в темах}}
{{Правозахисні органи України}}
{{Європа за темами 2|Судова система|Судові системи|колір = Україна}}
 
[[Категорія:Судова система України|*]]