[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
як в україномовних перекладах романів
мНемає опису редагування
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 79:
Складаються з розділів:
 
* '''''Бек''''' — інформація про расу, фракцію, і її місце у всесвіті. Включає в себе ілюстрації, короткі новели і копії вигаданих документів.
* '''''Бестіарій''''' — опис одиниць, персонажів і транспортних засобів, які можуть використовуватися в бою. Включає їх характерні особливості, інформацію про озброєння та обмеження щодо їх використання, а також довідкову інформацію про бойові одиниці. Також описується обладнання, артефакти, які армія може використовувати.
* '''''Хобі-розділ''''' — інформація про колекціонування, збір та розмальовування армій.
Рядок 90:
'''«Imperial Armour»''' — журнали, в яких міститься детальна інформація щодо різних військових кампаній з описом учасників конфлікту, правил на війська учасників, профілі командирів і героїв. «Imperial Armor» надає правила для особливих юнітів, моделі яких випускаються дочірньою компанією Forge World. Видавництвом книг серії «Imperial Armour» займається сама Forge World.
 
'''«Horus Heresy»''' — серія книг від [[Games Workshop|Forge World]], які містять ігрові правила і бек для ігрової системи Age of Darkness (Warhammer 30000 або просто Єресь Хоруса (Гора) . У чотирьох книгах описується хід масштабної громадянської війни — Єресі Гора, коли частина легіонів Космодесанту на чолі з Гором зрадили Імператора і підняли проти нього заколот. Ігрова система Age of Darkness базується на стандартних правилах для Warhammer 40,000, хоча і має деякі особливості.
 
== Армії ==
Рядок 104:
* '''Імперські агенти''' ({{lang-en| Imperial Agents}}), раніше '''Інквізиція''' — включають Інквізицію — організацію, яка виступає як таємна поліція Імперіуму, вистежуючи загрози для людства, та військових священиків, пілотів, спецагентів і таке інше. Інквізитори, котрі самі є сильними воїнами, володіють свитою і елітарними підрозділами, такими як Імператорські асасини. Всередині Інквізиції існує кілька течій, від ортодоксальних до радикальних, які мають різні погляди на засоби досягнення своїх цілей.
* '''Аде́пта Сорорі́тас''' ({{lang-en|Adepta Sororitas}}) або '''Сестри битви''' ({{lang-en|Sisters of Battle}}) — армія воїнів-монахинь, котрі служать церкві Імперіуму, Еклезіархії. Утворені в обхід указу, що церква не може мати «озброєних мужів». Адепта Сорорітас часто співпрацюють з Інквізицією. Вони поділені на ордени, відповідно до завдань, і тільки так звані ордени-мілітанти займаються безпосередньо військовою справою, маючи різну геральдику і назви для їх розрізнення. З 2019—2020 року активно доповнюються новими правилами та юнітами.
* '''Сестри тиші''' ({{lang-en|Sisters of Silence}}) — друга жіноча військова організація, створена спеціально для боротьби проти псайкерів. Завдяки особливому рідкісному гену не мають відображення ву Варпі і невразливі до його впливів. Навіть проста присутність Сестер тиші здатна вбити псайкера, а звичайну людину нажахати. Використовують обмежений арсенал Адептус Астартес. Отримали власний кодекс у березні 2017.
* '''Офі́ціо Асасино́рум''' ({{lang-en|Officio Assassinorum}}) — державні вбивці та шпигуни, призначені для знищення ключових осіб ворога, розвідки і здійснення диверсій. Зазвичай діють поодинці, покладаючись на прихованість і підступність.
* '''[[Лицарі (Warhammer 40,000)|Імперські Лицарі]]''' ({{lang-en|Imperial Knights}}) — організація воїнів з феодальних світів, які пілотують крокуючих бойових роботів — власне Лицарів. Поділяються на доми з унікальними традиціями, особливостями озброєння і геральдикою. Введені як нова армія у 2015 році.
Рядок 115:
'''Ксе́носи''' — всі нелюдські цивілізації та істоти, визнані небезпечними для людства.
* '''[[Орки (Warhammer 40,000)|О́рки]]''' ({{lang-en|Orks}}) — зеленошкірі гуманоїди-варвари, які по суті є високоорганізованими грибами. Швидко розмножуються спорами і живуть для війни як такої, часто безцільної. Їхньою яскравою особливістю окрім того є вроджене знання технологій і вміння збирати потрібні пристрої буквально з будь-чого, що трапиться під руку. Крім власне орків, гуманоїдів, існують споріднені їм істоти, об'єднані назвою оркóїди, які використовуються в побуті й війні. Вірою цих істот у Варпі породжені два божества, Горк і Морк, які є їхніми покровителями. Орки поділяються на клани, які можуть як ворогувати між собою, так і об'єднуватися в походи для масштабних війн.
* '''[[Елдари (Warhammer 40,000)|Е́лдариЕ́льдари]]''' (Аельдарі) ({{lang-en|Eldar}}) — дуже давня вимираюча раса, технології якої набагато випереджують імперські. ЕлдариЕльдари зовні подібні на людей, але відрізняються витонченістю, довголіттям і розумовими здібностями. Їм доступний ширший спектр відчуттів і надзвичайна швидкість як руху, так і мислення. Після падіння єдиної цивілізації елдарівельдарів, спричиненого їхнім прагненням до насолод, що породило у Варпі бога Слаанеш, невелика їх кількість врятувалася на величезних космічних кораблях, Штучних Світах. В більшості елдари поділяються за належністю до цих кораблів, проте є і відокремлені общини. Народження Слаанеш вбило більшість елдарськихельдарських богів. Вціліли тільки ХейнКхейн (бог війни), Іша (богиня родючості, ув'язнена Нурглом) і Цегорах (бог-[[трикстер]]).
* '''[[Темні Ельдари|Те́мні елдариельдари]] (Друкхарі)''' ({{lang-en|Dark Eldar}}) — елдариельдари, [[гедонізм]] яких призвів до появи четвертого бога хаосу — Слаанеш. Вони, на відміну від своїх побратимів, так і не покинули збочених розваг, але повинні захищатися від Слаанеш за допомогою психічної енергії, яку отримують під час катувань самих себе й полонених. Темні елдариельдари живуть у величезному місті Каммора, схованому в ''Павутині'' — мережі міжпросторових тунелів, створеній своїми предками, звідки здійснюють набіги на всю галактику. Вони цінують егоїзм та підступність і поділяються на аристократичні доми кабали, які конкурують між собою за владу. Лідером цивілізації є Асдрубаель Вект, котрий пережив падіння елдарів і завдяки своєму розуму й підступності утримує владу понад 10000 років.
** '''Арлекі́ни''' ({{lang-en|Harlequins}}) — група елдарівельдарів, які поєднують бойове мистецтво з театральним і поклоняються богу Цегораху. Як і свій бог, Арлекіни непередбачувані, борються проти сил Хаосу, супроводжуючи бої-вистави смертельним чорним гумором. Як вважається, їхні душі не може забрати Слаанеш, тому Арлекіни шануються як серед Світлих елдарів, так і Темних.
** '''Іннарі''' ({{lang-en|Ynnari}}) — група з елдарівельдарів, темних еладрів та елдарських піратів, які прагнуть пробудити нового бога Іннеада — бога смерті, і з його допомогою перемогти Слаанеш. Володіють здатністю поглинати вміння і знання померлих, завдяки чому швидко набувають силу. Виокремилися в останні роки 41-го тисячоліття і не мають окремого кодексу.
* '''[[Некрони|Некро́ни]]''' ({{lang-en|Necron}})&nbsp;— армія скелетоподібних роботів, нащадки однієї найдревнішої з відомих рас&nbsp;— некронтир. Свого часу істоти к'тани наділили їх могутністю, замінивши органічні тіла на механічні, але позбавили душ. У війні з к'танами некрони перемогли, проте сильно постраждали і не могли встояти проти молодих елдарів. Головна їхня ціль&nbsp;— відродити свою цивілізацію після сну тривалістю в 60&nbsp;млн років і повернути собі органічні тіла та душі. Суспільство поділяється на династії, які мають різні традиції та, через давність, різні технічні можливості й типові поломки програм<ref>Відповідно до 6-го видання кодексу некронів</ref>.
* '''[[Імперія Тау]]'''&nbsp;({{lang-en|Tau Empire}})&nbsp;— невелика імперія<ref>Власне імперією її називають люди, імператора у Тау немає</ref> (25 систем) молодої гуманоїдної раси, яка пропагує ідею «Вищого Блага», за якою різні розумні види можуть досягти процвітання під керівництвом виду тау. Ця цивілізація виникла вже в часи існування Імперіуму та стрімко винаходить все нові технології. Знаходиться в союзі зі ще декількома розумними видами, для яких виділяє завдання як війни чи будівництво, а суспільство самих тау поділене на касти, відповідно до занять. Тау зневажають ближній бій, віддаючи перевагу стрілецькій зброї. Планетні системи (септи) тау мають культурні відмінності та власну геральдику.
* '''[[Тираніди|Тирані́ди]]''' ({{lang-en|Tyranids}}) — раса, керована колективним Вищим розумом, яка цілком складається з живих істот (включаючи зброю і космічні кораблі). Фактично всі тираніди складають одну істоту, а центру у Вищого розуму немає, однак є наділені різним інтелектом організми, які передають його волю. Вони пожирають планету за планетою, використовуючи її [[біосфера|біосферу]] для вирощування нових істот. Прибули з-за меж Чумацького Шляху, вірогідноімовірно, після того як знищили все живе в сусідніх галактиках. Тираніди швидко пристосовуються до нових умов і можуть поглинати гени інших істот для вдосконалення і вирощення нових організмів. У ході подорожі тираніди зазнали невеликих мутацій, поділившись на флоти і «щупальця».
** '''Секти Генокрадів''' ({{lang-en|Genestealers}} ''Cults'') — авангард вторгнення тиранідів у галактику, що здебільшого таємно діє на планетах, підточуючи їхню обороноздатність. Генокради змішуються з місцевим населенням, поступово вирощуючи гібридів, які займають керівні посади, здійснюють диверсії. Вони організовують секти, метою яких є привести флоти тиранідів на планету й забезпечити її вразливість.
 
Рядок 156:
'''Друге видання (1993)'''
 
Друге видання правил Warhammer 40,000 було опубліковано наприкінці 1993 року, в ньому Games Workshop врахували деякі прохання фанатів. Його було створено під керівництвом Енді Чамберса. Друге видання вийшло в коробковому виданні, до складу якого входили фігурки Космодесантників і орків, декорації, гральні кості, а також основні правила. Пізніше був випущений додатковий набір, який отримав назву «Темне Тисячоліття» ({{lang-en|Dark Millennium}}), основними нововведеннями якого були правила використання психічних атак і підвищена увага до «спеціальних характеристик», які відкривають доступ до нових обладнання та здібностей, крім тих, які були дані в оригіналі.
 
'''Третє видання (1998)'''
Рядок 166:
'''Четверте видання (2004)'''
 
Четверте видання Warhammer 40,000 вийшло в 2004 році. Це видання не малозазнало стільки серйозних змін як попередні видання, і мало зворотню сумісність з третім виданням кодексу кожної армії. Четверте видання було випущено в трьох формах: першою була версія в твердій палітурці, з додатковою інформацією та ілюстраціями по всесвіту Warhammer 40,000. Другим — бокс-сет, який називається «Битва за Макрагг», куди увійшли компактна версія правил в м'якій палітурці, декорації, дайси, шаблони і мініатюри Космічних десантників і тиранідів. Третім було обмежене колекційне видання. «Битва за Макрагг» була орієнтована в першу чергу на початківців. Битва за Макрагг засновувалася на вторгненні тиранідів на рідну планету ордену Ультрамаринів, Макрагг. Розширення до гри під назвою «The Battle Rages On!» надавало нові сценарії та підрозділи, такі як Воїн тиранідів.
 
'''П'яте видання (2008)'''[[Файл:W40krulebook5th.jpg|міні|Книга правил 5-ї редакції|альт=|298x298пкс]]П'яте видання Warhammer 40,000 було випущене 12 липня 2008 року. Незважаючи на деякі відмінності між четвертим і п'ятим виданнями, загальні правила були подібні. Заміною для попереднього видання «Битва за Макрагг» став стартовий набір «Штурм Чорної Межі» ({{lang-en|Assault on Black Reach}}), який включав кишеньковий збірник правил (містив повний набір правил, але опускав розділи беку і хобі з повнорозмірної книги правил), стартові набори орків і Космодесанту. Кожна армія містила лідера на вибір, або Воєначальника орків, або Капітана Космодесанту.
 
Основні зміни правил включали доповнення до правил бігу, вдосконалення вибухів і шаблонів зброї, і досконаліше використання будівель та інших укриттів. Також були включені правила для тарану технікою. Ще одною важливою зміною стало введення «істинної» прямої видимості — щоб загін був помічений, принаймні одна модель в загоні має бути видимою атакуючим юнітом, незалежно від укриття.
Рядок 178:
'''Шосте видання (2012)'''
 
Шосте видання вийшло 23 червня 2012 року. Зміни в ньому включають систему карт Психічних Сил, аналогічну [[Warhammer Fantasy Battle]], а також повні правила для літальних апаратів, монстрів, і переробку ушкоджень транспортних засобів. Воно також включає розширені правила взаємодії з оточенням і динамічніший ближній бій. На додаток до оновлення чинних правил і додавання нових, 6-те видання представило кілька інших великих змін: систему Альянсів, в якій гравці можуть перенести бойові одиниці від інших військ у свої, з різним рівнем довіри; врахування фортифікацій як частини військових сил. Заміною «Штурму Чорної Межі» став бокс-сет «Темна Помста» ({{lang-en|Dark Vengeance}}), до складу якого входять фігурки Темних Янголів і Космодесанту Хаосу. Деякі ранні набори «Темної Помсти» містили обмежений тираж Капелана Темних Янголів.
 
'''Сьоме видання (2014)'''
Рядок 190:
'''Восьме видання (2017)'''
 
Анонсоване в квітні 2017 року і приурочене до 30-річчя Warhammer 40,000. Було доступне для попереднього замовлення з 3 червня і вийшло 17 червня<ref name=":4">{{Cite web|url=https://www.warhammer-community.com/2017/05/23/warhammer-40000-launch-date-announced-may22gw-homepage-post-1/|title=Warhammer 40,000 Launch Date Announced – Warhammer Community|accessdate=2017-05-30|archive-date=1 серпня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170801204434/https://www.warhammer-community.com/2017/05/23/warhammer-40000-launch-date-announced-may22gw-homepage-post-1/}}</ref>. Надає три стилі гри: відритавідкрита гра (вільний вибір мініатюр для кожного гравця задля простого цікавого проведення часу), оповідна гра (відтворення за сценаріями визначальних битв всесвіту) і змагальна гра (за початково рівними умовами, де визначальними є майстерність гравців). Містить нові елементи ігрового процесу, яку надають одночасно простоти для новачків і глибини для досвідчених гравців. На відміну від Warhammer Fantasy Battle, не стало останнім і історія всесвіту не буде завершена на ньому<ref>{{Cite web|url=https://warhammer40000.com/home/news/|title=News – Warhammer 40,000|website=warhammer40000.com|language=en|accessdate=2017-04-23|archive-date=23 квітня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170423040402/https://warhammer40000.com/home/news/}}</ref>. Разом з тим у восьмому виданні галактика зазнала великих змін в астрографії. Після падіння планети Кадія Імперіум розмежували варп-шторми і найбільший виник у центрі галактики, розділивши Імперіум<ref>{{Cite web|url=http://www.belloflostsouls.net/2017/04/40k-8th-edition-galaxy-map.html|title=40K: 8th Edition Galaxy Map|last=JayArr|date=2017-04-23|website=Bell of Lost Souls|accessdate=2017-05-01|archive-date=30 квітня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170430001144/http://www.belloflostsouls.net/2017/04/40k-8th-edition-galaxy-map.html}}</ref>. Кампанії видання здебільшого обертаються навколо Нестримного Хрестового походу Імперіуму проти сил зла і для возз'єднання держави, розділеної повсюдними варп-штормами<ref>{{Cite web|url=https://www.warhammer-community.com/2017/05/16/new-warhammer-40000-the-dark-imperium-may16gw-homepage-post-4/|title=New Warhammer 40,000: The Indomitus Crusade & the Dark Imperium – Warhammer Community|accessdate=2017-05-18|archive-date=10 липня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170710064209/https://www.warhammer-community.com/2017/05/16/new-warhammer-40000-the-dark-imperium-may16gw-homepage-post-4/}}</ref>. Базовим набором став «Темний Імперіум» ({{lang-en|Dark Imperium}}), що включає мініатюри Адептус Астартес Примаріс і Гвардії Смерті. Всі наявні армії в цьому виданні було офіційно розділено на три сили: Імперіум, Хаос і Ксеноси<ref name=":4" />.
 
'''Дев'яте видання (2020)'''
Рядок 271:
Попередниками карткових ігор Warhammer 40,000 були так звані бойові карти, що випускалися для настільних ігор Games Workshop і дозволяли урізноманітнити ігровий процес. Такими були ''Charge!'' (1989)<ref>{{Cite web|url=https://boardgamegeek.com/boardgame/31123/charge|title=Charge! {{!}} Board Game {{!}} BoardGameGeek|website=boardgamegeek.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=22 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160822171607/https://boardgamegeek.com/boardgame/31123/charge}}</ref> і ''Citadel Combat Cards''&nbsp;(1992)<ref>{{Cite web|url=https://boardgamegeek.com/boardgame/8031/citadel-combat-cards|title=Citadel Combat Cards {{!}} Board Game {{!}} BoardGameGeek|website=boardgamegeek.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=22 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160822162938/https://boardgamegeek.com/boardgame/8031/citadel-combat-cards}}</ref>.
 
Першою повноцінною картковою грою стала [[Колекційна карткова гра|колекційна]] ''[[Warhammer 40,000 CCG]]'' (2001)<ref>{{Cite web|url=https://boardgamegeek.com/boardgame/7164/warhammer-40000-collectible-card-game|title=Warhammer 40,000 Collectible Card Game {{!}} Board Game {{!}} BoardGameGeek|website=boardgamegeek.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=22 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160822133808/https://boardgamegeek.com/boardgame/7164/warhammer-40000-collectible-card-game}}</ref>, згодом вийшли ''[[Warhammer 40,000: Horus Heresy]]'' (2003)<ref>{{Cite web|url=https://boardgamegeek.com/boardgame/8863/horus-heresy|title=Horus Heresy {{!}} Board Game {{!}} BoardGameGeek|website=boardgamegeek.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=22 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160822121725/https://boardgamegeek.com/boardgame/8863/horus-heresy}}</ref> і ''[[Warhammer 40,000: Dark Millenium]]'' (2005). 2010 року вийшла [[Space Hulk: Death Angel – The Card Game|''Space Hulk: Death Angel&nbsp;— The Card Game'']], що вимагала спеціального поля і фішок з дайсамигральними кубиками, заснована на ''Space Hulk''<ref>{{Cite web|url=https://boardgamegeek.com/boardgame/71721/space-hulk-death-angel-card-game|title=Space Hulk: Death Angel – The Card Game {{!}} Board Game {{!}} BoardGameGeek|website=boardgamegeek.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=14 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160814013446/http://boardgamegeek.com/boardgame/71721/space-hulk-death-angel-card-game}}</ref>. У 2014 році список карковихкарткових ігор поповнився [[Warhammer 40,000: Conquest]]<ref>{{Cite web|url=https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2014/3/18/warhammer-40000-conquest/|title=Warhammer 40,000: Conquest|website=www.fantasyflightgames.com|accessdate=2016-07-31|archive-date=18 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160818090904/https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2014/3/18/warhammer-40000-conquest/}}</ref>.
 
=== Відеоігри ===
Рядок 310:
Першою MMORPG задумувалася ''[[Warhammer 40,000: Dark Millennium]]'', анонсована 2007 року. Однак, її розробка у 2012 році була зупинена. У 2013 вийшла нова гра за ''Space Hulk'' — [[Space Hulk (відеогра 2013)|''Space Hulk (2013)'']], яка згодом була перевидана як ''Space Hulk: Ascension Edition''.
 
2010-ті роки позначилися низкою мобільних ігор, таких як: ''[[Warhammer 40,000: Space Wolf|Space Wolf]]<ref>{{Cite web|url = http://www.spacewolfgame.com|title = Warhammer 40,000: Space Wolf|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 27 квітня 2022|archive-url = https://web.archive.org/web/20220427111057/https://spacewolfgame.com/}}</ref>, [[Warhammer 40,000: Carnage|Carnage]]<ref>{{Cite web|url = http://warhammer40kcarnage.com|title = Warhammer 40,000: Carnage|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 15 лютого 2020|archive-url = https://web.archive.org/web/20200215073034/http://warhammer40kcarnage.com/}}</ref>, [[Warhammer 40,000: Storm of Vengeance|Storm of Vengeance]]<ref>{{Cite web|url = http://www.stormofvengeance.com|title = Warhammer 40,000: Storm of Vengeance|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archiveurl = https://web.archive.org/web/20161127064741/http://www.stormofvengeance.com/|archivedate = 27 листопада 2016|deadurl = yes}}</ref>, [[The Horus Heresy: Drop Assault]]<ref>{{Cite web|url = http://dropassault.com|title = The Horus Heresy: Drop Assault|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 15 березня 2022|archive-url = https://web.archive.org/web/20220315152232/http://dropassault.com/}}</ref>'', [[симулятора меха|симулятор меха]] [[Warhammer 40,000: Freeblade|''Freeblade'']]<ref>{{Cite web|title = Warhammer 40,000: Freeblade will let you destroy the future with mechs|url = http://www.polygon.com/2015/8/13/9147497/warhammer-40K-freeblade-mechs-android-ios|website = Polygon|accessdate = 2015-08-13|archive-date = 14 серпня 2015|archive-url = https://web.archive.org/web/20150814013133/http://www.polygon.com/2015/8/13/9147497/warhammer-40K-freeblade-mechs-android-ios}}</ref>'','' стратегічного екшну ''[[Deathwatch: Tyranid Invasion]]''<ref>{{Cite web|url=http://rodeogames.co.uk/deathwatch/|title=Deathwatch - Tyranid Invasion — Mobile strategy game for iOS from Rodeo Games|website=rodeogames.co.uk|language=en|accessdate=2017-12-30|archive-date=20 травня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170520221931/http://rodeogames.co.uk/deathwatch/}}</ref>. Для ПК вийшли покрокова стратегія за зразком ''[[Panzer General]] [[Warhammer 40,000: Armageddon]]''<ref>{{Cite web|url = http://store.steampowered.com/app/312370/?l=ukrainian|title = Warhammer 40,000: Armageddon|last = |first = |date = 26 листопада 2014|website = Steam|publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 29 травня 2015|archive-url = https://web.archive.org/web/20150529012850/http://store.steampowered.com/app/312370?l=ukrainian}}</ref> та шахова гра ''[[Warhammer 40,000: Regicide]]''<ref>{{Cite web|url = http://store.steampowered.com/app/322910/?l=ukrainian|title = Warhammer 40,000: Regicide|last = |first = |date = 4 травня 2015|website = Steam|publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 9 липня 2015|archive-url = https://web.archive.org/web/20150709194337/http://store.steampowered.com/app/322910?l=ukrainian}}</ref>.
 
У 2016 році була випущена успішна космічна стратегія ''[[Battlefleet Gothic: Armada]]'' за однойменною настільною грою, MMO ''[[Warhammer 40,000: Eternal Crusade]]''<ref>{{Cite web|url = https://www.eternalcrusade.com|title = Warhammer 40,000: Eternal Crusade|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 27 серпня 2016|archive-url = https://web.archive.org/web/20160827063807/https://www.eternalcrusade.com/}}</ref>, шутер ''[[Space Hulk: Deathwing]]''<ref>{{Cite web|url = http://www.spacehulk-deathwing.com|title = Space Hulk - Deathwing|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 9 травня 2019|archive-url = https://web.archive.org/web/20190509083637/http://www.spacehulk-deathwing.com/}}</ref> та настільна карткова відеогра ''[[Talisman: The Horus Heresy]]''<ref>{{Cite web|title = IndieGames.com Talisman: The Horus Heresy: The Interview|url = http://indiegames.com/2016/01/talisman_the_horus_heresy_the_.html|website = indiegames.com|accessdate = 2016-01-16|archive-date = 17 січня 2016|archive-url = https://web.archive.org/web/20160117231903/http://indiegames.com/2016/01/talisman_the_horus_heresy_the_.html}}</ref>. В квітні 2017 відбувся реліз стратегічної [[Warhammer 40,000: Dawn of War III|''Dawn of War III'']]<ref>{{Cite web|url=https://www.dawnofwar.com|title=Dawn of War|website=Dawn of War|language=en-US|accessdate=2016-05-03|archive-date=2 грудня 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20201202010715/https://www.dawnofwar.com/}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://www.pcgamesn.com/dawn-of-war-3/dawn-of-war-3-release-date|title=Warhammer 40,000: Dawn of War III - everything you need to know|website=PCGamesN|accessdate=2016-05-03|archive-date=3 травня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160503000004/http://www.pcgamesn.com/dawn-of-war-3/dawn-of-war-3-release-date}}</ref>. Влітку 2016 було випущено для ПК і мобільних пристроїв екшн ''[[Eisenhorn: Xenos]]''<ref>{{Cite web|url = http://toucharcade.com/2015/03/02/gdc-2015-eisenhorn-xenos/|title = GDC 2015: 'Eisenhorn: Xenos' Will Have Gorgeous Visuals and Brutal 'Warhammer' Combat|last = Dotson|first = Carter|date = 2 березня 2015|website = Toucharcade|publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 14 серпня 2015|archive-url = https://web.archive.org/web/20150814050351/http://toucharcade.com/2015/03/02/gdc-2015-eisenhorn-xenos/}}</ref>, покрокову стратегію ''[[Warhammer 40,000: Sanctus Reach]]''<ref>{{Cite web|url=https://www.rockpapershotgun.com/2016/08/02/warhammer-40k-sanctus-reach-pc-turn-based/|title=Turn-Based Marines: Warhammer 40,000 Sanctus Reach|last=Smith|first=Adam|date=2016-08-02|website=Rock, Paper, Shotgun|language=en-US|accessdate=2016-08-04|archive-date=3 серпня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160803212807/https://www.rockpapershotgun.com/2016/08/02/warhammer-40k-sanctus-reach-pc-turn-based/}}</ref>. У січні 2017 відбувся анонс ''[[Necromunda: Underhive Wars]]'', заснованої на настільній грі ''Necromunda''<ref>{{Cite web|url=http://www.ign.com/articles/2017/01/18/new-warhammer-game-necromunda-underhive-wars-announced|title=New Warhammer Game Necromunda: Underhive Wars Announced|last=Osborn|first=Alex|date=2017-01-18|website=IGN|language=en-US|accessdate=2017-01-20|archive-date=20 січня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170120195102/http://www.ign.com/articles/2017/01/18/new-warhammer-game-necromunda-underhive-wars-announced}}</ref>. Також було видано рольову гру [[Warhammer 40, 000: Inquisitor — Martyr|''Warhammer 40, 000: Inquisitor&nbsp;— Martyr'']]<ref>{{Cite web|url=http://www.pcgamer.com/warhammer-40000-inquisitor-martyr-announced/|title=Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr announced|last=Chalk|first=Andy|date=15 липня 2015|website=PCGamer|publisher=|language=|accessdate=|archive-date=21 липня 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150721232826/http://www.pcgamer.com//warhammer-40000-inquisitor-martyr-announced/}}</ref>, покрокову стратегію ''[[The Horus Heresy: Battle of Tallarn]]''<ref>{{Cite web|url=http://store.steampowered.com/app/515980/The_Horus_Heresy_Battle_of_Tallarn__Iron_Edition/|title=The Horus Heresy: Battle of Tallarn - Iron Edition у Steam|last=|first=|date=|website=store.steampowered.com|publisher=|language=uk|accessdate=2017-12-30|archive-date=30 грудня 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20171230172511/http://store.steampowered.com/app/515980/The_Horus_Heresy_Battle_of_Tallarn__Iron_Edition/}}</ref>. Готується до виходу мобільна колекційна карткова відеогра ''[[The Horus Heresy: Legions]]''<ref>{{Cite web|url=http://www.horusheresylegions.com|title=The Horus Heresy Legions – Join the closed beta now|website=www.horusheresylegions.com|language=en-US|accessdate=2017-11-11|archive-date=6 травня 2022|archive-url=https://web.archive.org/web/20220506085122/https://www.horusheresylegions.com/}}</ref>. У січні 2018 року було анонсовано продовження ''Battlefleet Gothic: Armada,'' космічну стратегію ''[[Battlefleet Gothic: Armada II]],'' випущене в 2019<ref>{{Cite news|url=https://www.vg247.com/2018/01/24/battlefleet-gothic-armada-2-announced-includes-all-12-factions-from-the-tabletop-game/|title=Battlefleet Gothic: Armada 2 announced, includes all 12 factions from the tabletop game|work=VG247.com|accessdate=2018-01-24|archive-date=24 січня 2018|archive-url=https://web.archive.org/web/20180124185543/https://www.vg247.com/2018/01/24/battlefleet-gothic-armada-2-announced-includes-all-12-factions-from-the-tabletop-game/}}</ref>, а згодом видано [[Покрокова тактика (жанр відеоігор)|покрокову тактику]] ''[[Space Hulk: Tactics]]''<ref>{{Cite web|url=http://www.focus-home.com/games/space-hulk:-tactics|title=Space Hulk: Tactics - Focus Home Interactive|last=Interactive|first=Focus Home|website=Focus Home Interactive|language=en|accessdate=2018-02-04|archive-date=5 лютого 2018|archive-url=https://web.archive.org/web/20180205000815/http://www.focus-home.com/games/space-hulk:-tactics}}</ref> і стратегію ''[[Warhammer 40,000: Mechanicus]]''<ref>{{Cite web|url=https://www.rockpapershotgun.com/2018/02/21/warhammer-40000-mechanicus-trailer/|title=Warhammer 40K: Mechanicus is XCOM with machine-worshipping cyborg nutters|date=2018-02-21|website=Rock, Paper, Shotgun|language=en-US|accessdate=2018-02-22|archive-date=22 лютого 2018|archive-url=https://web.archive.org/web/20180222040950/https://www.rockpapershotgun.com/2018/02/21/warhammer-40000-mechanicus-trailer/}}</ref>. У 2020 вийшли покрокова тактика ''[[Necromunda: Underhive Wars]]''<ref>{{Cite web|title=Necromunda: Underhive Wars - Focus Home Interactive|url=https://www.focus-home.com/en-us/games/necromunda-underhive-wars|website=www.focus-home.com|accessdate=2021-08-21|archive-date=21 серпня 2021|archive-url=https://web.archive.org/web/20210821073815/https://www.focus-home.com/en-us/games/necromunda-underhive-wars}}</ref>'','' в 2021&nbsp;— ''[[Necromunda: Hired Gun]]''<ref>{{Cite web|title=Necromunda: Hired Gun - Focus Home Interactive|url=https://www.focus-home.com/en-us/games/necromunda-hired-gun|website=www.focus-home.com|accessdate=2021-08-21|archive-date=20 серпня 2021|archive-url=https://web.archive.org/web/20210820120500/https://www.focus-home.com/en-us/games/necromunda-hired-gun}}</ref> та ще низка невеликих ігор для різних платформ<ref>{{Cite web|title=New and Upcoming Warhammer Games to Keep an Eye on in 2021 and Beyond|url=https://fictiontalk.com/2021/04/28/new-and-upcoming-warhammer-games-to-keep-an-eye-on-in-2021-and-beyond/|website=FictionTalk|date=2021-04-28|accessdate=2021-08-21|language=en-US|first=Jason|last=Moth|archive-date=21 серпня 2021|archive-url=https://web.archive.org/web/20210821073813/https://fictiontalk.com/2021/04/28/new-and-upcoming-warhammer-games-to-keep-an-eye-on-in-2021-and-beyond/}}</ref>.
Рядок 317:
Окрім ігрової літератури за всесвітом Warhammer 40, 000 існує художня література у вигляді коміксів, романів та артбуків. Основним тематичним видавництвом є [[Black Library (видавництво)|Black Library]], засноване 1997-го року Ріком Прістлі, Енді Джонсом, і Марком Гаскойном<ref>{{Cite web|url = http://www.blacklibrary.com|title = Black Library|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 8 травня 1999|archive-url = https://web.archive.org/web/19990508010527/http://www.blacklibrary.com/}}</ref>. Окрім видання маловідомих журналів, як ''«Inferno!», «Warhammer Monthly», «Citadel Journal»'' та ''«Hammer and Bolter»'', воно випускає романи, комікси, принти і «довідкову літературу» за всесвітом Warhammer 40, 000. Такою, наприклад, є ''«Xenology»'', де описується анатомія різних вигаданих істот<ref>{{Cite web|title = Black Library & Warhammer Digital - Warhammer 40,000|url = http://www.blacklibrary.com/warhammer-40000|website = www.blacklibrary.com|accessdate = 2015-12-27|archive-date = 27 грудня 2015|archive-url = https://web.archive.org/web/20151227153508/http://www.blacklibrary.com/warhammer-40000}}</ref>.
 
Основні серії художньої літератури за всесвітом Warhammer 40, 000 це: ''«Адептус Механікус», «Аріман», «Апокаліпсис», «Армагеддон», «Бастіонні війни», «Криваві янголи», «Каїфас Каїн», «Темний елдар», «Темна єресь», «Світанок війни», «Смертельна варта», «Кузня Марса», «Привиди Ґаунта», «Готична війна», «Сірі лицарі», «Єресь Гора», «Імперська гвардія», «Війна Інквізиції», «Інквізитор», «Залізні воїни», «Останні щасливці», «Спадок Калібану», «Махаріанський хрестовий похід», «Некромунда», «Володарі ночі», «Шлях елдараельдара», «Вільний торговець», «Щит Баала», «Шира Кальпурнія», «Сестри битви», «Випивачі душ», «Битви Космічних десантників», «Космічний вовк», «Звір постає», «Том вогню», «Ультрамарини», «Пожирачі світів»''. Одним з найвідоміших авторів є [[Абнетт Ден|Ден Абнетт]], автор серій романів, окремих романів та коміксів<ref>{{Cite web|url = http://theprimaryclone.blogspot.com|title = Dan Abnett's blog|last = |first = |date = |website = |publisher = |language = |accessdate = |archive-date = 3 травня 2022|archive-url = https://web.archive.org/web/20220503042137/http://theprimaryclone.blogspot.com/}}</ref>.
 
Українською тривалий час ні ігрова, ні художня література за Warhammer 40,000 офіційно не перекладалася. Романи за цим вигаданим усесвітом почали видаватися в українському перекладі з 2023 року видавництвом [[Мольфар Комікс|Molfar Comics]]<ref>{{Cite web|title=Warhammer|url=https://molfar-comics.com/product-category/knygy/warhammer/,%20https://molfar-comics.com/product-category/knygy/warhammer/|accessdate=2023-07-04|language=uk|website=Molfar Comics}}</ref><ref>{{Cite web|title=⚔️ Warhammer і Warcraft українською від Molfar Comics •{{!}}• Інтерв'ю з видавцем та перекладачами|url=https://nachasi.com/podcasts/2022/09/20/warhammer-i-warcraft-molfar-comics/|website=Na chasi|date=2022-09-20|accessdate=2023-07-04|language=uk}}</ref>.
Рядок 356:
Через численні запозичення імен та власних назв з різних культур та мов не існує одностайності щодо правильності їх написання і вимови. Це стосується як української мови, так і оригінальної, англійської<ref>{{Cite web|url=http://www.astronomican.com/archive/index.php/t-17876.html|title=Tzeentch [Archive] - Astronomican - Warhammer Forums|website=www.astronomican.com|accessdate=2016-04-04|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160417072325/http://www.astronomican.com/archive/index.php/t-17876.html|archivedate=2016-04-17|deadurl=yes}}</ref><ref name=":2">{{Cite web|url=http://playua.net/topic/warhammer-dlya-chajnykiv/|title=Warhammer для чайників Archives — PlayUA|website=PlayUA|language=uk-UA|accessdate=2016-04-04|archive-date=27 квітня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160427221550/http://playua.net/topic/warhammer-dlya-chajnykiv/}}</ref>. Додатково фракції, цивілізації вигаданого всесвіту володіють жаргонами і власними мовами.
 
Значна частина назв та імен пишуться вигаданою мовою офіційних установ держави Імперіум, - ''високою готикою''. Ця мова є сильно латинізованою англійською, використовує англійські та латинські слова, часто заміняючи одні на інші (Earth&nbsp;— Terra, star&nbsp;— astra) та надаючи англійським «латинського» вигляду характерними закінченнями (extermination&nbsp;— exterminatus, department&nbsp;— departmento). В більшості випадків висока готика слугує для створення атмосфери загадковості й величі. Тому назви організацій, технічних термінів не перекладаються та ігнорують правила [[Транслітерація|транслітерації]] й [[Практична транскрипція|практичної транскрипції]] з латини (наприклад, ''сегментум'', а не ''сегмент; адміністратум,'' а не ''адміністрація''). Звичайна англійська і мови перекладу творів слугує для передачі повсякденної мови Імперіуму&nbsp;— ''низької готики.'' В той же час «латинські» імена персонажів, особливо ті, що є відсилками до історичних та міфічних осіб, часто підпадають під ці правила. Наприклад, ''Sanguinius''&nbsp;— ''Сангвіній'', ''Learchus ''— ''Леарх'', оскільки в іменників другої відміни латинської мови закінчення -ius передається як&nbsp;''-ій (-ий)'', а -us відкидається<ref>{{Cite book|title=Латинська мова|last=Козовик|first=І. Я.|last2=Шипайло|first2=Л. Д.|year=1993|publisher=Вища школа|location=Київ|pages=|language=|isbn=}}</ref><ref>{{Cite book|title=Кодекс: Космические десантники|last=Вард|first=Метью|year=2012|publisher=ООО "Ога-принт"|location=|pages=|language=|isbn=}}</ref><ref>{{Cite book|title=Захисники Ультрамара 1 (переклад студії "Ворон")|last=МакНеілл|first=Ґреґ|year=2015|publisher=|location=|pages=|language=|isbn=}}</ref>''.''
 
Існують і спірні випадки, коли є багато варіантів. Так ''Horus'' серед українських шанувальників Warhammer 40,000 передається як ''Горус'', що відповідає правилам транслітерації українською з англійської (h&nbsp;— г), ігноруючи відкидання чи зміну закінчення -us., Алехоча поширенимив єофіційному іукраїнському варіантиперекладі використовується ''ХорусГор''<ref>{{Cite book
|title=Сходження Гора
|last=Abnett
|first=Dan
|authorlink1=Ден Абнетт
|year=2023
|publisher=Molfar Comics
|isbn=978-617-7885-48-0
}}</ref>. Інколи вживається таваріант ''ГорХорус,'' відоміякий відомий з російськомовних перекладів<ref name=":3">{{Cite book|title=Black Library Weekender Anthology|last=Swallow|first=James|year=2012|publisher=Black Library|location=Nottingham|pages=|language=|isbn=}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://old.mirf.ru/Articles/art667.htm|title=Миры. Warhammer 40000 - Петр Тюленев, Андрей Чаплюк - МИР ФАНТАСТИКИ И ФЭНТЕЗИ|website=old.mirf.ru|accessdate=2016-04-04|archive-date=15 квітня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160415005803/http://old.mirf.ru/Articles/art667.htm}}</ref>. При цьому ''Horus'' є англомовним написанням імені давньоєгипетського бога [[Гор|''Гора'']], черезцей щоваріант персонажаі Warhammerбув 40,000обраний інодіукраїнським називаютьвидавництвом так[[Мольфар само, ''Гором''Комікс|Мольфар]]. ''Khorne'' згідно правил транслітерації пишеться українською з англійської як ''Хорн'', але англійською нерідко вимовляється як ''Корн.'' В неофіційних перекладах часто подається як ''Кхорн''<ref>{{Cite web|url=http://www.slovnyk.ua/services/translit.php|title=Офіційна транслітерація (трансліт).|website=www.slovnyk.ua|accessdate=2016-04-04|archive-date=2 квітня 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160402150728/http://www.slovnyk.ua/services/translit.php}}</ref><ref name=":2" />.
 
Мова орків є спотвореною англійською за зразком лондонських [[кокні]]. Традиційно в ній «h» і закінчення «ing» не вимовляється і на письмі заміняється апострофом (house&nbsp;— 'ouse, looting&nbsp;— lootin'), а закінчення «er» замінюється на «а» (shooter&nbsp;— shoota). «Th» і «ck» передаються як «d», «f» і «k» відповідно (that&nbsp;— dat, think&nbsp;— fink, luck&nbsp;— luk). «S» звучить більш різко, як «z» (boys&nbsp;— boyz)<ref>{{Cite book|title=Codex: Orks (7th Edition)|url=https://archive.org/details/codextauempirewa0000warh|last=|first=|year=2014|publisher=Games Workshop|location=|pages=[https://archive.org/details/codextauempirewa0000warh/page/104 104]|language=|isbn=}}</ref>. У фанатських перекладах українською часто передається як [[суржик]] з грубими помилками написання (по людях&nbsp;— по людинам, їм&nbsp;— ім)<ref>{{Cite book|title=Захисники Ультрамара 3 (переклад студії "Ворон")|last=МакНеілл|first=Ґреґ|year=2015|publisher=|location=|pages=|language=|isbn=}}</ref>.