Промислова революція в Англії: відмінності між версіями

[неперевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
 
(Не показано 22 проміжні версії 14 користувачів)
Рядок 1:
'''Промислова революція в Англії''' — події, так чи інакше пов'язані з переходом экономики [[Англія|Англії]] від аграрно-феодальної до промислово - капіталістичної в період з 1780-х по 1830-40-ті роки.
Цьому сприяв і аграрний переворот XVI — XVII ст., внаслідок якого прискореними темпами розвивалося високотоварне, базоване на фермерській основі, [[сільське господарство]]. Англійські фермери інтенсивно господарювали, поліпшуючи агротехніку і агрокультуру. Поширилася [[сівозмінна система]], травосіяння. Широко застосовували парові плуги, машини, дренажні роботи, використовували мінеральні добрива. Аграрні зрушення сприяли вивільненню великої кількості людей і створили резерв єдиного національного ринку, який стимулював розвиток господарства в цілому.
Зовнішньо-економічні передумови промислового перевороту в Англії полягали у безоглядному пограбуванні колоній. На кінець XVIII ст. Англія перетворилася у найбільшу морську і колоніальну-Державу світу. Величезні прибутки, які забезпечувалися пануванням у світовій торгівлі, використанням незліченних багатств Північної Америки, Індії та інших колоніальних володінь, вкладалися в англійську промисловість.
 
ЦьомуАграрний сприявпереворот іXV—XVl аграрнийстоліть переворот(початок XVIБританської аграрної XVIIреволюції) стбув найважливішою передумовою промислової революції., внаслідокВ якогорезультаті нього прискореними темпами розвивалося високотоварне, базованезасноване на фермерській основі,фермерстві [[сільське господарство]]. Англійські фермери[[фермер]]и інтенсивно господарювали, поліпшуючи [[Агротехніка|агротехніку]] і [[Агрокультура|агрокультуру]]. Поширилася [[сівозмінна система]], [[травосіяння]]. Широко застосовували парові плуги, [[Машина|машини]], дренажні роботи, використовували [[мінеральні добрива]]. Аграрні зрушення сприяли вивільненню великої кількості людей і створили резерв єдиного національного ринку, який стимулював розвиток господарства в цілому.
Надзвичайно сприятливими для промислового перевороту було географічне розташування [[Велика Британія|Великої Британії]] та природно-економічні умови країни — водні комунікації, зручні гавані, великі поклади залізної руди та вугілля, наявність сировини для текстильної промисловості.
 
Зовнішньо-економічні передумови промислового перевороту в Англії полягали у безоглядному пограбуванні колоній. На кінець XVIII  ст. Англія перетворилася у найбільшу морську і колоніальну-Державу державу світу. Величезні прибутки, які забезпечувалися пануванням у світовій торгівлі, використанням незліченних багатств [[Північна Америка|Північної Америки]], [[Індія|Індії]] та інших [[Колонія|колоніальних володінь]], вкладалися в англійську [[промисловість]].
==Зовнішньо-економічні умови==
Постійний попит в Європі на англійські вироби, викликаний безперервними війнами, забезпечував їм ринок збуту і теж сприяв здійсненню промислового перевороту. Не останню роль в цьому відіграла і політика [[протекціонізм]]у та [[меркантилізм]]у, яку проводив англійський уряд.
Важливим фактором промислового перевороту був вихід на якісно новий технічний рівень англійської бавовняної промисловості, що забезпечувався поступовим впровадженням у текстильне виробництво нових машин і механізмів.
Механік [[Джон Кей]] у [[1733]] удосконалив ткацький верстат "летючим човником". Винахідником — ткачем Джеймсом Харгривсом у [[1764]] була винайдена механічна прядка "Дженні", на якій можна було працювати з 16—18 веретенами. В останній третині XVIII ст. С. Кромптон створив "мюль-машину", яка базувалася на принципах роботи прядки "Дженні", але виготовляла тонку і міцну бавовняну пряжу. Вона поширилася у виробництві і стала технічною основою механізованого прядіння.
 
Надзвичайно сприятливими для промислового перевороту було [[Географічне положення|географічне розташування]] [[Велика Британія|Великої Британії]] та природно-економічні умови країни  — водні комунікації, зручні гавані, великі поклади [[Залізні руди|залізної руди]] та [[вугілля]], наявність [[Сировина|сировини]] для [[Текстильна промисловість|текстильної промисловості]].
Процеси ткацтва деякий час відставали від механізованого прядіння, але ця невідповідність була ліквідована винаходом механічного ткацького верстата Е. Картрайта у 1785 р. Він заміняв роботу 40 ткачів. Так в англійській промисловості з'явилися перші машини і фабрики. У 60—80-х роках XVIII ст. вони з'явилися в інших галузях промисловості.
 
== Зовнішньо-економічні умови==
Епохальне в історії промисловості значення мали винаходи шотландського механіка [[Джеймс Ватт|Джеймса Ватта]], який у [[1769]] винайшов першу [[парова машина|парову машину]]. У [[1782]] р. Дж. Ватт удосконалив її, і з цього часу парова машина стала основним джерелом енергії британської текстильної промисловості. Це дало змогу широко використовувати [[вугілля]] як основне [[паливо]], ліквідувало залежність від водяного двигуна, відкрило для промисловості нові регіони країни. Невдовзі, після відкриття заводу парових машин (неподалік від [[Бірмінгем]]а), парові машини почали застосовуватися у різних галузях промисловості. У 1820 у Великій Британії працювало 320 парових машин Дж. Ватта, їхня кількість та потужність постійно зростала.
Постійний попит в [[Європа|Європі]] на англійські вироби, викликаний безперервними війнами, забезпечував їм ринок збуту і теж сприяв здійсненню промислового перевороту. Не останню роль в цьому відіграла і політика [[протекціонізм]]у та [[меркантилізм]]у, яку проводив англійський уряд.
 
Важливим фактором промислового перевороту був вихід на якісно новий технічний рівень англійської [[Бавовняна промисловість|бавовняної промисловості]], що забезпечувався поступовим впровадженням у текстильне виробництво нових машин і [[Механізм|механізмів]].
Застосування машин прискорило розвиток металургії, вугільної промисловості. Виникло [[машинобудування]], основу якого становили винахід і широке застосування [[токарний верстат|токарного верстата]] та [[свердлильна машина|свердлильної машини]]. Зростання промислового виробництва зумовило появу нових досконаліших та швидкісніших транспортних засобів. Наявність парової машини зробила можливим її застосування на залізничному і морському транспорті. У [[1812]] в Англії пущено пароплав на р. [[Клайд]]. У той же час розпочалися експерименти на залізницях. Р. Тревтик збудував декілька моделей парових повозок. Продовжив його пошуки Дж. Стефенсон, який створив самохідну паросилову установку на основі стаціонарної парової машини. Локомотив Стефенсона у 1829 пройшов перші випробування і розвивав швидкість 22 км/год. Згодом цей показник був збільшений до 48 км/год. У 1831 році була збудована перша в Англії та світі залізниця, яка з'єднала [[Манчестер]] і [[Ліверпуль]] та мала велике господарське значення. Будівництво залізниць викликало докорінні зміни в економіці Англії, створивши стабільні комунікації між різними районами та галузями промисловості.
 
Механік [[Джон Кей]] у [[1733]] удосконалив ткацький верстат "«[[летючий човник|летючим човником"]]». Винахідником  — ткачем Джеймсом ХаргривсомХаргрівсом у [[1764]] була винайдена механічна [[прядка "«Дженні"»]], на якій можна було працювати з 16—18 веретенами. В останній третині XVIII  ст. С. Кромптон створив "«[[мюль-машина|мюль-машину",]]» яка базувалася на принципах роботи прядки "«Дженні"», але виготовляла тонку і міцну бавовняну пряжу. Вона поширилася у виробництві і стала технічною основою механізованого прядіння.
Промисловий переворот змінив економічну географію Англії. Виникли нові промислові райони, які спеціалізувалися на виробництві окремих видів товарів і продуктів. Значно зросли обсяги промислового виробництва. На середину XIX ст. Англія перетворилася у "майстерню" світу, виробляючи близько половини світової промислової продукції, і зайняла виняткове становище в світовому господарстві й міжнародній політиці.
 
Процеси ткацтва деякий час відставали від механізованого прядіння, але ця невідповідність була ліквідована винаходом [[механічний ткацький верстат|механічного ткацького верстата]] [[Едмунд Картрайт|Е. Картрайта]] у 1785  р. Він заміняв роботу 40 ткачів. Так в англійській промисловості з'явилися перші [[Машина|машини]] і [[Фабрика|фабрики]]. У 60—80-х роках XVIII  ст. вони з'явилися в інших галузях промисловості.
Промислово-торговій гегемонії Англії сприяла економічна політика держави. До 1840-х років, коли індустріалізація ще не була завершена, в Англії панували високі митні збори на іноземні товари. Коли ж англійська промисловість наскільки зміцніла, що перестала боятися іноземної конкуренції, буржуазія проголосила необмежену свободу торгівлі — так зване [[фрітрейдерство]] (від ''free trade'' — вільна торгівля). Його суть полягала в повному звільненні від мита майже всіх товарів, що завозилися в Англію, і була розрахована на взаємне сприяння, тобто зустрічну відміну чи значне скорочення мита на ввіз англійських товарів в інші країни. Це забезпечувало Англії як вільний збут за кордоном своїх товарів, так і дешеву імпортну сировину та продовольство.
 
Епохальне в історії промисловості значення мали винаходи шотландського механіка [[Джеймс Ватт|Джеймса Ватта]], який у [[1769]] винайшов першу [[парова машина|парову машину]]. У [[1782]]  р. Дж. Ватт удосконалив її, і з цього часу парова машина стала основним джерелом енергії британської текстильної промисловості. Це дало змогу широко використовувати [[вугілля]] як основне [[паливо]], ліквідувало залежність від водяного двигуна, відкрило для промисловості нові регіони країни. Невдовзі, після відкриття заводу парових машин (неподалік від [[Бірмінгем]]а), парові машини почали застосовуватися у різних галузях промисловості. У 1820 у [[Велика Британія (значення)|Великій Британії]] працювало 320 парових машин [[Джеймс Ватт|Дж. Ватта]], їхня кількість та потужність постійно зростала.
Перемога машинного виробництва в Англії дала поштовх до формування соціальної структури індустріального суспільства. [[Промисловий пролетаріат]] становив 45,5% зайнятого населення. [[Урбанізація]] перетворила Велику Британію на країну міст і фабричних поселень. На кінець XIX ст. у містах проживало майже 75% населення.
 
Застосування машин прискорило розвиток металургії, вугільної промисловості. Виникло [[машинобудування]], основу якого становили винахід і широке застосування [[токарний верстат|токарного верстата]] та [[свердлильна машина|свердлильної машини]]. Зростання промислового виробництва зумовило появу нових досконаліших та швидкісніших транспортних засобів. Наявність парової машини зробила можливим її застосування на залізничному і морському транспорті. У [[1812]] в Англії пущено пароплав на р. [[Клайд]]. У той же час розпочалися експерименти на [[Залізниця|залізницях]]. [[Річард Тревітік|Р. ТревтикТревітік]] збудував декілька моделей [[Лондонська парова карета|парових повозок]]. Продовжив його пошуки [[Джордж Стефенсон|Дж. Стефенсон]], який створив самохідну паросилову установку на основі стаціонарної парової машини. Локомотив Стефенсона у 1829 пройшов перші випробування і розвивав [[швидкість]] 22 км/год. Згодом цей показник був збільшений до 48 км/год. У 1831 році була збудована перша в Англії та світі залізниця, яка з'єднала [[Манчестер]] і [[Ліверпуль]] та мала велике господарське значення. Будівництво залізниць викликало докорінні зміни в економіці Англії, створивши стабільні комунікації між різними районами та галузями промисловості.
 
Промисловий переворот змінив [[Економічна географія|економічну географію]] Англії. Виникли нові промислові райони, які спеціалізувалися на виробництві окремих видів товарів і продуктів. Значно зросли обсяги промислового виробництва. На середину XIX  ст. Англія перетворилася у "«майстерню"» світу, виробляючи близько половини світової промислової продукції, і зайняла виняткове становище в світовому господарстві й міжнародній політиці.
 
Промислово-торговій гегемонії Англії сприяла економічна політика [[Держава|держави]]. До 1840-х років, коли індустріалізація ще не була завершена, в Англії панували високі митні збори на іноземні товари. Коли ж англійська промисловість наскільки зміцніла, що перестала боятися іноземної конкуренції, [[буржуазія]] проголосила необмежену свободу торгівлі  — так зване [[фрітрейдерство]] (від ''free trade''  — вільна торгівля). Його суть полягала в повному звільненні від мита майже всіх товарів, що завозилися в Англію, і була розрахована на взаємне сприяння, тобто зустрічну відміну чи значне скорочення мита на ввіз англійських товарів в інші країни. Це забезпечувало Англії як вільний збут за кордоном своїх товарів, так і дешеву імпортну сировину та продовольство.
 
Перемога [[Машинне виробництво|машинного виробництва]] в Англії дала поштовх до формування соціальної структури індустріального суспільства. [[Промисловий пролетаріат]] становив 45,5 % зайнятого населення. [[Урбанізація]] перетворила Велику Британію на країну міст і фабричних поселень. На кінець XIX  ст. у містах проживало майже 75 % [[населення]].
 
== Сучасні дослідження ==
Впродовж 20 років дата-аналітики та інші спеціалісти в царині економічної історії з Кембриджського університету під керівництвом ''Leigh Shaw-Taylor'', ''Amy Erickson'' та ''Tony Wrigley'' збирали, обробляли, систематизували та проаналізували колосальний обсяг економічних, соціальних, демографічних, торгових даних та документів за період 1379–1911 рр.<ref>[https://www.campop.geog.cam.ac.uk/research/occupations/ The occupational structure of Britain 1379-1911] </ref>
 
Великобританія почала індустріалізацію ще в XVII столітті — майже на 100 років раніше за загальноприйяте датування в історичних працях. Дані засвідчили різкий відтік значної кількості селян, зайнятих в агросекторі (з 64% до 42% від загальної кількості між 1600 та 1740 рр.) та збільшення працівників у сфері промисловості (на 50% до майже половини працюючих чоловіків (з 28% до 42% від загальної кількості), а також вибухоподібний ріст мереж великих виробництв (передусім, у транспорті, металообробці та ткацтві). Натомість, під час Промислової революції частка чоловічого населення, зайнятого у будівництві, промисловості та гірничій справі майже не росла.<ref>[https://www.economiespast.org/map/lfpr/1851/m/a/#7/51.754/-1.115/bartholomew Economies Past map]</ref>
 
Історики зазначають, що Великобританія стала на шлях стрімкої індустріалізації на декілька поколінь раніше епохи добре відомих образів парових двигунів XVIII століття. В той же час, середина XIX століття характеризувалась ростом сектору послуг (що схоже скоріше на 1950-ті роки та масштабом та логікою процесів), включно зі спеціалістами з продажів, юристами, вчителями, торговими агентами, а також транспортним персоналом на каналах та залізницях.
 
Картина розкривається ще детальніше на рівні графств. У Глостерширі, наприклад, ріст текстильної промисловості, виробництва взуття та металургія спричинили збільшення зайнятості з 33% до 48% працездатного чоловічого населення до кінця XVII століття. У Ланкаширі, частка чоловіків у промисловому виробництві зросла з 42% у 1660 році до 61% у 1750 році (при чому кількість зайнятих у текстильній галузі подвоїлась - з 15% до 30%).
 
Деякі графства швидко пройшли не тільки етап індустріалізації, а встигли відчути і деіндустріалізацію (і це до "Промислової революції" середини XVIII століття!). Наприклад, Норфолк XVII століття був одним з найбільш індустріалізованих місцевостей у всій Англії, з 63% чоловічого населення було задіяно в промисловості станом на 1700 рік. За наступні 50 років їх частка впала до 39%, і частка зайнятих в сільському господарства повернулась з 28% до 51%, що формує більш звичний образ Норфолка у нашому сприйнятті. Індустріалізація поступово продовжила концентруватись ближче до вугільних покладів Півночі.
 
== Див. також ==
* [[Друга промислова революція]]
 
== Джерела ==
[[Категорія:-Економічна історія]]
# [http://www.victorianweb.org/technology/ir/ir1.html The Industrial Revolution: An Introduction].
[[Категорія:-Промислова революція]]
# [http://www.victorianweb.org/technology/railways/railway4.html The Growth of Victorian Railways].
[[Категорія:-Економічна історія Європи]]
[[Категорія:-Промислова революція]]
[[Категорія:Новоісторична Велика Британія]]
[[Категорія:Економічна історія Великої Британії]]