Аскія Мохаммад I: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
 
(Не показані 13 проміжних версій 8 користувачів)
Рядок 19:
|країна =
|дата смерті = 1538 (95 років)
|місце смерті = [[Ґао_Ґао (Малі)|Ґао]]
|в шлюбі =
|діти =
Рядок 27:
|Commons =
}}
{{також|Мухаммад I}}
'''Аскія Мохаммад I''' '''(Аскія Великий)''' (1443—1538), ім'я при народженні — '''Мухаммед Туре''' або '''Мохаммад Туре''' або '''аль-Хадж Мухаммед ібн Абу-Бекр'''- — правитель, військовий та політичний діяч Сонгайської Імперії в 15-му столітті. За часів правління Мохаммада Аскії Сонгай стала найбільшою імперією Західної Африки в її історії. На піці його правління було проведено адміністративні, аграрні та військові реформи, а також зафіксовано законодавство. Інститутотворчим ядром ву Сонгаї стала офіційна релігія Іслам.
 
== Становище Сонгаї до правління Аскії Мохаммада ==
 
=== '''Передумови виникнення імперії''': Сонгаї під владою Малі ===
[[FileФайл:MALI empire map.PNG|мини|[[Імперія Малі]]]]
Основою для майбутньої сонгайської імперії послужило невелике царство [[Ґао_Ґао (Малі)|Ґао]], що за легендарними свідченнями існувало з ІХIX ст. Реально ж історію Ґао можна прослідкувати лише з ХІXI ст, коли клани племені сонгай взяли під контроль частину транссахарських торгових шляхів уздовж ріки Нігер і заснували власну торгову державу. Тоді ж місцевий правитель ''Коссой'' прийняв іслам, що й почало його розповсюдження в [[Західний_СуданЗахідний Судан|Західному Судані]] (не плутати з сучасною республікою [[Судан]]).
 
З ХІІІXIII-ХIVXIV століття [[імперія Малі]] підкорила Сонгаї. Вперше він потрапив під політичний вплив Малі в правління манси Уле приблизно в 1270&nbsp;р.<ref>Куббель. 1974 ст.99</ref>.Вплив цей виявлявся в першу чергу в зборі данини, експлуатації мідних родовищ в [https://ru.wikipedia.org/wiki/Такедда Таккеді], а також в наданні оборонних послуг Малі зі східного боку, тому, очевидно, Сонгаї користувалась привілейованим положенням васала імперії Малі.<ref>Там само ст.100</ref>.
==='''Утворення імперії Сонгаї''': Перша сонгайська династія===
Втрата залежності пов'язана з посиленням поневоленої країни, що зрештою призвело до військових походів на Малі Мухаммедом Дао (1400 р.) та засновником першої династії Сонгаї (ши) Сулейманом Дама (Денді).
 
===''' Утворення імперії Сонгаї''': Перша сонгайська династія ===
Творцем імперії Сонгай став наступник Сулеймана Дама - [[Сонні Алі|Сонні (ши) Алі Бер]] (1464-1492 рр.).Він захопив головні міста регіону - [[Тімбукту]] і [[Дженне]], таким чином витіснивши Малі з політичної гегемонії.
Втрата залежності пов'язана з посиленням поневоленої країни, що зрештою призвело до військових походів на Малі Мухаммедом Дао (1400  р.) та засновником першої династії Сонгаї (ши) Сулейманом Дама (Денді).
[[File:SONGHAI empire map.PNG|мини|слева|приблизні території [[Імперія Сонгаї|Імперії Сонгаї]] на 1500 р.]]
== Ранні роки та прихід до влади ==
Навколо місця та дати народження Аскія Мохаммада виникають численні дискусії: Довгий час вважалось, що він походить з Сенегалу чи із Західного Малі, народу [[сонінке]].<ref>Hunwick 1993 , p. 393</ref>. Однак, аналіз арабських літописів [[Тімбукту]] показав, що його реальне ім'я Мухаммад Туре вірогідно походить з [[https://en.wikipedia.org/wiki/Futa_Tooro Фута-Торо]].Б. Хама вважає, що він взагалі був племінником правителя Сонні (ши) Алі(1465-1492).<ref>Hama 1968, p. 153.</ref>.
 
Творцем імперії Сонгай став наступник Сулеймана Дама - — [[Сонні Алі|Сонні (ши) Алі Бер]] (1464-1492 1464—1492 рр.).Він захопив головні міста регіону - — [[Тімбукту]] і [[Дженне]], таким чином витіснивши Малі з політичної гегемонії.
[[FileФайл:SONGHAI empire map.PNG|мини|слева|приблизні території [[Імперія Сонгаї|Імперії Сонгаї]] на 1500  р.]]
 
== Ранні роки та прихід до влади ==
Після смерті першого імператора Сонгая [[Сонні Алі|Сонні (ши) Алі Бер]] в 1492 р. його наступник, син Абубакар, або [[Сонні (ши) Бару]], не зміг владнати нагальний конфлікт між скотарями-язичниками та мусульманами-купцями і тому не втримав владу. У наступному 1493 році вона опинилась у руках військового командира армії його батька [[Сонні Алі|Сонні Алі Бера]]. Цим командиром і виявився Мохаммед Туре. За часів першої сонгайської династії, посада '''"аскія"''' означала саме титул головнокомандуючого армії, а вже за часів другої династії, тобто з початком правління Мохаммеда Туре (1493 р.) воно набуло сенсу володарювання і надалі кожен правитель другої сонгайської династії іменуватиметься титулом "аскія". У історіографії за третім правителем Сонгаї титул ''аскії'' закріпиться в якості власного імені - Аскія Мохаммед.
Навколо місця та дати народження Аскія Мохаммада виникають численні дискусії: Довгий час вважалось, що він походить з Сенегалу чи із Західного Малі, народу [[сонінке]].<ref>Hunwick 1993 , p. 393</ref>. Однак, аналіз арабських літописів [[Тімбукту]] показав, що його реальне ім'я Мухаммад Туре вірогідноімовірно походить з [[https://en.wikipedia.org/wiki/Futa_Tooro Фута-Торо]]. Б. Хама вважає, що він взагалі був племінником правителя Сонні (ши) Алі(1465-14921465—1492).<ref>Hama 1968, p. 153.</ref>.
 
Після смерті першого імператора Сонгая [[Сонні Алі|Сонні (ши) Алі Бер]] в 1492  р. його наступник, син Абубакар, або [[Сонні Бару|Сонні (ши) Бару]], не зміг владнати нагальний конфлікт між скотарями-язичниками та мусульманами-купцями і тому не втримав владу. У наступному 1493 році вона опинилась у руках військового командира армії його батька [[Сонні Алі|Сонні Алі Бера]]. Цим командиром і виявився Мохаммед Туре. За часів першої сонгайської династії, посада '''"«аскія"»''' означала саме титул головнокомандуючого армії, а вже за часів другої династії, тобто з початком правління Мохаммеда Туре (1493  р.) воно набуло сенсу володарювання і надалі кожен правитель другої сонгайської династії іменуватиметься титулом "«аскія"». У історіографії за третім правителем Сонгаї титул ''аскії'' закріпиться в якості власного імені - — Аскія Мохаммед.
 
== Правління та досягнення ==
[[FileФайл:Askia.jpg|міні|[[Могила Аскіа]]]]
За часів правління Аскії Мохаммада (1493 - 15281493—1528), імперія досягла піку свого розвитку: на заході їй підкорилися минулі землі [[Імперія Малі|ІмперіїїІмперії Малі]], а на сході — - туарегський султанаттуарезький [https://ru.wikipedia.org/wiki/Агадес_[Агадес (султанат)|султанат Агадес]] (1500 рік).
 
Політика Аскії призвела до швидкого розвитку та розширення торгівлі з Європою та Азією, були створені школи та відбулась політична реорганізація на базі нових ісламських інститутів. Сам Аскія Мухаммад здійснив паломництво до Мекки в 1495 році - — [[хадж]]. Його адміністративна, аграрна та податкова реформи вивели імперію на новий рівень. Були запровадженні нові адміністративні та судові посади: курміна-фарі, гіссірідонке, кадій. Однак, під кінець життя, він був усунутий з влади сином Аскієй[[Аскія Муса|Аскією Мусою]]. Помер зачерез 10 років, у 1538 році, і був похований в [[Ґао_Ґао (Малі)|Ґао]].
 
== Цікаві факти ==
Аскія Мохаммед І представляє цивілізацію Сонгаї у відеогрі Sid Meier’sMeier's [[Civilization V]].
 
==Цікаві факти==
Аскія Мохаммед І представляє цивілізацію Сонгаї у відеогрі Sid Meier’s [[Civilization V]].
== Примітки ==
{{Reflist}}
Рядок 61 ⟶ 64:
* '''Куббель Л. Е. '''Сонгайская держава: Опыт исследования социально-политического строя / Отв. ред. Р. Г. Исмаилова. — М.: «Наука» (ГРВЛ), 1974. — 450 с. — 1350 экз. (російська)
* '''Суданские хроники''' /Пер. с араб. Л. Е. Куббеля. Москва, 1984 (російська)
* '''Конрад Дэвид.''' Империи Африки.  — М.: ООО ТД «Издательство Мир книги», 2007.  — 128 с.  — ISBN 978-5-486-01632-5.
* '''Thomas A. Hale''' (compil., trad. du songhaï et notes) et al., The epic of Askia Mohammed, Indiana University Press, Bloomington, 1996, 88 p. (ISBN 0-253-20990-0). (англійська)
* '''«Askia Mohamed»''', dans Bernard Nantet, Dictionnaire de l'Afrique. Histoire, civilisation, actualité, Larousse, Paris, 2006, p.  30 (ISBN 2-03-582658-6). (французька)
* '''Michał Tymowski''': Historia Mali. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich — Wydawnictwo, 1979, seria: Historia Powszechna. ISBN 83-04-00212-4. (польська)
* '''Hunwick, J. O.''' (1993). «Muhammad b. Abi Bakr». In: Bosworth, C.E.; Donzel, E. van; Heinrichs, W.P.; Pellat, Ch. The Encyclopaedia of Islam Vol. VII MIF-NAZ. Leida e Nova Iorque: Brill (англійська)
* '''Hama, Boubou '''(1968). Contribution à la connaissance de l’histoirel'histoire des Peul. Paris: Présence africaine (французька)
 
*'''Hama, Boubou '''(1968). Contribution à la connaissance de l’histoire des Peul. Paris: Présence africaine (французька)
== Див. також ==
* [[Імперія Сонгаї]]
 
* [[Сонні Алі]]
 
 
{{africa-hist-stub}}
 
[[Категорія:Монархи Африки]]
[[Категорія:Історія Малі]]
Рядок 78 ⟶ 83:
[[Категорія:Історія Нігерії]]
[[Категорія:Імперія Сонгаї]]
[[Категорія:Правителі XV століття]]
[[Категорія:Правителі XVI століття]]