Аналітичний центр: відмінності між версіями

[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
м вікіфікація
Немає опису редагування
 
(Не показані 11 проміжних версій 9 користувачів)
Рядок 1:
[[Файл:Brookings Institute DC 2007.jpg|міні|[[Інститут Брукінгс|Інститут Брукінгса]]]]
'''Аналітичні центри''' або '''дослідницькі центри''', також «'''мозкові центри'''», «'''фабрики думок'''», '''осередки дослідження державних політик''', '''дослідницькі осередки''', '''інститути політики''', '''науково-дослідні інститути''' або '''науково-дослідні центри''' ({{lang-en|think tank, think factory, policy institute, research institute, research center}}) — дослідницькі організації, які здійснюють [[дослідження]], [[адвокація|адвокацію]] та [[консалтинг]] у таких сферах як [[міжнародні відносини]], політична стратегія, економіка, техніка, військова справа, екологія, культура. Більшість із них є незалежними від держави і неприбутковими організаціями, проте серед них є і такі, що отримують державне фінансування або прибутки від консалтингової діяльності. Провідні аналітичні центри можуть чинити великий вплив на вироблення урядами рішень і на стан світу у різних сферах.
 
Прикладами авторитетних аналітичних центрів є [[інститут Брукінгс]]а, [[RAND|корпорація RAND]], [[центр Вудро Вілсона]], [[The Heritage Foundation]], [[Chatham House]], в Польщі&nbsp;— [[CASEФонд_CASE]], в Україні&nbsp;— [[Національний інститут стратегічних досліджень]], [[центр Разумкова]], [[VoxUkraine]]<ref>[{{Cite web |url=http://www.prostir.ua/?news=informatsijna-potuzhnist-analitychnyh-tsentriv |title=Інформаційна потужність аналітичних центрів&nbsp; — представлено нове дослідження] |accessdate=31 січня 2017 |archive-date=2 лютого 2017 |archive-url=https://web.archive.org/web/20170202091459/http://www.prostir.ua/?news=informatsijna-potuzhnist-analitychnyh-tsentriv }}</ref>.
 
== Історія ==
Вперше словосполучення «brain trust» вжив американський журналіст Аллен УайтВайт 21 березня [[1903]] року у статті в журналі Saturday Evening Post. Крилатим вислів став після того, як інший американський журналіст Джеймс М. Кіран в газеті [[Нью-Йорк таймс|Нью-Йорк Таймс]] опублікував статтю, назвавши «мозковим трестом» групи професорів-радників, які сприяли перемозі [[Франклін Делано Рузвельт|Франкліна Рузвельта]] на президентських виборах 1932 року. Після цього «мозковим трестом» стали іменувати ту саму групу радників і взагалі будь-яку спільноту експертів, що спільно розробляють нові проектипроєкти, які в свою чергу пропонують нові ідеї для пошуку способів вирішення поставлених завдань.
 
== За країнами ==
 
=== [[Аналітичні центри США|США]] ===
В США працює близько 1200 аналітичних центрів, мозкові центри самого уряду США нараховують близько 5000 працівників і мають фінансування близько 1,5 млрд дол. щорічно. При університетах працює майже 600 Think Tanks. Ще 600 є незалежними громадськими організаціями. Більшість найвпливовіших Think Tanks працюють у Вашингтоні. Серед засновників та опікунів аналітичних центрів були та є відомі політики: Інституту за підтримку демократії допомагав [[ЗбігнєвЗбігнев Бжезінський]] та [[Мадлен Олбрайт]].
 
'''[[RAND|RAND Corporation]] («Research ANd Development»)''' — американський стратегічний дослідницький центр (аналітичний центр) заснований 14 травня 1948 року в Санта-Моніка (Каліфорнія). Абревіатура RAND corporation походить від скорочення «Research and Development» («Дослідження і Розробка»), що є також близьким до терміну в українській мові — НДДКР (Науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки, роботи) або у російській мові — НИОКР (Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, разработки) — вважається першою у світі «фабрикою думок» (Think Tank). Цілями організації проголошено: сприяння науковій, освітній і добродійній діяльності на користь суспільного благополуччя і національної безпеки США. Багато дослідників вважають головним переможцем у холодній війні RAND Corporation, а не політиків і спецслужби.
Рядок 53:
[[Інститут приватного підприємництва і демократії]] (1993) — незалежна фундація, яка досліджує розвиток приватного сектора в Польщі. Інститут ініціює внесення поправок до існуючого законодавства, розробляє стандарти економічних відносин, бере участь в громадських обговореннях. Джерела фінансування — внутрішні та зовнішні. Річний бюджет — 130 тис. дол. Інститут організує національні та міжнародні брифінги, конференції длта семінари для політиків і журналістів
 
[[Міжнародний центр розвитку демократії]] (МЦРД) заснований у 1992 р спільно Ягеллонським університетом та Економічною академією і працює в напрямках: європейські та східні дослідження, дослідження питань безпеки, громадянське суспільство. До складу Центру входить Інститут стратегічних досліджень. До Ради Директорів входить, зокрема, ЛєшекЛешек Бальцерович. Дослідження стосуються ЄС, НАТО, питань громадянського суспільства, ринкової економіки, конституції. При МЦРД створена Депозитна бібліотека Ради Європи — відділ Європейської бібліотеки. Фінансування — внутрішнє (польське) та міжнародне (приблизно порівну). Річний бюджет — 225 тис. дол. Центр має 55 співробітників, у тому числі 10 — постійних.
 
[[Фонд підтримки місцевої демократії]] працює з 1989 р. Основні напрямки діяльності — розвиток громадського самоврядування, підтримка місцевих органів влади та місцевих адміністрацій, місцеве самоврядування. Фонд підтримує розвиток демократії в країнах Східної Європи, зокрема в Україні, Білорусі, Литві, Румунії та країнах СНД. Фінансування — внутрішнє (польське) та міжнародне (приблизно порівну). У Фонді працює бл. 30 чол, з яких 23 — постійні професійні працівники.
Рядок 62:
 
== [[Аналітичні центри України]] ==
Понад два десятки Think Tanks утворено при вузахЗВО України, зокрема, ДніпропетровськомуДніпровському, Київському, Львівському, Таврійському, Тернопільському та Чернівецькому національних університетах, НАДУ при Президентові України, Харківській національній юридичній академії та ін. Крім того, в Україні діють аналітичні центри окремих олігархів, бізнесових структур, політичних партій.
 
Серед аналітичних структур України є:
* Агентство гуманітарних технологій (АГТ),
* [[Аналітичний центр ADASTRA]]
* Агентство Стратегічних Досліджень
* [[Академія економічних наук України|Академію економічних наук України]],
Рядок 72:
* Атлантична Рада України (АРУ),
* [[Всеукраїнська експертна мережа|Всеукраїнську експертну мережу]] (ВЕМ),
*[https://voxukraine.org/ Вокс Україна] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20211006164813/https://voxukraine.org/ |date=6 жовтня 2021 }} — незалежна аналітична платформа, яка допомагає Україні рухатися в майбутнє. У фокусі — економіка, держуправління, суспільні процеси та реформи. Серед ключових продуктів центру — журнал, "Індекс реформ", ККД депутата, Voxcheck, медійна екосистема, дослідження, інші суспільно-важливі аналітичні продукти.
* [[Інститут демократії імені Пилипа Орлика|Інститут демократії ім. Пилипа Орлика]] утворений в 1993 р. Основні напрямки діяльності охоплюють широкий спектр проблем: дослідження державного самоуправління та місцевого самоврядування, громадянського суспільства, національної безпеки, прав людини та національних меншин, охорони довкілля. Джерела фінансування — в основному міжнародне. Має близько 20 постійних професійних працівників та 30 асоційованих
* [[Інститут досліджень авторинку]] — заснований у серпні 2020 року. Основною метою організації визначене формування цивілізованого [[Автомобільний ринок|авторинку]] в Україні. Організація працює як аналітичний центр, автомобільне медіа та [[спільнота]] учасників автомобільного бізнесу. Основні напрямки діяльності: аналітика та прогнозування автомобільного ринку; інформування про новини; аналіз та розробка законодавчих пропозицій у сфері авторинку; допомога в розвитку автомобільного бізнесу; допомога у створенні інноваційних цифрових продуктів у сфері авторинку.
* [[Інститут Євро-Атлантичного Співробітництва]] (ІЄАП),
* [[Інститут Європейської Інтеграції]] (ІЄІ),
Рядок 91 ⟶ 93:
* [[Український культурологічний центр]] (УКЦентр) та аналітично-інформаційний журнал [[Схід (журнал)|«Схід»]] ([[Донецьк]]),
* [[Український незалежний центр політичних досліджень]] (УНЦПД);
*[[Український центр аналітики і безпеки (УЦАБ)|Український центр аналітики і безпеки]] (УЦАБ), один з провідних українських центрів з досліджень та аналізу загроз національній безпеці в сфері зовнішньої та внутрішньої політики, економіки, суспільних процесів.
* [[Стратегія XXI|Центр глобалістики «Стратегія ХХІ»]]
* [[Центр дослідження суспільства]], з 2014-го — [[Аналітичний центр CEDOS]]. Раніше діяльність центру спеціалізувалася на дослідженнях державної політики та суспільних процесів у сферах освіти, міграції та міського розвитку. З 2018 року центр змістив та розширив фокус на проведення інтертематичних міждисциплінарних досліджень у сферах гуманітарних і соціальних питань України. Цінності центру: соціальна справедливість, рівність всіх людей в їхніх правах, обґрунтоване прийняття рішень.
Рядок 112 ⟶ 115:
 
== Посилання ==
* [https://vue.gov.ua/Аналітичні_центри Аналітичні центри] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20201011003359/https://vue.gov.ua/Аналітичні_центри |date=11 жовтня 2020 }} // [[ВУЕ]]
* «Мозкові центри» //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х . :Право, 2015
* ''Л. Нагорна''. Фабрики думок // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.743 ISBN 978-966-611-818-2
* [http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6032214 {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160304124734/http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6032214 |date=4 березня 2016 }} www.ucipr.kiev.ua Журнал «Громадянське суспільство» No. 2/2007 Юрій Якименко, директор політико-правових програм Центру Разумкова: Неурядові аналітичні центри в Україні: можливості, виклики, перспективи]
* Грановский, Дацюк. [http://xyz.org.ua/discussion/think_tanks.html Современные фабрики мысли] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140311045931/http://xyz.org.ua/discussion/think_tanks.html |date=11 березня 2014 }}.
 
* [http://www.scribd.com/fullscreen/79365230?access_key=key-164eal05lescsr9l6hpv Think Tanks and Civil Societies Program International Relations ProgramUniversity of Pennsylvania]
* [http://www.razumkov.org.ua/upload/1422001224_file.pdf Всесвітній індекс-рейтинг аналітичних центрів за 2014 рік] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150215231206/http://www.razumkov.org.ua/upload/1422001224_file.pdf |date=15 лютого 2015 }}
 
== Рекомендована література ==