Асархаддон: відмінності між версіями

[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
м Відкинуто редагування Shiro D. Neko (обговорення) до зробленого Ttymkiv
Мітка: Відкіт
 
(Не показано 3 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 12:
Продовжив завоювання свої попередників. У [[679 до н. е.]] уклав угоду про оборону проти [[кімерійці]]в з урартським царем Русою. Ассирійці зіштовхнулися з кімерійцями в південно-східній Малій Азії і розбили їх.
Уривок з ассирійських джерел, де Ассархаддон говорить про «воїнів гімірра», дав підставу ототожнювати їх з кімерійцями<ref>''Гаврилюк Н. О.'' [http://history.org.ua//?termin=Gimirri Гіміррі] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160309201105/http://history.org.ua/?termin=Gimirri |date=9 березня 2016 }} // {{ЕІУ|2| }}</ref>.<br/>
Потім ассирійці воювали проти повсталого Сидона, який захопили і зруйнували, а його царя Абді-Мількутті — стратили. Після цього Асархаддон уклав договір з царем Тіру Баалом, за яким ассирійці могли використовувати його флот і завдяки цьому встановили свою геегмоніюгегемонію в Східному Середземномор'ї. Міста [[Кіпр]]у визнали владу Асархаддона і відправили йому подарунки.
 
У [[676 до н. е.]] здійснив невдалий похід до Аравії.
Рядок 18:
У [[674 до н. е.]] ассирійці вперше спробували завоювати [[Єгипет]], але були відбиті. В 673–[[672 до н. е.]] завоював Шубрію — напівнезалежну область між Ассирією та [[Урарту]], куди тікали раби. Шубрію було підкорено, а рабів повернуто господарям. Але тим часом на сході повстали три області, які пізніше утворили Мідійське царство. Зайнятий підготовкою походу в Єгипет цар не придушив це повстання.
 
У [[671 до н. е.]] розпочав війну з Єгиптом, приводом для якої став перехід підвладного ассирійцям правителя Сидона під руку фараона Тахарки та їх спільна підготовка до війни з Ассирією. Асархаддон розбив війська фараона Тахарки і зайняв [[Мемфіс (Єгипет)|Мемфіс]], змусивши самого Тахарку втекти на південь. Ассирійський цар зберіг при владі місцевих правителів дельти, одного з яких, Нехо І, він призначив новим фараоном. Асархадон в своєму надписі розписує як осипав милостями Нехо і залишив у нього «радників і послів для нашого з ним союзу», окрім наглядачів-радників Асархаддон залишив і гарнізони. На Єгипет було накладено щорічну данину в 180 кілограмів золота і 9 тон срібла. Але як тільки ассирійський цар з військом повернувся додому, [[Тахарка]] повернув собі владу в Єгипті.
 
Після повернення з єгипетського походу Асархаддон зайнявся домашніми справами — старшого сина [[Ашурбаніпал]]а він призначив спадкоємцем ассирійського трону, а молодшого, від вавилонянки, Шамашшумукіна — царем Вавилону.