Відмовник за ідейними міркуваннями: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
шаблон
м clean up, typos fixed: В кінці 6 → Наприкінці 6 за допомогою AWB
Рядок 2:
 
== Опис поняття ==
Будь-яка держава має повноваження змушувати підданих іти на війну. А проте, багато молодих людей мають серйозні сумніви щодо правильності рішення брати участь у війні. Це означає, що такі люди можуть стати відмовниками за ідейними міркуваннями. Вони можуть і не знати, що існує таке поняття, як відмова від війни за ідейними міркуваннями.
 
Часто переконання відмовників від війни добре обґрунтовані і базуються на дослідженнях та глибокому знанні. Інколи переконання є простими та без особливих тлумачень. Багато хто з них набув своїх переконань у результаті релігійної приналежності, тоді як дехто дійшов до цього сам.<ref>[http://www.scn.org/IP/sdmcc/co.htm/ Who is a Conscientious Objector?]</ref>
 
Визначення та статус відмовників за ідейними міркуваннями інтерпретується по-різному, залежно від часу в історії та державного устрою. Існує думка, що всі вони мають право триматися свого переконання противитись війні і це право слід визнавати. Такі люди і є відмовниками за ідейними міркуваннями, хоч би як це пояснювали їхні держави.
 
Протягом історії було страчено, ув'язнено та піддано іншим санкціям чимало відмовників за ідейними міркуваннями, коли їхні переконання вели до дій, що суперечили законам їхніх держав та урядовим вказівкам.
Рядок 51:
=== Цитати ===
* Я був мусульманином... Я нікого не ненавидів. Я не проповідував ненасильство, але я не зумів зробити цей крок до армії. (Мухаммад Алі, американський боксер)
 
* Я був палаючим католицьким відмовником за ідейними міркуваннями і зробив цю відчайдушну заяву, кажучи про це державі та президенту, і після чого мене посадили чекати вироку у бичаче стійло поруч з хлопчиною-негром зі скрутками марихуани у волоссі. (Роберт Ловелл, американський поет)<ref>Microsoft ® Encarta ® 2006., стаття conscientious objector</ref>
 
== Полеміка ==
=== Слабохарактерність чи героїзм? ===
Часто опоненти вважають, що, оскільки, відмовники не беруть у руки зброю з метою практичного дотримання своїх ідей, то це слабохарактерні люди, нездатні захистити самих себе. А втім, таке розуміння не зовсім віддзеркалює реальність. Відмовники за ідейними міркуваннями здебільшого є людьми твердого характеру з неабияким волевиявленням. Вони не хочуть, аби їх ставили в рамки.
 
Чудовим прикладом цього може бути американський боксер Мухаммад Алі. В кінціНаприкінці 60-х років минулого сторіччя його позбавили звання чемпіона у важкій категорії через спротив війні у В'єтнамі (1959-1975) та оголошення себе відмовником за ідейними міркуваннями. Іншим прикладом може стати лауреат нобелівської премії миру 1946 року Емілі Балч (Emily Greene Balch) (1867-1961), соціальний реформатор, економіст і пацифіст. Під час Першої світової війни Балч взяла відпустку, аби зайнятись пацифізмом. Вона вдалась до захисту прав відмовників за ідейними міркуваннями та антивоєнних демонстрацій. У 1915 році була делегатом Міжнародного конгресу жінок в Гаазі (Нідерланди). Після повернення до Бостона вона продовжувала компанії протесту проти вступу США у війни. У результаті її активізму за мир у 1918 році їй відмовили у викладацькій праці.<ref>Microsoft ® Encarta ® 2006.</ref>
 
В обох вищенаведених випадках такі люди мали активне суспільне життя та вели далеко не пасивну боротьбу. Вони захищали себе і свої переконання. За деякими даними вважається, що під час Другої світової війни загинуло близько 63 мільйони людей, що становило приблизно 3% населення світу. На той час нараховувалось близько 37000 відмовників за ідейними міркуваннями<ref>http://www.commondreams.org/headlines03/0415-11.htm</ref>. Існує думка, що набагато більше мільйонів життів було б забрано війною, якби задіялись у війну всі ці додаткові 37000. Багато хто з них загинули через те, що міцно трималися своїх переконань на благо інших. Існує думка, що це герої, яких слід вшанувати. Прихильники такої думки звертають увагу на те, що, може, дехто з читачів цієї статті живе лише тому, що його дід не був убитий зброєю, яку міг узяти в руки один із відмовників того часу.
Рядок 65 ⟶ 64:
Як правило, під час слухання відповідних комісій, що визначають статус відмовника за ідейними міркуваннями, ставляться гіпотетичні ситуації. Для прикладу можна навести деякі з них:
* Якщо б відмовник зазнав корабельної аварії і боровся за виживання, тримаючися за колоду, то як би він вчинив, коли б інша людина підпливла до цієї колоди для того, аби врятувати своє життя? Якщо відмовник не допустив би людину до колоди заради свого життя, то, згідно з комісією, такий відмовник може служити у війську. А якщо він готовий віддати своє життя заради порятунку тієї особи, то, отже, він є відмовником за ідейними міркуваннями.
 
* Як відмовник повівся б, коли на нього, на його друзів чи на його сім'ю напали б вороги? Чи він готовий захищати себе та їх і навіть убити заради самозахисту?
 
* Чому відмовник має посвідчення водія, адже водіння автомобіля несе в собі ризик нещасного випадку та ймовірності вбивства людини?
 
З другого боку, деякі відмовники наводять протилежного характеру гіпотетичні ситуації. Ось деякі з них:
* У Великій Британії під час Першої світової війни один відмовник запитав у військового трибуналу, чи всі, хто засідає, є християнами. Коли почув схвальну відповідь, то відповів, ставлячи наступне запитання, чи вони можуть уявити собі Ісуса Христа в хакі, воюючим проти якоїсь країни. Після чого цього відмовника звільнили від притягнення у військо.
 
* Якщо б усі стали відмовниками, то не було б від кого захищатися.