Судова система України: відмінності між версіями

[перевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 14:
На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. Законом можуть бути передбачені додаткові вимоги для призначення на посаду судді.
 
Призначення на посаду судді здійснюється [[Президент України|Президентом України]] за поданням [[Вища рада правосуддя|Вищої ради правосуддя]]. Обов'язковим є конкурсний відбірдобір, крім випадків, визначених законом. Суддя обіймає посаду безстроково.
 
Підставами для звільнення судді є:
Рядок 25:
 
Повноваження судді припиняються у разі:
# досягненняколи суддеюсудді шістдесятивиповнюється шістдесять п'яти років;
# припинення громадянства України або набуття суддею громадянства іншої держави;
# набраннянабуття законної сили рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
# його смерті;
# набраннянабуття законної сили обвинувальним вироком щодостосовно судді за вчиненняскоєння ним злочину.
 
== Конституційний суд ==
Рядок 40:
Відповідно до Конституції України та Закону «Про Конституційний Суд України» (стаття 7) до повноважень Суду належить:
 
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності Конституції України (конституційністьконституційності) законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
# офіційне тлумачення Конституції України;
# надання висновків прощодо відповідністьвідповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносятьсявносять до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
# надання висновків про конституційність питань, які пропонуютьсяпропонують для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;
# надання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;
# надання висновку щодо відповідності законопроєкту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції;
# надання висновку про порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції або законів України;
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності Конституції України та законам України нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
# вирішеннярозв'язання питань прощодо відповідністьвідповідності конституційністьКонституції України законів України (їхїхніх окремихпевних положень) за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
 
== Суди загальноїсистеми юрисдикціїсудоустрою ==
 
=== Верховний Суд ===
Рядок 67:
# здійснює інші повноваження, визначені законом.
 
У 2016 році булироку внесенівнесли зміни до [[Конституція України|Конституції]] і прийнятоухвалили [[Закон України «Про судоустрій і статус суддів» (2016)|новий закон про «Судоустрій і статус суддів»]], згідно з якими найвищим судом у системі судоустрою України є Верховний Суд ([[:s:Конституція України#Стаття 125|ст. 125 Конституції]], ст. 17 Закону).
 
Новий Верховний Суд почав діяти 15 грудня 2017 року, у 100-річчя заснування [[Генеральний суд УНР|Генерального суду УНР]]<ref>[https://www.slovoidilo.ua/2017/12/15/novyna/polityka/ukrayini-pochav-diyaty-novyj-verxovnyj-sud В Україні почав діяти новий Верховний суд / Слово і діло, 15 грудня 2017]</ref>.
Рядок 81:
 
=== Апеляційні суди ===
У системі судів загальної юрисдикціїсудоустрою діють апеляційні суди як суди апеляційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення.
 
==== Загальні апеляційні суди ====
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюютьсяутворюють відповідно до указу Президента України в апеляційних округах.
 
До створення апеляційних округів загальних судів, такими округами є місто Київ, місто Севастополь, Автономна Республіка Крим, області, а апеляційними судами у відповідних апеляційних округах є відповідно Апеляційний суд міста Києва, Апеляційний суд міста Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, апеляційні суди областей. Загальна кількість  — 27.
 
Частина приміщень деяких загальних апеляційних судів розміщена за межами адміністративних центрів. Певна частина [[АпеляційнийКримський апеляційний суд Автономної Республіки Крим|АпеляційногоКримського судуапеляційного Автономної Республіки Кримсуду]] розміщена ву [[Феодосія|Феодосії]], Апеляційного[[Дніпровський судуапеляційний Дніпропетровськоїсуд|Дніпровського апеляційного суду]] області ву [[Кривий Ріг|Кривому Розі]], а Апеляційного[[Донецький апеляційний суд|Донецького апеляційного суду]] Донецької області ву [[Бахмут|Бахмуті]]і та [[Маріуполь|Маріуполі]]<ref>[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/591/2011/paran39#n39 Указ Президента України від 20.05.2011 №&nbsp;591/2011 Питання мережі місцевих загальних та апеляційних судів]</ref>.
 
==== Апеляційні господарські суди ====
Апеляційні господарські суди переглядають рішення та [[Ухвала суду|ухвали]] господарських [[Суд першої інстанції|судів першої інстанції]]. Загальна кількість  — 7. Юрисдикція апеляційних господарських судів є особливою і не збігається з адміністративно-територіальним устроєм.
 
Сучасна ланка апеляційних господарських судів діє на підставі Указу Президента «Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах» від 29 грудня 2017 року<ref>[https://www.president.gov.ua/documents/4542017-23366 Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах: Президент України; Указ від 29 грудня 2017 № 454/2017]</ref>.
Рядок 192:
 
==== Загальні місцеві суди ====
Місцевими загальними судами є районні, міжрайонні, районні у містах, міські та міськрайонні суди. Це [[суди першої інстанції]]. Загальна їхїхня кількість&nbsp; — 663<ref>[http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/591/2011 Питання мережі місцевих загальних та апеляційних судів: Президент України; Указ від 20.05.2011 №&nbsp;591/2011]</ref>.
 
==== Господарські місцеві суди ====
Господарські місцеві суди розташовані у всіх обласних центрах областей, у столиці [[Автономна Республіка Крим|АР Крим]] та містах Києві та Севастополі. Юрисдикція поширюється у межах свого регіону. Загальна кількість  — 27.
 
==== Адміністративні місцеві суди ====
Окружні адміністративні суди (місцеві) розташовані у всіх обласних центрах областей, у столиці АР Крим таі містах Києві та Севастополі. Юрисдикція поширюється у межах свого регіону. Загальна кількість  — 27.
<!-- ==== Гарнізонні військові суди ====
Гарнізонні військові суди розташовані без прив'язки до адміністративно-територіального устрою України. В деяких регіонах їх може взагалі не бути, а в деяких може бути кілька. Загальна кількість — 24. -->
Рядок 205:
 
== Забезпечення і завантаженість ==
Станом на 2018 рік система правосуддя, що діє в Україні, лишається серед країн з найнижчим у [[Європа|Європі]] бюджетом на судову систему&nbsp; — 8.1 євро на душу населення, що у 8 разів нижче за середнє по Європі. Значною мірою вона фінансується за рахунок [[судовий збір|судових зборів]] (37&nbsp; %, що вдвічі більше за середній європейський показник). При цьому кількість суддів в Україні менша за середньоєвропейську (14 проти 21 на 100 тисяч мешканців)<ref>[https://www.eurointegration.com.ua/news/2018/10/4/7087793/ Найменші бюджети в Європі, мало суддів та багато прокурорів: звіт РЄ про правосуддя в Україні / ЄП, 4 жовтня 2018]</ref>.
 
Рівень недоукомплектованості суддями в судах України кілька років поспіль у середньому перевищує 40&nbsp;%, а в деяких судах&nbsp;— понад 60&nbsp;%. Близько 30 судів узагалі не функціонують<ref>{{cite news|url=https://dt.ua/internal/advokatura-bez-prava-na-zahist-292206_.html|title=Адвокатура: без права на захист|date=26 жовтня 2018|publisher=Дзеркало тижня|accessdate=27 жовтня 2018}}</ref>. У жовтні 2020 року, який позначився [[Коронавірусна хвороба 2019 в Україні|коронавірусною епідемією]], 80 українських судів мали тільки одного працюючого суддю. Україна має вдвічі нижчу чисельність суддів на 100 тис. населення, ніж у середньому по Європі<ref>{{cite news|url=https://zib.com.ua/ua/print/145061-v_ukraini_vdvichi_nizhcha_chiselnist_suddiv_nizh_u_serednomu.html|title=В Україні вдвічі нижча чисельність суддів, ніж у середньому по Європі — екс-член ВК|date=19.10.2020|publisher=Закон і Бізнес|accessdate=23.10.2020}}</ref>.