Храм сонця в Конарку: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Lorry (обговорення | внесок)
вікіфікація
Lorry (обговорення | внесок)
вікіфікація
Рядок 25:
 
== Індійська назва ==
'''Конарк''' або «Конарак» у перекладі з саскритасанскрита означає «сонячний куточок», «сонячна ділянка», тобто ділянка у краї Орісса, де шанували бога Сонця. Храмовий комплекс було створено у 13 ст. У давнину ця ділянка була узбережжям [[Море|моря]]. Але за декілька століть берег збільшився і море відступило майже на три кілометри.
 
== Опис споруди ==
Храмовий комплекс мав три частини.
 
* зали для вірян (джагамохана)
* святилища (деул)
* павільйон ля танців.
 
Зала для вірян та святилище були поєднані та вибудовані на одній платформі. Перед храмом були розташовані сім кам'яних коней з богатим декором. До коней було поважне ставлення і вони дорого кштували. Але в храмовому комплексі вони відігравали символічну роль і були уособленням семи днів тижня.
 
Зала для вірян і їх молитв була непогано збереженою щодо споруди, випадково зберігшейся до кінця 20 ст. Споруда імітувала колісницю, але відтворену у камені. Тому її деталі імітували деревину. Колісниця спиралась на дванадцять колес — по кількості дванадцяти місяців року. Залізні (саме залізні) колоди утримували важкий дах, але в 20 ст. приміщення забили піском і дрібним камінням, аби не обвалився важкий дах.
 
Святилище (деул) було давно поруйноване. Були спроби відновити його старовинний вигляд у [[Паперова архітектура|паперовій архітектурі]]. За цими спробами храм мав висоту до семидесяти метрів (70) заввишки. Серед руїн декілька скульптурних образів слонів, коней і фантастичних тварин. серед них і скульптура молодого вояка. В ньому вбачають самого бога Сонця.Його фігура розташована у нижній частині святилища. Серед істориків є чимало сперечань через чоботи бога — у істориків Західної Європіи є лише відомості про чоботи такої форми тільки у [[Скіфи|скіфів]]. Чи були скіфи у Стародавній Індії ?
 
Залізні колоди, що підтримують важкий дах, мають довжину десять (10) метрів. Чомусь старовиннне [[залізо]] не вкрито [[Іржа|іржою]] у спекотній і вологій країні, хоча вік заліза — сім століть на кінець 20 ст. Пересічні відвідувачі знають лише залізну колону у місті [[Делі]]. Але довжина залізної колони у Делі менше семи (7) метрів. Це ще одна загадка храмового комплексу і майстрів сивої старовини Індії.
 
== Релігійні легенди ==
Ще до будівництва храмового комплексу у Конарку місцина важалась священою. Це тому, що мешканці наголошували, що саме у цьому краї вилікував власну [[Проказа|проказу]] (важку інфекційну хворобу) Шамба, син самого бога Крішни. Шамба (рухливий і балуваний підліток) підглядав за [[секс]]ом свого батька. Крішна помітив сина, прогнівався і покарав того хворобою. Покараний Шамба і прибув у край з «ділянкою Сонця», де всемогутнє Сонце і сприяло одужанню сина Крішни.
 
== За доби британських колонізаторів ==