Луї Брайль: відмінності між версіями

[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
уточнення, категоризація
уточнення
Рядок 36:
| герб =
}}
'''Луї́ Брайль''' ({{lang-fr|Louis Braille}}, вимовляється як Брай) ([[4 січня]] [[1809]], [[Кувре]] — [[6 січня]] [[1852]], там само) — французький [[тифлопедагогіка|тифлопедагог]]. Осліп в 3-літньому віці. ВУ [[1829]] році розробив [[Брайля шрифт|рельєфно-крапковий шрифт для сліпих]], що використовується і дотепер в усьому світі.
 
Першою книгою, що була надрукована за системою Брайля, була "Історія Франції" ([[1837]] рік). У Росії друк шрифтом Брайля почався з [[1885]] року. Крім букв і цифр, Брайль на основі тих же принципів розробив написання нот. Був талановитим музикантом, викладав музику для сліпих.
 
== Ранні роки ==
Луї Брайль народився 1809 року у Франції в селі Кувре, що лежало приблизно за 40 кілометрів від Парижа. Його батько, Сімон-Рене Брайль, заробляв на життя, виготовляючи [[упряж]]. Маленький Луї, мабуть, частенько грався у батьковій майстерні. І одного разу це допровадило до жахливої трагедії. ДитяЛуї взяло до рук якийсь гострий інструмент, мабуть шило, і ненароком встромило його собі в око. Зарадити біді було неможливо. Але найгіршим виявилося те, що незабаром [[інфекція]] поширилася на друге око. Так маленький Луї, маючи лише три роки, повністю втратив зір.
 
Намагаючись допомогти дитині, батьки Луї та парафіяльний священик Жак Паї попросили, щоб хлопцю дозволили сидіти на уроках у місцевій школі. Луї просто поглинав науку. Кілька років він навіть був найліпшим учнем у класі!. Все ж методи навчання, розраховані на зрячих, не могли повністю задовольнити потреб незрячої дитини. Тому 1819 року Луї віддали до паризького національного інституту сліпих.
 
[[Валентен Гаюї]], засновник цього інституту, першим розробив програму, яка мала допомогти незрячим читати. Він хотів спростувати загальноприйняту думку, що через сліпоту людина не може здобути освіту. Метод Гаюї полягав у тому, що на цупкий папір наклеювалися великі, товсті букви. І хоча метод був досить незручний але дав початок новому підходу до проблеми незрячих.
Рядок 53:
=== Ідея з несподіваного джерела ===
[[Файл:LouisBraille.png|thumb|right|«Луїс Брайль» шрифтом Брайля]]
У 1821-му році, коли Луї Брайль мав лише 12 років, інститут відвідав відставний французький капітан-артилерист Шарль Барб'є. Він представив спосіб зв'язку, який називався нічним письмом, а пізніше сонографією. Нічне письмо розробили для користування на полі бою. Це був дотиковий метод, в якому застосовувались опуклі крапки, розташовані у формі прямокутника: шість крапок у висоту й дві крапки у ширину. Ідея використання коду для фонетичного позначення слів сподобалась інституту. Брайль із захопленням почав вивчати цей новий метод і навіть дещо удосконалив його. Але для того, щоб система стала справді практичною, хлоцюхлопцю треба було ще попрацювати. У своєму щоденнику він написав: «Якщо очі не можуть розповісти мені про людей, події, ідеї та картини, я знайду інший спосіб, як про це довідатись».
 
Тому наступні два роки Брайль наполегливо трудився над спрощенням коду. Зрештою він винайшов удосконалений і простий шрифт із комбінації лише шести крапок — три крапки у висоту й дві в ширину. У 1824 році 15-літній Луї Брайль завершив працю над цією новою шестикрапковою системою шрифту. Невдовзі після цього він почав викладати в інституті, де раніше навчався, став в подальшому[[професор]]ом цього інституту, а 1829 року опублікував унікальний метод письма, який нині називають його ім'ям.
 
Шрифт Брайля, зазнавши лише незначних змін, дійшов до нас майже таким, яким його створив цей французький юнак.