[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
м виправлення "нанести удар - завдати удару"
Рядок 206:
 
=== Сільське господарство ===
==== ЗемлеробствоРільництво і садівництво ====
 
Згідно з археологічними даними землеробстворільництво на території Урарту почало розвиватися з часів [[неоліт]]у, ще в [[3 тисячоліття до н. е.|III тисячолітті до н. е.]] В урартський час землеробстворільництво було добре розвиненим і тісно пов'язаним з Ассирією за підбором культур і способам їх обробки. З клинописних джерел відомо, що в Урарту вирощували [[Пшениця|пшеницю]], [[ячмінь]], [[кунжут]], [[Полба|полбу]] і [[просо]], а також обробляли сади і [[виноградник]]и. Багато регіонів Вірменського нагір'я вимагали штучного зрошування, яке успішно організовувалося правителями Урарту в період розквіту держави. У декількох регіонах збереглися залишки стародавніх зрошувальних каналів, споруджених урартами, головним чином за часів Аргишті I і Менуа, деякі з них досі використовуються для зрошування піль.
 
Злакові культури, найчастіше просо, масово використовувалися для випічки [[хліб]]а, а також для приготування [[Пиво|пива]]. [[Кунжут]] використовувався для виготовлення рослинної олії. Дуже широко було поширено [[виноробство]]. Природні умови Месопотамії погано підходили для культивування винограду, і Урарту, ймовірно, постачало вино до Ассирії.
 
Техніка землеробстварільництва була високою, ймовірно запозиченою у ассирійців. Більшість знарядь для обробки землі виготовлялися із заліза, використовувалися важкі плуги для пари (рідше для четвірки) биків. На зрошувальних каналах, ймовірно, працювали водяні млини.
 
Зерносховища, майстерні для виробництва олії, а також винні льохи знаходилися при храмах, які приймали основну частину сільськогосподарської продукції як податі. Храми організовували потім її переробку і «бажаний богам» перерозподіл.