Просвітництво: відмінності між версіями

[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Скасування редагування № 31408909 користувача 195.238.118.31 (обговорення): все було правильно
Мітка: Скасування
Рядок 15:
Суттєвою відмінністю епохи Просвітництва від попередніх було те, що в цей час почало складатися громадське життя. Надалі питання суспільства обговорювалися в [[преса|пресі]], дискусійних клубах, [[кав'ярня]]х, салонах на [[асамблея]]х, у [[масонство|масонських ложах]]. Хоча [[держава]], [[парламент]] та [[Духовенство|церква]] намагалися стримувати [[вільнодумство]], часто зробити це було неможливо, оскільки заборонені [[цензура|цензурою]] праці часто можна було опублікувати за кордоном, у країнах із ліберальнішими поглядами, таких як [[Англія]] та [[Нідерланди]].
 
До другої половини ХVII ст. Західна Європа втратила релігійну цілісність. У наслідокУнаслідок [[Реформація|Реформації]] і періоду тривалих релігійних воєн у частині європейських країн панівною християнською конфесією став [[протестантизм]], тоді як у інших державах [[Католицька церква|католицизм]] зберіг домінантне становище. Між державами із різними релігіями встановився [[модус вівенді]], що означало толерантне ставлення до релігійних розбіжностей хоча б у межах усієї Європи, якщо не окремих країн. Релігійна боротьба продовжувалася у вигляді полемік і дискусій, а це сприяло розширенню діапазону висловлюваних думок.
 
Європа стала різноманітною також у плані політичних режимів. Якщо у Франції, Австрійській імперії чи Іспанії цей період відповідав розквіту (абсолютизму), то Англія вже минула цей етап свого розвитку й після Славетної революції 1688 року стала [[конституційна монархія|конституційною монархією]], у якій влада короля була обмежена [[Білль про права (1689)|«Біллем про права 1689»]]. Нідерланди тішилися демократичним правлінням, Німеччина та Італія були роздроблені на низку малих держав, у деяких країнах, таких як Росія та Австрійська імперія, ще міцно зберігалося [[кріпацтво]]. При широкому спектрі політичних устроїв неминуче виникали порівняння, що в свою чергу призводили до дискусій щодо ідеального облаштування суспільства.