[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
правопис, стиль
вікіфікація
Рядок 30:
Для гри необхідні поле бою, мініатюри, література з правилами, рулетка, гральні кубики, та іноді записник. Перед початком гравці домовляються про сценарій або визначають його кидком кубика з-поміж наданих у ігровій літературі. Після цього вони облаштовують поле бою і розставляють мініатюри: піхоту, техніку, воєначальників і т. д. Кожна бойова одиниця (може бути представлена кількома мініатюрами, наприклад, зграя чудовиськ) називається ''юнітом'' ({{lang-en|unit}} — одиниця). Війська, їх зброя та обладнання мають певну цінність, виражену в ''значенні сили'', що складається зі значення сили всіх окремих юнітів, та в очковій вартості. Попередньо гравці домовляються арміями якої сили командуватимуть. Гра відбувається покроково, повний ігровий хід складається з ходів обох гравців, поділених на фази. На час 9-ї редакції правил це фази ''командування'', ''руху, задіяння психічних сил, стрільби, прориву (руху до цілі ближнього бою), ближнього бою,'' випробування ''бойового духу.''
 
Киданням кубиків (D6, дайсів) визначається, які дії здійснять моделі, ефективність атак тощо. Іноді слід користуватися D3  — фізично таких кубиків не існує, випале значення з D6 ділиться на половину і округлюється в більший бік. Часом в правилах прописані модифікатори у вигляді, наприклад, D6+1. Це означає, що до випалого значення слід додати 1. В деяких випадках, зумовлених правилами, дозволяється перекидати кубики. Спірні ситуації вирішуються киданням дайсів обома гравцями, перевага надається тому, котрий отримує більше значення. До 8-ї редакції правил спеціальними круглими або краплевидними шаблонами визначалися вибухи, дія [[вогнемет]]ів. Відстані вимірюються в дюймах за допомогою рулетки або лінійки. Рекомендується записувати ходи та виконані дії.
 
Юніти мають кожен свою ''назву'', ''роль'' на полі бою, ''значення сили'', ''композицію'' (які і скільки моделей входять до складу юніта), ''оснащення'', ''уміння'', ''озброєння'' і ''профіль''. Профіль включає характеристики: ''швидкість ('''M''')'' (відстань, яку проходить за один хід), ''володіння зброєю ('''WS''')'', ''володіння балістикою ('''BS''')'' (точність), ''сила ('''S''')'', ''стійкість ('''T''')'' (наскільки юніта легко поранити), ''рани ('''W''')'' (скільки ушкоджень може витримати до знищення), ''атаки ('''A''')'' (кількість атак щоходу), ''лідерство ('''Ld''')'' (відвага), ''оберігання ('''Sv''')'' (броня). Не витримали випробування часом і зникли з поточних правил такі характеристики, як '''''Cool''''' (холоднокровність) та '''''Will Power''''' (вміння користуватись та протидіяти психічним силам). ( Зброя у свою чергу має власні характеристики: ''дальність'', ''тип'', ''сила'' (наскільки успішно зброя влучає), ''пробиття броні'', ''ушкодження''. Для багатьох бійців існує вибір з-поміж кількох видів зброї. Вона може не бути відображена на мініатюрі фізично, проте враховується як видана. Для всіх юнітів існують ''ключові слова'', наприклад ''Adeptus Astartes'', ''Core'', чи ''Biker'', за якими можна визначити які правила до них застосовуються. Всі характеристики юнітів описуються в ''кодексах'' відповідної армії та додатковій літературі. В середині ходу дозволяється виставити на поле ''підкріплення'' з тих юнітів, що володіють обладнанням для десантування.
 
До 8-ї редакції правил такі характеристики, як '''''WS''''' та '''''BS''''', оцінювалися за шкалою від 0 до 10. За 9-ї у характеристиках юнітів пишеться яке значення має випасти на гральному кубі, щоб модель влучила у ціль під час ближнього чи дальнього бою, наприклад 3+, 4+ або навіть 6+. Якщо значення ран падає до 0, юніт гине. ''Спас-кидок ({{lang-en|saving throw}})'' дає шанс уникнути ушкоджень та задіюється коли, наприклад, війська за правилами володіють бронею, [[Силове поле (наукова фантастика)|силовими полями]] чи сидять в укритті. На відміну від інших характеристик, нижче значення ''спас-кидка'' є кращим, але мінімум 2+. Тобто, щоб броня або поле захистило бійця, потрібно, кинувши кубик, отримати результат 2 або більше.
 
Гравець може призначити одного юніта-персонажа ''воєначальником''. Тоді він отримує додаткові правила, як ''риса'' та ''реліквія'' ( зазвичай це покращений варіант стандартного озброєння). У кожної фракції та навіть підфракції є свої ''риси'' та ''реліквії''.
 
У Warhammer 40,000 існують тести на характеристики, які проходять юніти за певних обставин. Так, тест на бойовий дух передбачає кидання D6 і додання до результату кількість втрачених моделей. Якщо на кубі випаде 1, то тест автоматично пройдений. У іншому випадку, якщо отримана сума перевищує характеристику ''Ld'' юніта, одна модель автоматично забирається, а всі інші кидають D6. В разі випадання 1, модель "«тікає від страху"».
 
За певної ігрової ситуації можна задіяти ''стратегеми''  — особливі здатності армії, що посилюють війська, надають їм збільшення характеристик, завдають шкоди ворогам або ж дають змогу перекинути невдалі значення кубів. Кожну стратагему можна використати лише один раз за фазу, якщо у правилі стратагеми не зазначено інше.
 
У грі використовується видимість одних військ іншими. Для проведення лінії прямої видимості від союзної моделі до ворожої має бути можливість провести пряму лінію від її очей до будь-якої частини тіла цілі. Якщо видно тільки зброю, прапор або інший предмет, або модель стоїть за прикриттям, висота якого вища або дорівнює 5 дюймів, модель вважається невидимою.
Рядок 46:
Битва триває 5 ходів або поки одна з армій не втратить всі війська. Гра може вестися кілька боїв поспіль за очки перемоги, що даються за виконання цілей, що різняться від місії до місії. Перемагає той, хто після визначеної кількості боїв/ходів має більше очок.
 
Від редакції до редакції правила можуть суттєво різнитися, а опис світу зазнавати [[Реткон|ретконуреткон]]у. Можуть додаватися нові юніти або замінятися старі, змінюватися характеристики, чи навіть вводитися і виключатися цілі армії<ref>Див. Видання правил</ref>.
 
== Світ гри ==
[[Файл:Vienna, Games Workshop 15.jpg|ліворуч|міні|Бій Космодесанту Імперіуму (вгорі) проти орди орків (знизу)]]
Warhammer 40,000 описує світ 41-го та 42-го тисячоліття, суть якого передає означення «Середньовіччя далекого майбутнього». Warhammer 40,000 має виражену [[Еклектика|еклектику]] та [[гротеск]]. Численні елементи класичного, умовно середньовічного фентезі, що присутні в світі гри, виконані в науково-фантастичному антуражі. Так, з одного боку, існують високі технології на кшталт [[Космонавтика|космічних перельотів]], [[генна інженерія|генної інженерії]], присутні елементи [[Космічна опера|космічної опери]] та [[Кіберпанк|кіберпанкукіберпанк]]у, з іншого — поширені [[холодна зброя]], [[лицарство]], [[магія]] та надприродні сили на кшталт [[демони|демонів]].
 
Місце дії окреслене галактикою [[Чумацький Шлях]] з її зоряними системами та планетами, і Варпом (Імматеріумом або Великим Морем) — подобою [[гіперпростір|гіперпростору]] з наукової фантастики, який використовується для космічних перельотів, а разом з тим є звичним місцем існування демонів, породжуваних емоціями жителів галактики. Більшість Чумацького Шляху займає людська держава [[Імперіум]], що існує вже понад 10 тисяч років. Імперіум послуговується залишками досягнень колишніх епох для підтримання свого існування, якому загрожують численні внутрішні та зовнішні вороги. Багато термінів Warhammer 40,000 звучать вигаданою мовою Імперіуму — високою готикою та низькою готикою, поряд з вигаданими мовами інших рас і цивілізацій.
 
Історія всесвіту Warhammer 40,000 налічує мільйони років від появи перших розумних рас, таких як елдари й некронтири, панування богоподібних Древнії та їхнє падіння, і до початку 42-тисячоліття. Основна увага приділяється Імперіуму, котрий виник завдяки діянням людини, відомої просто як Імператор. Цей лідер проявив себе після того, як людство було розділене та деградувало через шторми у Варпі та війну з роботам, що були названі "«залізними людьми"». Імператор об'єднав відокремлені планети під своєю владою, однак зрада його найкращого сина і воєначальника Горуса вилилася у громадянську війну, відому як Єресь Горуса. В ході Єресі Імператор отримав смертельне поранення і відтоді перебуває в комі, правлячи лише [[де-юре]]. Видіння й чудеса, які супроводжують деяких персонажів, вважаються доказом того, що Імператор живий і отримав сильне відбраження у Варпі. Наступником Горуса став Абаддон Розорювач, який періодично нападає на Імперіум на чолі сил Хаосу Неподільного. Імперіум же перетворився на теократичну державу з культом Імператора, де процвітають релігійний фанатизм, бюрократія, тисячоліттями триває технологічний застій, а нові винаходи вважаються єрессю й дозволені лише високим чинам науковців з організації Адептус Механікус.
 
Впродовж ігрових сценаріїв та в художніх творах зображається протистояння різних сил галактики з перемінним успіхом. Хронологія всесвіту час від часу оновлюється, описуючи втрати і досягнення протиборчих фракцій. На початку 2017 року вийшла значна кампанія «Прийдешня буря: Падіння Кадії», яка описує падіння планети Імперіуму Кадії, яка була опорним пунктом тисячі років. Це відкриває силам Хаосу шлях до Терри, що буде показано в майбутніх сценаріях<ref>{{Cite web|url=https://www.games-workshop.com/en-GB/Gathering-Storm-Fall-of-Cadia-HB-ENG|title=The Gathering Storm: Fall of Cadia {{!}} Games Workshop Webstore|website=Games Workshop Webstore|accessdate=2017-01-08}}</ref>. З 2018 року виходила кампанія "«Темний Імперіум: Віджилус Непокорний"», пов'язана з подіями на планеті Віджилус, яка різко здобула стратегічне значення, а з 2019 видавалася серія книг "«Психічне Пробудження" », що розкривають події після кінця 41-го століття.
 
Примітними рисами цього всесвіту є жорстокість і похмурість, відображені в слогані Warhammer 40,000: «У похмурому світі далекого майбутнього є лише війна»<ref>{{lang-en|In the grim darkness of far future there is only war!}}</ref>. Кожна із протиборчих сторін відрізняється [[Ксенофобія|ксенофобією]] та нетерпимістю до інших. У всіх сторін конфліктів є своя мотивація і мета, заради якої вони ладні піти на крайнощі<ref name=":0">{{Cite book
Рядок 86:
'''Кампанії''' — містять сценарії для ігор і розвивають загальну історію всесвіту Warhammer 40,000. Можуть надавати особливі правила чи тимчасові їх зміни.
 
'''«[[White Dwarf]]»''' — щотижневий журнал Games Workshop, виходить з 1977 року. Крім Warhammer 40,000, "«White Dwarf"» зосереджений на [[Warhammer Fantasy Battle]] і варгеймі [[The Lord of the Rings Strategy Battle Game|The Lord of the Ring SBG]]. В кожному номері журналу наявний розділ "«Chapter Approved"», в якому можна знайти або статтю з історії всесвіту Warhammer 40,000, або розповідь про якого-небудь героя, або особливо видатний загін, чи опис битви зі сценарієм, що дозволяє переграти її самостійно.
 
'''«Imperial Armour»''' — журнали, в яких міститься детальна інформація щодо різних військових кампаній з описом учасників конфлікту, правил на війська учасників, профілі командирів і героїв. "«Imperial Armor"» надає правила для особливих юнітів, моделі яких випускаються дочірньою компанією Forge World. Видавництвом книг серії «Imperial Armour» займається сама Forge World.
 
'''«Horus Heresy»''' — серія книг від [[Games Workshop|Forge World]], які містять ігрові правила і бек для ігрової системи Age of Darkness (Warhammer 30000 або просто Єресь Горуса). У чотирьох книгах описується хід масштабної громадянської війни — [[Єресь Горуса|Єресі Горуса]], коли частина легіонів Космодесанту на чолі з Горусом зрадили Імператора і підняли проти нього заколот. Ігрова система Age of Darkness базується на стандартних правилах для Warhammer 40,000, хоча і має деякі особливості.
Рядок 101:
* '''[[Космодесант (Адептус Астартес)|Аде́птус Аста́ртес]]''' ({{lang-en|Adeptus Astartes, Space Marines}}, Космодеса́нт) — елітні бійці Імперіуму, організація яких подібна до середньовічних лицарських орденів. Багато орденів мають власні тактики, традиції, специфічну зброю і відповідно правила гри ними. Через жорсткий відбір, підготовку та виховання, Космодесант фізично, розумово і духовно перевершує звичайних людей. Відповідно йому доступні найкращі обладнання, зброя, обладунки та певна автономія, включаючи володіння планетами. Адептус Астартес мають в собі гени Бога-Імператора, через це багатьма сприймаються як вищі істоти, янголи Імператора. Ордени виконують найнебезпечніші завдання, з якими не можуть впоратися інші організації, однак деякі з них конфліктують між собою. Космодесантники можуть бути знищені іншими організаціями і орденами за наказом вищого керівництва, якщо їхня діяльність визнається небезпечною для Імперіуму і/або єретичною. З восьмого видання правил впроваджено нове покоління Космодесантників, посилені та наділені новітніми технологіями Адептус Астартес Примаріс, які існують поряд зі звичайним. Найвідоміші ордени і внутрішні організації мають власні кодекси для гри з унікальними правилами (Варта смерті, Космічні вовки, Темні янголи, Криваві янголи).
** '''Сі́рі Ли́царі''' ({{lang-en|Grey Knights}}) — Космодесантники, які формально є Адептус Астартес, але підпорядковуються Інквізиції, утворюючи Орден 666. Сірі Лицарі перевершують звичайних Космодесантників і спеціалізуються на боротьбі з Демонами Хаосу, маючи особливі повноваження, недоступні звичайним Адептус Астартес. Ця організація настільки секретна, що вважається легендарною навіть серед звичайних орденів. Сірі Лицарі володіють винятково потужними і рідкісними технологіями, а їхні бійці мають славу абсолютно непідвладних впливу Хаосу.
* '''Аде́птус Кусто́дес''' ({{lang-en|Adeptus Custodes}}) — особиста охорона Бога-Імператора, яка захищає його палац. Проте через поширення виняткових загроз у 41-у та 42-у тисячолітті виконують завдання по всій галактиці, а особливо в Сонячній системі. Володіють найкращими зразками зброї Адептус Астартес і унікальними власними, які вважаються реліквіями. Отримали власний кодекс у березні 2017.
* '''Імперські агенти''' ({{lang-en| Imperial Agents}}), раніше '''Інквізиція''' — включають Інквізицію — організацію, яка виступає як таємна поліція Імперіуму, вистежуючи загрози для людства, та військових священиків, пілотів, спецагентів і таке інше. Інквізитори, котрі самі є сильними воїнами, володіють свитою і елітарними підрозділами, такими як Імператорські асасини. Всередині Інквізиції існує кілька течій, від ортодоксальних до радикальних, які мають різні погляди на засоби досягнення своїх цілей.
* '''Аде́пта Сорорі́тас''' ({{lang-en|Adepta Sororitas}}) або '''Сестри битви''' ({{lang-en|Sisters of Battle}}) — армія воїнів-монахинь, котрі служать церкві Імперіуму, Еклезіархії. Утворені в обхід указу, що церква не може мати «озброєних мужів». Адепта Сорорітас часто співпрацюють з Інквізицією. Вони поділені на ордени, відповідно до завдань, і тільки так звані ордени-мілітанти займаються безпосередньо військовою справою, маючи різну геральдику і назви для їх розрізнення. З 2019-20202019—2020 року активно доповнюються новими правилами та юнітами.
* '''Сестри тиші''' ({{lang-en|Sisters of Silence}}) — друга жіноча військова організація, створена спеціально для боротьби проти псайкерів. Завдяки особливому рідкісному гену не мають відображення в Варпі і невразливі до його впливів. Навіть проста присутність Сестер тиші здатна вбити псайкера, а звичайну людину нажахати. Використовують обмежений арсенал Адептус Астартес. Отримали власний кодекс у березні 2017.
* '''Офі́ціо Асасино́рум''' ({{lang-en|Officio Assassinorum}}) — державні вбивці та шпигуни, призначені для знищення ключових осіб ворога, розвідки і здійснення диверсій. Зазвичай діють поодинці, покладаючись на прихованість і підступність.
Рядок 125:
 
=== Колишні ===
* '''Сквати''' ({{lang-en|Squats}}) — аналог фентезійних дворфів чи гномів. Низькорослі істоти, котрі походили від людей і утворили власну цивілізацію. Через низькі продажі мініатюр були видалені з правил в 3-му виданні, що зі сторони беку пояснюється майже повним знищенням скватів тиранідами. Востаннє були згадані під час кампанії "«Психічне Пробудження"».
* '''Мисливці на демонів''' ({{lang-en|Daemonhunters}}) — замінені Сірими Лицарями Космодесанту в 5-му виданні правил. Сірі Лицарі зараховуються до Космодесанту, проте підкорюються безпосередньо Інквізиції.
* '''Мисливці на відьом''' ({{lang-en|Witch Hunters}}) — замінені на Сестер битви в 5-му виданні правил.
Рядок 146:
 
==== Видання правил ====
[[Файл:Warhammer 40k logo.png|міні|220x220пкс|Логотип 1998-20201998—2020]]
'''Вільний Торговець (1987)'''
 
Рядок 193:
'''Дев'яте видання (2020)'''
 
Дев'яте видання було анонсовано 23 травня 2020 року. Тоді ж відбувся запуск нового вебсайту франшизи, а сама франшиза отримала новий логотип<ref>{{Cite web|url=https://www.warhammer-community.com/2020/05/23/the-big-warhammer-40000-previewgw-homepage-post-1/|title=The BIG Warhammer 40,000 Preview|last=|first=|date=23.05.2020|website=Warhammer Community|publisher=|language=|accessdate=24.05.2020}}</ref>. Станом на 2021 рік видано низку нових кодексів та сюжетну каманію "«Кхародон Акт 1: Книга Іржі"» та анонсовано продовження "«Кхарадон Акт 2: Книга Вогню"».
 
=== Алюзії та посилання Warhammer 40,000 ===
Рядок 200:
'''Імперіум'''
 
В Імперіумі прослідковуються готичні мотиви: архітектура, космічні кораблі у формі соборів, статуї святих, релігійний фанатизм. Значне місце приділене антуражу [[Перша світова війна|Першої світової війни]]: масовані піхотні атаки, військова техніка, відчуття нікчемності людського життя. Також є численні елементи [[Кіберпанк|кіберпанкукіберпанк]]у: високі технології поряд з рабським становищем простих жителів, тотальна корупція, вуличні банди, кіборги та мутанти. Багато місць, зокрема багатокілометрові міста-вулики придумувалися під натхненням від антиутопічних фільмів, як «Суддя Дредд» і коміксу «2000AD»<ref name=":1" />.
 
З-поміж сил Імперіуму вирізняється Космодесант — братства [[генетика|генетично]] модифікованих солдатів, але їх організація нагадує радше організацію середньовічних релігійно-військових орденів з численними посиланнями на світову історію.
Рядок 328:
* [[Ультрамарини (фільм)|Ультрамарини]] (2010)
* The Lord Inquisitor (2017)
* Astartes (2018-20192018—2019)
</p>
</div>
Рядок 341:
Іншим фанатським фільмом, але вже схваленим Games Workshop, став ''«The Lord Inquisitor»''. Це тривимірний анімаційний фільм, який створювався однією людиною&nbsp;— Еразмом Бросдау ({{lang-de|Erasmus Brosdau}}). У серпні 2016 було оприлюднено 9-хвилинний пролог<ref>{{Cite web|url=http://preview.thelordinquisitor.com|title=The Lord Inquisitor|website=preview.thelordinquisitor.com|accessdate=2016-08-28|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160829180637/http://preview.thelordinquisitor.com/|archivedate=2016-08-29|deadurl=yes}}</ref>, але подальшу роботу було припинено.
 
Готується комп'ютерний анімаційний фільм ''«Death of Hope»'', присвячений подіям Єресі Горуса, трейлер якого вийшов у грудні 2017 року<ref>{{Cite news|url=https://www.gamespace.com/all-articles/news/warhammer-30k-trailer/|title=Warhammer 30k: Death of Hope Fan-Made Trailer - GameSpace.com|date=2017-12-27|language=en-US|work=GameSpace.com|accessdate=2017-12-30}}</ref>. Впродовж 2018-20192018—2019 виходить мінісеріал ''«Astartes»'', присвячений штурму Космодесантниками корабля зрадників<ref>{{Cite web|title=The best Warhammer 40,000 movie ever is being made by one dedicated fan|url=https://www.pcgamer.com/the-best-warhammer-40000-movie-ever-is-being-made-by-one-dedicated-fan/|website=PC Gamer|date=2019-06-14|accessdate=2019-07-18|language=en-US|first=Tom|last=Senior}}</ref>.
 
Також у грудні 2018 року було анонсовано комп'ютерний анімаційний веб-серіал ''«Angels of Death»,'' зосереджений на подвигах Космодесантників ордену Кривавих янголів, що очікується до виходу в 2019<ref>{{Cite web|url=https://www.warhammer-community.com/2018/12/17/an-animated-series-from-the-far-future-yeah-it-isgw-homepage-post-1/|title=An animated series from the far future? Yeah, it is!!|date=2018-12-17|website=Warhammer Community|language=en|accessdate=2018-12-18}}</ref>. В липні 2019 було анонсовано високобюджетний телесеріал, присвячений пригодам інквізитора Ґреґора Ейзенхорна &nbsp;— персонажа серії романів<ref>{{Cite web|title=Hot Project: ‘The Man In The High Castle’ Creator Frank Spotnitz Developing Epic Fantasy TV Series Based On Games Workshop’s ‘Warhammer 40,000’ Universe|url=https://deadline.com/2019/07/frank-spotnitz-warhammer-40000-games-workshop-1202647623/|website=Deadline|date=2019-07-17|accessdate=2019-07-18|language=en|first=Peter|last=White|first2=Peter|last2=White}}</ref>.
 
== Інше ==