Соціал-Національна Асамблея: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Повернення до версії 9 липня
Мітка: Ручний відкіт
Скасування редагування № 37566670 користувача AnonUserUa (обговорення)
Мітка: Скасування
Рядок 21:
|адреса =
}}
'''Соціал-Національна Асамблея''' (''«СНА»'') — неонацистський рух, заснований в Україні. У 2014—2015 члени організації ставали до лав [[Окремий загін спеціального призначення НГУ «Азов»|батальйону «Азов»]] та Азовського руху, створеного ветеранами полку. Наразі організація припинила своє існування,
'''Соціал-Національна Асамблея''' (''«СНА»'') — український соціал-націоналістичний рух.
 
== Історія ==
 
Соціал-націоналізм (назва ідеології походить на назву офіційного німецького політичного устрою в 1933-1945р. - [[націонал-соціалізм]]<nowiki/>у) почав формуватися на початку 1990-х років в колах українських неонацистів. У 1991 рокуроці булосеред соціал-націоналістів, які жадали пристосувати інтегральний націоналізм до нових умов, була створеноутворена [[Всеукраїнське об'єднання «Свобода»|Соціал-національнуНаціональна партіюпартія України]], яка протягом 1990-х і перших років XXI&nbsp;ст. була єдиною організаційною структурою, ідеологічною базою якої був [[соціальний націоналізм]]. У 2004 році [[Соціал-Національна партія України|СНПУ]] була перетворена на [[всеукраїнськеВсеукраїнське об'єднання «Свобода»]], термін «соціал-націоналізм» надовго виходить з партійного вжитку, так само як і використання монограми «Ідея Нації».
 
Нова сторінка в історії соціал-націоналізму в Україні була розкрита 8 листопада 2008&nbsp;р., коли у Києві було проведено нараду керівників ряду соціал-націоналістичних організацій України та прийнято рішення про утворення єдиної соціал-націоналістичної сили&nbsp;— Соціал-Національної Асамблеї (СНА), яка на першому етапі організаційно об'єднала 4 соціал-націоналістичні організації<ref name="Портал «Народий оглядач»">[http://ar25.org/article/social-nacionalna-asambleya.html Соціал-національна асамблея] / Портал «Народий оглядач», 14 березня 2014.</ref>:
Рядок 43 ⟶ 44:
Про підтримку Соціал-Національної Асамблеї заявили [[Українська націонал-трудова партія]], Свято-Андріївський козацький курінь і Громадянське об'єднання «Тверезий Київ».
 
У 2015 році припинив своє існування.
У 2014 році рух припинив своє існування, в подальшому перетворившись у підрозділ [[Національна гвардія України|НГУ]] «Азов» та організацію «Цивільний Корпус» (яка у 2016 переформувалась у партію «Національний Корпус»).
 
.У 2017 році було оголошено про відновлення Соціал-Національної Асамблеї.<ref>{{Cite web|url=http://sna.in.ua/sna-vidnovlennya/|title=СНА. Відновлення – СНА|website=sna.in.ua|language=en-US|accessdate=2017-07-03|archiveurl=https://web.archive.org/web/20170628004652/http://sna.in.ua/sna-vidnovlennya/|archivedate=2017-06-28|deadurl=yes}}</ref>
 
15 липня 2017 активісти Соціал-Національної Асамблеї взяли участь у акції по захисту Биківнянського лісу.<ref>{{Cite web|url=http://sna.in.ua/sotsial-natsionalna-asambleya-na-zahisti-bikivnyanskogo-lisu/|title=Соціал-Національна Асамблея на захисті Биківнянського лісу – СНА|website=sna.in.ua|language=en-US|accessdate=2017-07-03|archiveurl=https://web.archive.org/web/20170628004823/http://sna.in.ua/sotsial-natsionalna-asambleya-na-zahisti-bikivnyanskogo-lisu/|archivedate=2017-06-28|deadurl=yes}}</ref>
Рядок 63 ⟶ 64:
=== Керівники ===
 
* [[Білецький Андрій Євгенович|Андрій Білецький]] — Колишній Головний Провідник Соціал-Національної Асамблеї.
* [[Однороженко Олег Анатолійович|Олег Однороженко]] — ідеологічний референт Соціал-Національної Асамблеї.
* [[Кравченко Микола Сергійович|Микола Кравченко]] — організаційно-кадровий референт Соціал-Національної Асамблеї.
Рядок 76 ⟶ 77:
 
== Ідеологія ==
Ідеологія СНА ґрунтується на соціал-націоналізмі. Лідер СНА Андрій Білецький так охарактеризовує його ідею:<blockquote>Основною містичною ідеєю Соціал-Націоналізму є створення замість купи розрізнених індивідуумів, механічно об'єднаних назвою "українці" та наявністю українського паспорта, Національної над-суспільності - єдиного біологічного організму, що складатиметься з Нових Людей - фізично, інтелектуально та духовно розвинених осіб. З маси індивідуумів має постати Нація, а зі слабкої сучасної людини - Надлюдина.</blockquote>Базовими принципами соціал-націоналізму є:
 
* Соціальність - "Ми не відкидаємо існування багатих (але не надбагатіїв), але відкидаємо можливість існування бідних"
=== Соціал-націоналізм як ідеологія ===
* Расовість - "Люди від природи народжуються з різними здібностями і можливостями, і тому велике щастя людини - це коли вона знаходить своє місце в національній ієрархії і сумлінно виконує своє життєве завдання"
Олег Однороженко визначає соціал-націоналізм як ідеологію, що базується на [[максималізм]]і, та [[активізм]]і.
* Великодержавність (''«- "Це питання, як не дивно, не стільки політичне, скільки біологічне. Будь-який живий організм ву природі стримитьпрагне до розширення, розмноження, збільшення. Цей закон універсальний і для інфузорії-туфельки, і для людини, і для [[Експансіонізм|нації-раси]]»''<ref name="A_Biletski" />)).
 
Серед ідей СНА: захист білої раси шляхом створення антидемократичного й антикапіталістичного ладу "націократії", викорінення "інтернаціонально-сіоністського спекулятивного капіталу".
Базовими принципами соціал-націоналізму є:
 
Як власне людей (Homo Sapiens) соціал-націоналісти розглядають тільки "білу європейську расу" (без включення в це поняття "південних європеоїдів", які, на думку Однороженка, є іншим біологічним видом). Інші расові групи повинні бути піддані обмеженням і депортації.
* [[Соціальність]] (''«Ми не відмітаємо існування багатих (але не надбагатіїв), але відкидаємо можливість існування бідних»''<ref name="A_Biletski">''Андрій Білецький.'' [https://web.archive.org/web/20080409023834/http://www.patriotukr.org.ua/index.php?rub=stat&id=267 Український расовий соціал-націоналізм] // Український соціальний націоналізм.&nbsp;— Харків: «Патріот України», 2007.&nbsp;— с. 3-5.</ref>)
 
Сайт Соціал-Національної Асамблеї, який наразі є недоступним, містив твердження, що для українців гарною можна вважати лише "українську цивілізацію", а мислення в рамках загальнолюдських чи інших цінностей є "культурним трансміфом". Також висловлено жаль з приводу великої кількості серед українців "росіян" (не за кров'ю, а за мисленням), "жидів", "американців", "європейців" ("демо-ліберального ЄС"), "арабів", "китайців" та заклики до відродження українського імперського мислення
* Великодержавність (''«Це питання, як не дивно, не стільки політичне, скільки біологічне. Будь-який живий організм в природі стримить до розширення, розмноження, збільшення. Цей закон універсальний і для інфузорії-туфельки, і для людини, і для [[Експансіонізм|нації-раси]]»''<ref name="A_Biletski" />))
 
* Соціал-націоналізм також за визначенням його ідеологів є антисистемним, самодостатнім, та [[Радикалізм|безкомпромісним]].
 
=== Відношення до релігії ===
Хоча соціал-націоналізм намагається позиціонувати себе не як релігійний рух, його відношення до релігії варте окремого розгляду.
 
«Та на будь-яку релігію варто дивитися виключно з огляду на загальнонаціональні інтереси. А така постановка питання дає можливість
націоналісту сповідати тільки традиційні, національні чи націоналістичні релігії, яким за програмою Організації „Патріот України“ має сприяти держава націократів<ref>{{Cite web|title = Мережеве видання Рід|url = http://rid.org.ua/|website = rid.org.ua|accessdate = 2015-09-29}}</ref>».
 
Крім того, привертає увагу і добре ставлення соціал-націоналізму до неоязичництва
 
«При цьому у націоналістів лишалися і здорові погляди на перші пагони українського неоязичництва. У „дорозкольній“ ОУН була навіть група їх симпатиків (але не вірян), що гуртувалися навколо Олега Ольжича».&nbsp;<ref>{{Cite web|title = Мережеве видання Рід » Наша Віра (соціал-націоналізм та релігія)|url = http://rid.org.ua/nasha-vira-sotsial-natsionalizm-ta-relig/|website = rid.org.ua|accessdate = 2015-09-29}}</ref>
 
=== Соціал-націоналізм як політична доктрина ===
 
Метою соціал-націоналізму у сфері державотворення проголошується побудова нового суспільного ладу, де будуть втілені принципи соціальної та національної справедливості шляхом Соціал-Національної революції. Політична доктрина соціал-націоналізму розбудована на тезах [[Стецько Ярослав Семенович|Ярослава Стецька]] про єдність двох українських революцій&nbsp;— національної та соціальної, які він виклав в працях '''«Дві революції»''' та '''«Без національної революції немає соціальної»'''<ref name="Ярослав Стецько – ідеолог соціального націоналізму">[http://blogs.pravda.com.ua/authors/tiahnybok/4f180ec29411f/ Ярослав Стецько&nbsp;— ідеолог соціального націоналізму (до сторіччя Провідника ОУН)], 19 січня 2012.</ref>. Також, Ярослав Стецько обґрунтував, що [[соціальна революція]] неможлива без політичної: {{цитата|Українська Національна Революція є одночасно соціальною. Що це означає? Українська Національна Революція – це доосновна зміна в її ж напрямі всіх вартостей та установ індивідуального та суспільного життя української людини. Соціальна революція – це доосновна зміна відношення поодиноких людей та суспільних верств по відношенні до найрізнородніших елементів цінностей життя: духових і матеріальних. Політична революція – це захоплення влади поневоленим народом і ним продовжувана, здійснювана соціальна програма в національних рамках<ref name="«Без національної революції немає соціальної»">[http://www.vatra.cc/nashi-klasyky/yaroslav-stetsko-bez-natsionalnoyi-revolyutsiyi-nemaye-sotsiyalnoyi.html Ярослав Стецько: «Без національної революції немає соціальної»]</ref>.}}
 
Творча ідея синтезу трьох революцій створює довгострокову перспективу розвитку революційного соціал-націоналізму, який спрямований на утвердження державно-політичного режиму [[націократія|націократії]]. Форма устрою, яку пропонує соціал-націоналізм&nbsp;— є самобутньою і не вкладається в [[Доктрина|доктрину]] [[фашизм]]у або [[націонал-соціалізм]]у, як це обґрунтували Микола Сціборський у "Націократії"та Ярослав Стецько у «Двох революціях»<ref>[http://www.naso.org.ua/biblio/481-mikola-scborskiy-nacokratya.html Микола Сціборський: Націократія] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140714155631/http://www.naso.org.ua/biblio/481-mikola-scborskiy-nacokratya.html |date=14 липня 2014 }}.</ref><ref>[http://www.ukrcenter.com/Література/Ярослав-Стецько/55307-1/Дві-революції-збірка Ярослав Стецько: Дві революції (збірка)]</ref><ref name="Ярослав Стецько – ідеолог соціального націоналізму" /><ref>[http://www.istpravda.com.ua/short/2011/12/26/66346/ Тягнибок відрікся від Гітлера: «Соціал-націоналізм&nbsp;— це не націонал-соціалізм»] // Історична правда.&nbsp;— 2011.&nbsp;— 26 грудня.</ref>. [[Стецько Ярослав Семенович|Ярослав Стецько]] підкреслив: {{цитата|Наша революція не кінчиться з моментом заіснування державности. Перед нами стоятиме вимога перебудови цілого життя на нових засадах, перевиховування громадянства в нових, героїчних, ідеалах, нав’язання до золотої нитки нашого росту в минулому, яку треба дальше прясти; провести засади аграрної, промислової та торговельної переміни, узгляднивши не тільки господарську сторінку (хоч її в першу чергу), але цілість проблематики, що існує на тих ланках життя, а які є частинами одного великого: Нації.<ref name="«Без національної революції немає соціальної»" />.}}
 
== Діяльність ==
 
СНА регулярно проводитьпроводила різноплановіакції, які були спрямовані на появу прихильності до організації, відвертаючи увагу від її неонацистської ідеології, але фактично ці акції не впливали на змінення соціально-політичної ситуації: соціальні&nbsp;— проти вирубки парків<ref>[http://sna.in.ua/archives/1664 Нічна акція на захист лісу]{{Недоступне посилання|date=липень 2019 |bot=InternetArchiveBot }}</ref>, допомога дитячим будинкам<ref>{{Cite web |url=http://sna.in.ua/archives/14199 |title=Івано-Франківський осередок «Патріот України» завітав до дитячого будинку |accessdate=30 серпня 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120610223649/http://sna.in.ua/archives/14199 |archivedate=10 червня 2012 |deadurl=yes }}</ref> та інше, культурні&nbsp;— захист українських церков<ref>{{Cite web |url=http://sna.in.ua/archives/6822 |title=Конотоп: Патріот України на захисті Української Церкви |accessdate=30 серпня 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120628081516/http://sna.in.ua/archives/6822 |archivedate=28 червня 2012 |deadurl=yes }}</ref>, марші на честь [[Українська повстанська армія|УПА]]<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=k0L6Qq6l6yk&bpctr=1346355496 Марш УПА 18 жовтня 2008 року]</ref>, захист україномовних видань<ref>[http://sna.in.ua/archives/669 Не віддамо «Кримську Світлицю»!]{{Недоступне посилання|date=липень 2019 |bot=InternetArchiveBot }}</ref> та загальнодержавницькі&nbsp;— вимога повернення ядерного статусу<ref name="Портал «Народий оглядач»" />.
 
Під егідою СНА існуєіснувала громадська спортивна кампанія ''«Здорова Нація»'', що пропагуєпропагувала здоровий спосіб життя та спорт серед молоді.
 
Структурний підрозділ СНА, організація ''«Патріот України»'' регулярно проводила військово-спортивні тренування.
 
== Судові справи ==
== Репресії ==
{{main|Справа «васильківських терористів»}}
2011 року у серпні за справою «васильківських терористів» було заарештовано декілька активістів організації. Звинувачення за статтею «тероризм» та ще декількома статтями були винесені Сергію Бевзу, Ігору Мосійчуку та Володимиру Шпарі, перші два з яких були депутатами Васильківської міської ради.
Рядок 123 ⟶ 108:
 
== Оцінки та критика ==
У 2014 році політолог Антон Шеховцов, журналіст ''Foreign Policy'' Алек Лун і журналістка ''Haaretz'' Лоліта Брайман описали СНА як [[Ультраправі|ультраправу]], [[Неонацизм|неонацистську]] або [[Расизм|расистську]] групу.  Радник міністра Антон Геращенко заперечував ці неонацистські звинувачення, заявляючи, що «Соціал-Національна Асамблея не є неонацистською організацією… Це партія Українські патріоти».
На думку дослідників пострадянських [[ультраправі|ультраправих]] рухів [[Андреас Умланд|Андреаса Умланда]] й Антона Шеховцова, Соціал-Національна Асамблея є неонацистською організацією<ref>Anton Shekhovtsov, [[Andreas Umland]] [https://www.academia.edu/7615988/ Ukraine's Radical Right] // [[Journal of Democracy]]. Volume 25, Number 3 July 2014. p.61.</ref>.
 
СНА також є «рухом вуличних боїв», ворожим по відношенню до етнічних і соціальних меншин: за даними дослідників і власного веб-сайту (наразі недоступний), вона здійснювала фізичні напади на них.
 
== Див. також ==