Економіка Сполучених Штатів Америки: відмінності між версіями

[очікує на перевірку][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Немає опису редагування
Рядок 22:
 
Джерелом статистичної та економічної інформації по Сполучених Штатах є [[Бюро перепису населення США]].
 
==Історія==
=== Колоніальна епоха та 18 століття ===
Економічна історія Сполучених Штатів почалася з британських поселень уздовж [[Східне узбережжя США|східного узбережжя]] в 17-му і 18-му століттях. Після 1700 року майбутні Сполучені Штати швидко збільшували населення, і разом з цим зростали [[імпорт]] та [[експорт]]. Африка, Азія і найчастіше Європа сприяли торгівлі колоній<ref>[https://americanhistory.si.edu/american-revolution/colonial-economy Colonial Economy]. ''National Museum of American History''. 24 травня 2018.</ref>. Ці 13 колоній отримали незалежність від Британської імперії наприкінці 18 століття і швидко переросли від колоніальної економіки до економіки, зосередженої на сільському господарстві<ref>[https://americanhistory.si.edu/american-revolution/territory-worth-contesting Territory Worth Contesting]. ''National Museum of American History''. 24 травня 2018.</ref>.
 
=== 19 століття ===
 
У наступні 180 років США виросли до величезної, інтегрованої та індустріалізованої економіки, яка становила близько однієї п’ятої від світової. У результаті ВВП США на душу населення наблизився до ВВП Британської імперії, а також інших країн, від яких Штати раніше відставали в економічному відношенні та, зрештою, перевершили конкурентів. Економіка підтримувалася високими зарплатами, залучаючи мільйони іммігрантів з усього світу. У 1820-1830-х роках масове виробництво замінило ремісників фабриками. Нові урядові постанови посилили захист патентів.
 
На початку 1800-х років Сполучені Штати залишалися в основному сільськогосподарськими, де понад 80% населення займалося землеробством. Більшість виробництва зосереджувалася на початкових етапах переробки сировини, де лідирували пиломатеріали та лісопильні заводи, текстиль, виробництво взуття. Багаті запаси ресурсів сприяли швидкому економічному розвитку у 19-му столітті. Велика кількість землі дозволяла зростати чисельності фермерів, але діяльність у сфері виробництва, послуг, транспорту та інших секторах зростала набагато швидшими темпами. Таким чином до 1860 року частка сільського населення в США впала з понад 80% до приблизно 50%.
 
=== 20 століття ===
 
Сполучені Штати стали найбільшою національною економікою світу за рівнем ВВП приблизно з 1890 року<ref> [https://www.digitalhistory.uh.edu/disp_textbook.cfm?smtid=2&psid=3158 The United States Becomes a World Power]. ''Digital History''. Процитовано 1 жовтня 2023.</ref>. Протягом багатьох років після Великої депресії 1930-х років, коли небезпека рецесії здавалася найбільш серйозною, уряд зміцнював економіку, витрачаючи великі гроші або знижуючи податки, щоб споживачі витрачали більше. Це сприяло швидкому зростанню [[Грошова маса|грошової маси]], що також спонукало до збільшення витрат. Уявлення про найкращі інструменти для стабілізації економіки суттєво змінилися між 1930-ми та 1980-ми роками. Від епохи [[Новий курс|Нового курсу]], яка почалася в 1933 році, до ініціатив [[Велике суспільство|Великого суспільства]] в 1960-х роках національні політики покладалися головним чином на [[Фіскальна політика|фіскальну політику]], щоб впливати на економіку<ref>[https://open.lib.umn.edu/macroeconomics/chapter/17-1-the-great-depression-and-keynesian-economics/ 17.1 the Great Depression and Keynesian Economics].</ref>.
 
== ВВП ==