Артеріальний тиск: відмінності між версіями

[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Aibot (обговорення | внесок)
м Розв"язання значень за допомогою бота: Стрес
стильові правлення
Рядок 10:
Вказані величини є узагальненими, оскільки АТ може змінюватись залежно від [[стать|статі]], [[вік]]у, фізичної активності, періоду доби, [[Захворювання|захворювань]], фізіологічних особливостей організму тощо.
== Фізіологія ==
Тиск крові визначається об'ємом крові, який [[серце]] перекачує в одиницю часу, і опором судинного русла. Оскільки кров рухається під впливом градієнта тиску в судинах, який створюється серцем, найбільший тиск крові буде на виході крові з серця (у лівому шлуночку), дещо менший тиск буде в [[артерія]]х, ще нижче в [[капіляр]]ах, а найнижче у [[вена]]х і на вході серця (у правому передсерді). Тиск на виході з серця, в [[аорта|аорті]] і в магістральних артеріях відрізняється незначно (на 5-10 [[Міліметр ртутного стовпа|мм рт. ст.]]), оскільки із-зазавдяки великоговеликому діаметру цих судин їхїхній [[гідродинамічний опір]] невеликий. Так само незначно відрізняється тиск в магістральних венах і в правому передсерді. Найбільше падіння тиску крові відбувається в дрібних судинах: [[артеріола]]х, капілярах і [[венула]]х. Кров`яний тиск змінюється циклічно відповідно до серцевого циклу: у момент скорочення серця і викиду крові з нього (систола) артеріальний тиск максимальний (тиск, систоли), у момент розслаблення серця (діастола) тиск мінімальний (тиск, діастоли). У міру просування крові по судинному руслу амплітуда коливань тиску крові спадає, венозний і капілярний тиск мало залежать від фази серцевого циклу.
Трохи менший тиск в спокійному стані, а трохи більше у період збудження.
Типове значення артеріального кров'яного тиску здорової людини (систолічний/диастолічний=120/80 мм. рт. ст.), тиск в крупних венах на декілька мм. рт. ст. нижчий за нуль (нижче за атмосферний тиск).