Уккел (фр. Uccle, нід. Ukkel) — одна з дев'ятнадцяти комун, що утворюють Брюссельський столичний регіон. Уккел розміщено у південній частині брюссельської агломерації. Населення комуни — 76,6 тис. чоловік. Уккел — друга за площею комуна Брюссельського столичного регіону, після міста Брюссель. За кількістю населення Уккел займає четверте місце.

Комуна
Уккел
фр. Uccle, нід. Ukkel

flag of Uccle - Ukkeld coat of arms of Uccled
Прапор Герб

Координати 50°48′14″ пн. ш. 4°19′45″ сх. д.H G O

Країна Бельгія
Регіон Брюссельський столичний регіон
Межує з

сусідні нас. пункти
Іксель, Брюссель, Форе, Linkebeekd, Ватермаль-Буафор, Сінт-Генезіус-Роде, Drogenbosd, Beerseld ?
Q66531540? Борис Дільєсd
Площа 22,91 км²
Висота центру 71 м[1]
Офіційна мова французька і нідерландська
Населення 76576 осіб (2007)
Катойконім нід. Ukkelaar
фр. Ucclois
Міста-побратими Неї-сюр-Сен, Карфаген
Часовий пояс UTC+1
Телефонний код 02
Поштовий індекс 1180
GeoNames 2785123
OSM r58253  ·R
Офіційний сайт ukkel.be
Уккел. Карта розташування: Бельгія
Уккел
Уккел
Уккел (Бельгія)
Уккел. Карта розташування: Брюссельський столичний регіон
Уккел
Уккел
Уккел (Брюссельський столичний регіон)
Мапа

Уккел є «науковим містечком»: на його території розміщено Королівський метеорологічний інститут, Королівську обсерваторію та Королівський інститут атмосфери.

Назва

Походження назви комуни Уккел не є остоточно визначеним, однак припускається, що вона походить від германського слова huk – "пагорб" з додаванньям до нього зменьшувального закінчення "l". [2]

Історія

 
Уккел на карті Йозефа Ферраріса, 1777 рік.

Перша згадка про поселення під назвою Уккел відноситься до 1090 року. Тутешня парафія є доволі стародавньою - припускається, що вона була засновна ще у 7 столітті. За переказами, тутешня церква Святого Петра була освячена 804 року королем франків Карлом І Великим і папою Левом ІІІ. [2]

Ці території були під прямим управлінням спочатку графів графства Левене, а потім герцогів герцогства Брабант. Потроху, протягом століть, володіння герцогів меньшали по мірі того як вони потрапляли у користування місцевим панством, яке будувало тут свої великі маєтки. Таким чином володіння герцога, до складу яких входив і Уккел, у 18 столітті складали лише невелику частку цих територій. [2]

У стародавніх джерелах згадується графство Уккел. Сам же населенний пункт певний час був судовою столицею регіону, до складу якого входив також і Брюссель. Від назви населеного пункту походить назва феодального права – так званого Уккельського права (фр. droit d’Uccle), що давало певні чітко визначені привілеї для сільських поселень. Село Уккел отримало різні свободи від герцога ще 1213 року. [2]

Село було перетворено на комуну 1795 року в період французького панування у Бельгії (1794-1815 роки). При утворенні комуни до села було приєднано всі великі навколишні маєтки, серед яких були й доволі стародавні. Так, один з найстародавніших таких маєтків – замок Карло (Carlo), що був розташований в районі теперішнього Saint-Job, був заснований ще на початку 13-го століття і був перебудований 1775 року у неокласичному стилі. Замок було зруйновано 1790 року. [2] На території комуни досі збереглося багато будівель і замків колишніх маєтків.

Період бурхливого розвитку Уккела припадає на XIX століття. Кількість жителів збільшилась з 3091 1815 року до 19697 у 1903 році. Розвиток Уккела зумовлено тим, що через нього проходили дві економічно важливі дороги: в Шарлеруа та Брен-л'Алле.

Розташування

Уккел межує з такими комунами: Форе, Іксель, місто Брюссель, Ватермаль-Буафор, Сінт-Генесіус-Роде, Лінкебек, Дрогенбос, Берсел (останні чотири комуни — брюссельські, решта — фламандські).

Пам'ятки

Парки й ліси

Уккел — одна з найзеленіших комун Брюсселя, на його території розміщено багато парків і садів, найвідоміший з них — Форе-де-Суань/Зонієнвауд. Частина Уккела зберегла характер сільської місцевості з вільним простором та сільськими маєтками.

Архітектура

 
Православна церква

Храми

  • Православна церква. Церкву було зведено у 19361960 роках за проектом Миколи Іселенова (Nicolas Iselenov) для російської громади Уккела, що складалась з емігрантів першої хвилі (залишили Росію під час революції та громадянської війни). Церкву розміщено на вулиці Фрелаан (нід. Frélaan).
  • Церква святого Петра розташована у старому центрі комуни. Сучасну церкву було збудовано у 17781782 роках у стилі неокласицизму на місці старої, романської церкви архітектором Клодом Фіско (Claude Fisco). 1937 року церкву було розширено. Убранство церкви включає картини XVIXVII століть і меблі XVIII століття.
  • Капела Богоматері-в-біді (нід. Onze-Lieve-Vrouw ter Nood). Ймовірно було засновано у XV столітті, проте сучасного вигляду капела набула у XVII столітті. Капелу розміщено на вулиці Сталлестраат (нід. Stallestraat) , 50.

Транспорт

На території Уккеля розміщено чотири залізничні станції:

  • На лінії 124 Брюссель-Шарлеруа: Уккел-Калевут (фр. Uccle-Calevoet, нід. Ukkel-Kalevoet) та Уккел-Сталле (фр. Uccle-Stalle, нід. Ukkel-Stalle)
  • На лінії 26 Схарбек-Халле: Мунсберг (фр. Moensberg, нід. Moensberg) і Сен-Жоб (фр. Saint-Job, нід. Sint-Job)

Уккел обслуговують трамвайні маршрути 92, 55, 4, 23, 24, 97 й велика кількість автобусних маршрутів.

Спорт

В Уккелі розміщено Немо 33 — глибинний басейн для рекреаційного підводного плавання.

Джерела

  • Weekend reisgids Brussel (путівник Брюсселем), видавництво Casterman, 1996, ISBN 90-303-2208-X стор. 119–123

Примітки

  1. GeoNames — 2005.
  2. а б в г д Paul F. State. Historical Dictionary of Brussels. Maryland, Scarecrow Press, Inc, 2004. P. 311.