Травесті

акторське амплуа
Версія від 10:16, 12 липня 2015, створена JackieBot (обговорення | внесок) (Bot: Replacements: fix URL prefix)

Травесті (фр. travestie, від італ. travestire — перевдягатися) — акторське амплуа. Актор або акторка, що перевдягається, для того, щоб грати іншу стать.

Чоловіки-травесті спрадавна грали жінок, актриси-травесті — хлопчиків.

До травесті відносяться: у драматичному театрі ролі дівчат, яким по ходу дії доводиться видавати себе за чоловіків, перевдягатися в чоловіче плаття (наприклад, Беатріче в комедії К. Гольдоні «Слуга двох панів»; Габріель у водевілі Ф. А. Коні «Дівчина-гусар»), і ролі дітей і підлітків, що виконуються дорослими актрисами (наприклад, Герда і Кай в п'єсі-казці Є. Л. Шварца «Снігова королева»); у опері партії хлопців, що виконуються жінками (мецо-сопрано, контральто) (наприклад, Зібель — «Фауст» Ш. Гуно, Лель — «Снігуронька» Н. А. Римського-Корсакова). У балеті одним із всесвітньо відомих травесті-шоу є «Чоловічий балет Валерія Михайловського», де всі жіночі партії виконують чоловіки.

Наразі під травесті-шоу мають на увазі акторів, перевдягнутих у протилежну стать, що виконують естрадні номери, пародії та показують клоунаду.

Першими штатними клубними травесті-артистами в Україні стали резиденти та арт-менеджери заснованого восени 1999 р. гей-клубу "Клiтка" Дiва Алзiра (Iгор Бондаренко), Мадам Лейла (згодом перейшов у 2001 р. у "М-клуб", помер у 2003 р. у Черкасах), а також продюсованi ним Мадам Птиця (Сергiй Мангасарян), Дiва Беллінда, Тьотя Шер (Микита Черняєв), та Мерлін, або Діва Монро. .[1] Також у 2001-2002 рр. прославилися резиденти клубу "Совок" Андрелла Гебельс (Андрій Корнієвський), Дана Нешнал (Богдан Корнієнко), Роксана Ксовьє та Наталi Террор.

Перший відомий приклад в Україні естрадного, а не клубного травесті-артиста: Вєрка Сердючка.

Весною 2001 р. вiдбулося створення першого і єдиного професійного колективу травесті-артистiв «Фабрика Зірок». Колектив представив свою першу програму «Жінками не народжуються — жінками стають». До «Фабрики» увiйшли Мерлін (Олександр Федяєв), Єва Желанная (Сергiй Мангасарян), Айседора Вулкан (Сергiй Бакликов) та Джозефіна Аборт. Проект «Фабрика Зірок» був названий кращим в номінації «Суботній вечір у Голлівуді» і виступив більш ніж в 50 клубах країни. Але вже у 2004 р. цей шоу-проект розпався.

У сер. 2000-их рр. прославився артист Белла Огурцова (Мотрич Володимир Петрович), вiдомий радiоведучий та телеведучий, шоумен, спiвак та травестi-артист. Спочатку виступав у клубах «Клетка», «М-Клуб», «Андрогин»; 3 2006 р. — резидент гей-клубу «Помада». Крім виступів у клубах, Белла також захопилася музикою та на початку 2006 року записала свій перший сольний альбом «Однажды».

Починаючи з 16 вересня 2006 року, Белла затруднений ведучим ранкового шоу «Зарядка» на радiо Люкс-ФМ. Його арт-директором став генеральный продюсер продакшн-телестудии «Диалог» Армен Мартиросян. У 2008 р. видав 4 сингла у збiрнику «Хiти радiо Люкс». Про свою творчiсть Белла заявив проекту «Дуся» наступне: «Я, Фрида, Монро, Дана — мы работаем в разных сферах. Все, кроме меня, просто эксплуатируют женский образ на сцене, это люди, у которых нет своего творчества. Они открывают рот под чужие фонограммы, изображая из себя каких-то артистов. Я не могу сказать, что это двойники, но это где-то из этой области. У меня немного другая сфера, другая специфика. Я пою! Я делаю совершенно другие вещи, потому сказать, что эти (люди) моя конкуренция, нельзя». [2]

20 вересня 2011 року Белла Огурцова був прийнятий, як ведучий, на роботу на «Росiйське радiо», та з того часу веде вечірню програму «Ё-шоу».[3]

Достатньо знаменитим став також травесті-артист Айседора Вулкан (Бакликов Сергiй Михайлович), відома українська зірка вечірок та світських раутів. У груднi 2012 р. закiнчив Київський інститут музики імені Р. М. Глієра, захистивши магiстерську дисертацiю, з червоним дипломом. Присвоєно кваліфікації: соліст-вокаліст (вокальний ансамбль), соліст-вокаліст (соліст естради), викладач вокалу. З 2001 по 2003 рр. працював у розважальному комплексі "Голівуд". Була спільна робота з Дмитром і Оленою Коляденко і їх балетом "Арт-класик", далі робота в шоу з артистом Діва Монро "Фабрика зірок". З 2003 по 2007 рр. наступним етапом його роботи був нiчний клуб "Андрогін" - артист, арт-директор. У 2005 р.- був резидентом клубу "Совок", відкривав нічний клуб "Кібер" (адмiнiстратором був продюсер Iгор Кириленко, бiльш вiдомий серед ЛГБТ як травестi-артист Тьотя Iрен).

У 2007-2011 рр. - працював у клубах "Помада" (як арт-директор), "Ендібар". Арт-директором останнього клубу з 2010 року був Гнатенко Костянтин Володимирович, який деякий час займався продюсуванням Айседори. У 2011-2012 рр. - артист клубу "Президент". Наприкінці 2012 р. Айседора мав гастролі в Сочі, які обернулися запрошенням на постійну роботу до тамтешнього кабаре "Маяк". З березня 2013 р. живе у Сочі постійно.

У 2007 р. зважився на камінг-аут. [4]

На початку 2014 р. про артиста Бакликова, як видатного представника ЛГБТ в м. Сочi, артиста сочинського кабаре "Маяк", який спiва як Вітні Г'юстон, згадала американська кореспондентка Лаура Мiллс в репортажi "Amid Putin's Crackdown, Sochi Gay Scene Thrives"(Серед путiнських суворих заходiв, сочинська гей-сцена процвiта"). Бакликов заявив, що не хоче бути втягнутим у сучасний росiйський рух ЛГБТ, тому що у нього нема сильного лiдера [5] Розмовляючи з кореспонентом Катею Казбек, Бакликов заявив, що не бачить сенсу у гей-парадах [6]

З початку двотисячних рр. великою популярнiстю користуються травесті-артисти, що не приховують свою гомосексуальну орієнтацію, та виступають з яскравими шоу-програмами у столичних гей-клубах: Фріда Бакс (Брох Ростислав Львович з м. Теплик, резидент клубу «Совок», з 2006 р. — клубу «Помада»), Діва Монро (Олександр Федяєв з м. Феодосiя, клуб «Клітка», 1998–1999 рр., клуб «Андрогін», тепер клуб «Арена»), Дана Національ (Богдан Корнієнко), Белла Огурцова (Мотрич Володимир Петрович з м. Черкаси, клуби «Клітка», «М-Клуб», «Андрогін», з 2006 р. — «Помада»), Андрелла (Андрій Корнієвський), Урсула (Артем Семенов), Норма Посполита (журналiст Тарлецький Едуард Зіновійович, до 2011 р. користувався псевдонiмом Мадам Жу-Жу), Єва Желанная (дизайнер Сергiй Мангасарян з с. Ковшаровка поблизу Харкова, клуб «Арена»), Артеміда Стар (Артем Романовський), Майдана Вогняна (Костянтин Харламов з Донецька), Аврора Заря (Артем Темпалов), Малiка (Антон Агафонов), Дiна Лав (Дмитро Черников), Дiта Каприз (Михайло Павлюк), Тьотя Шер (Микита Черняєв), Шантi (Юрiй Коваленко), Селена (Олексiй Громов), Марлен Шкандаль (Олександр Данiлiн з Харкова), Дiва Кристал (Сергiй Мельник з Харкова), Лола Феррарі (Олександр Демидов з м. Березань), Тьотя Ірен (Ігор Кириленко, арт-директор гей-клубу «М-Клуб» та гей-клубу «Кiбер»), Прісцілла Готьє (Вячеслав Величаєв), Роксі Карамель (Роман Шевченко, у 2000–2005 рр. — резидент гей-клубу «Совок», з 2005 р. — клубу «Андрогiн»), Номі Мелоун або Номi Чечетов (Володимир Горецький, резидент клубу «Клiтка», з 2003 р. — арт-директор клубу «Андрогiн»), Гуппi Стар, Крістіна Гранд, Моніка Данс, Соня Мармеладова, Лара Кошерна, Маряша Персик, Дебора Найт, Ліза Кокс, Рафаелка Солодка, Габріела Версаль, Нана Річі.

Продюсерами, як правило, спочатку виступали власники або адмiнiстратори гей-клубiв: Олександр Толстов (клуб «Совок», убитий в 2014 р.), Володимир Зварич, Iгор Бондаренко, Олександр Кармазин, Олександр Фесенко, Олександр Лисоконь (клуб "Тема" в м. Одеса, загинув у 2014 р.), Валерiй Погонський (клуб «Помада»), Олександр Димов (клуб «Ендiбар»). Окремi адмiнiстратори гей-клубiв також проявляли себе, як травесті-артисти, зокрема: Дiва Алзiра (Iгор Бондаренко, помер у 2008 р.), Тьотя Iрен (Iгор Кириленко).

Починаючи з 1990-их рр., артист та шоумен Гнатенко Костянтин Володимирович займався продюсуванням таких травесті-артистiв, як Айседора Вулкан, Жанна Симеїз, Норма Посполита (до 2011 р. Мадам Жу-Жу), Аврора Заріа, Лола Феррарі, Кристина Гранд, Моніка Данс, Номі Мелоун, Роксі Карамель, Тьотя Шер (Королева хабала), Тьотя Ірен, Ева Желанная, Марлен Шкандаль, Соня Мармеладова, Лара Кошерна, Маряша Персик, Дебора Найт, Ліза Кокс, Рафаелка Солодка, Габриела Версаль, Нана Річі, Артеміда Стар. Щоправда, частина травесті-артистів згодом перейшла під опіку продюсерського агентства «Art-Zamana», яке з смертю його засновника та директора Ігоря Бондаренка у 2008 р. очолив продюсер Ігор Алмазов.

21 червня 2009 року за участю Гнатенка, як журі, у м. Одеса пройшов фінал конкурсу «Міс травесті-діва України 2009», переможцем якого став артист Марлен Шкандаль. Також альтернативний конкурс «Міс травесті України 2009» пройшов у клубi «Андрогін» (директор та продюсер конкурсу - Олександр Кармазiн) 7 серпня 2009 року, переможцем став артист Лола Феррарі (Олександр Демидов з м. Березань). Перший конкурс травесті-артистiв СНД "Miss Travesti International 2009" також пройшов у м. Одеса 20 грудня 2009 року, переможцем став гей Стелла Дiва Фокс (Денис Савченко) з м. Санкт-Петербург.

Новий великий конкурс травесті-артистiв «Мiss Diva» пройшов 17-18 травня 2013 року в клубi «Помада», ведучим та органiзатором виступив Костя Гнатенко; перемогли артисти «Маша Ханська» та «Помпея Мамайська», учасники травесті-дуету "Баккара" з Кривого Рогу.[7] Конкурс «Мiss Diva», метою якого є підтримка і відкриття молодих українських артистів жанру травесті, з 2013 р. проводиться щороку в столичних гей-клубах. У 2014 р. його переможцем став продюсований Гнатенком артист Гризольда Шторм з Одеси, а у 2015 р. — столичний артист Дiва Алекса.

Література

  • Театральная энциклопедия. — М., 1961. — Т. 1. — С. 734–735.


  1. http://gayua.com/club/2003-06-leyla_destroyer.html/
  2. http://dusia.telekritika.ua/%D0%9A%D0%A2%D0%9E%20%D0%AD%D0%A2%D0%9E?/12714/Bjella_Ogurtsova___Ljudi_zhdut_hleba_i_zrelishh_/
  3. http://dusia.telekritika.ua/grani_bytiia/16838/
  4. http://e-motion.tochka.net/conferences/158-4-aysedora-vulkan-travesti-diva/
  5. http://www.huffingtonpost.com/2013/09/29/gay-sochi-scenes-thrives_n_4013790.html?
  6. http://creativetimereports.org/2014/02/17/united-at-the-margins-sochis-lgbtq-community/
  7. http://kiev.vgorode.ua/news/173809-akh-kakye-zhenschyny-kak-v-kyeve-vybyraly-luchshuui-travesty-dyvu