Воскресенська церква (Клецьк)

Версія від 19:38, 6 травня 2016, створена A1 (обговорення | внесок) (Створено шляхом перекладу сторінки «Благавешчанскі касцёл і кляштар дамініканцаў, Клецк»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Воскресенська церква, колишній Костел Благовіщення і домініканський монастир — пам'ятник барокової архітектури в центрі міста Клецьк Мінської області

Історія

Колишній домініканський монастир був заснований в 1683 р скарбником Новогрудським Єжи Казимиром Булгаком і його дружиною Кларою з Галтовських. У тому ж році дерев'яний костел замінений на кам'яний, освячений 6.6.1684 р

У 1832 році храм було відібрано у домініканців православними, які найменували його Спасо-Воскресенською церквою. У 1854 році церква відремонтована за рахунок князя Льва Радзивілла (був створений дерев'яний іконостас на 13 ікон).

За радянських часів храм закритий, в ньому був розміщений філіал механічного заводу. 2000 року церква відновила діяльність у лоні Слуцької єпархії Російської православної церкви.

Архітектура

Неф (у плані витягнутий прямокутник) і алтарна апсида з напівциркульним завершенням накритий високою спільним дахом. З півночі - невелика ризниця. Головний фасад вирішений як об'ємна двюхвежавая пластина і розділений карнізом (нижче рівня карнизу нефу) на дві рівні за висотою частини. Масивні четверикові вежі  спочатку завершувалися пологими, потім високими чотирискатними шатрами (верхи зруйновані), торець даху закривався трикутним фронтоном,  по висоті майже рівним з вежами. Фасади ритмічно розчленовані широкими пілястрами, пластика головного фасаду збагачена нішами, фронтончиками, скульптурою і ліпленням.

 
Костел, 2009

Будинок монастиря домініканців

На сході за костелом розташована двоповерхова прямокутна в плані кам'яна будівля монастиря, накрита вальмовим дахом.  Фасади ритмічно розчленовані широкими лапатками і прямокутними віконними прорізами. Планування галерейне з торцевими сходами у два марші. Перекриття приміщень, галерей і підвалів склепінні. З 1795 року при монастирі існувала школа на десять студентів шляхетського походження і госпіталь (заснований М. Адаховським).

Тепер у монастирі діє інтернат. Костел і монастир - пам'ятки республіканського значення.

Література

  • Архітэктура Беларусі. Энцыклапедычны даведнік. — Мінск, 1993.
  • Габрусь Т. В. Мураваныя харалы: Сакральная архітэктура беларускага барока / Т. В. Габрусь. Мн.: Ураджай, 2001.— 287 с.: іл. ISBN 985-04-0499-X, с. 133-134.
  • Праваслаўныя храмы Беларусі: энцыклапедычны даведнік / А. М. Кулагін; [рэдакцыйны савет: Г. П. Пашкоў, Л. В. Календа]. — Мінск: Беларуская Энцыклапедыя, 2007. — 653 с. 2000 экз. ISBN 978-985-11-0389-4.

Посилання