Музей родини Косачів

музей у Новограді-Волинському (Україна)

Музей родини Косачів - музей у Новограді-Волинському. Заснований у 1999 р. за ініціативою творчої інтелігенції міста.

Музей родини Косачів

Одинадцять років прожила сім’я Косачів у місті Новограді-Волинському, шість з яких родина перебувала у будинку Завадських на вулиці Завадських (1873-1879 роки).

Ольга Петрівна Драгоманова-Косач згадувала:

„... перейшли жити в 1873-му, восені, на улицю Завадських, найнявши цілу садибу таки в пані Завадської, польки... Це була найкраща з трьох наших домівок звягельських, де ми, Косачі, проживали: мали-бо ми в Завадських дуже великий , хоч і одноповерховий, будинок, а до нього – розкішний садок. Теж дуже великий. Давня правдива панська оселя...

В домі Завадських у 1877 році 26 мая вродилася друга наша дочка, Ольга.

З усього часу , прожитого в Звягелю, пробули ми в Завадських найдовше.”

1999 рік – 150 -річчя Олени Пчілки.

31 липня, під час міжнародного свята літератури і мистецтва „Лесині джерела”, відбулось урочисте відкриття будинку Музею родини Косачів, під час якого була присутня внучка М.П. Драгоманова Наталія Світозарівна Драгоманова-Бартаі.

На стіні музею розміщена меморіальна дошка із скульптурно-барельєфним зображенням: Петро та Ольга Косачі та їх троє дітей – Михайло, Лариса, Ольга (скульптор О. Коркушко, архітектор А. Черніченко).

Мета створення музею - це знайомство з духовною атмосферою родини Косачів-Драгоманових, її світоглядом, відношенням до батьківщини, до її природи, мови, звичаїв.

Експозиція присвечена життю і творчості Ольги Петрівни Драгоманової-Косач

Олена Пчілка вважала українську культуру як особливу самобутню - яка має право на життя як окремий духовний пласт. Своє світосприйняття вона вклала в основу виховання власних дітей. (Лист О. Огоновському від О. Косач: „В дітей мені хотілося перелити свою душу і думки і з певністю можу казати , що мені се удалося...)

Основним завданням та напрямком діяльності працівників музею є збір, вивчення, зберігання, експонування та популяризація матеріалів, які стосуються громадської, літературної та видавничої діяльності Олени Пчілки, професійної і громадської діяльності П.А. Косача та життя і творчості Михайла, Лесі, Ольги.

Зібрання музею постійно поповнюються.

Фонди музею складають понад 500 одиниць музейних предметів, серед яких основною гордістю є колекція прижиттєвих видань Олени Пчілки, М. Драгоманова, Лесі Українки, Михайла Обачного, М. Старицького ( книги другої половини19 ст. – початку 20 ст.), серед яких:

Родинне дерево
  • Антонович В. Драгоманов М. Исторические песни малорусского народа. – Т. 1,2. – Київ: друкарня Фриза, 1874.
  • М.Драгоманов. Про українських козаків татар і турків. – Львів: товариство ім. Т.Г. Шевченка,1876;
  • М. Гоголь. Вечорниці / переклад Михайла Обачного і Лесі Українки. - Львів, 1885;
  • Леся Українка. Одно слово. – Київ: „Час”, 1908;
  • Леся Українка. Твори (книга перша). – Київ: „Дзвін”, 1911;
  • Олена Пчілка. Оповідання з автобіографією. – Харків: Харполіграф, 1930.

Відкриття цього будинку - це величезна культурна подія у житті Новограда-Волинського, яка надала передумови для створення культурно-просвітницького центру, якій сприяє задоволенню духовних та культурних потреб мешканців міста.

При Музеї родини Косачів з 2004 року працює: об’єднання творчої інтелігенції міста ім. Ю. Ковальського, яке у своїх лавах об’єднує поетів, письменників, композиторів міста Новограда-Волинського. Керує роботою об’єднання місцева поетеса, громадський діяч Валентина Антонівна Ксендзук, Координує та спрямовує роботу об’єднання заслужений працівник культури України Микола Іванович Мартинюк.

Членами об’єднання проведена низка різнопланових заходів:

  • Зустрічі поетів, письменників міста з учнями шкіл та студентами навчальних закладів;
  • Презентація книг місцевих авторів;
  • Вечори пам’яті і вшанування;
  • Вечори зустрічі „У колі друзів”.

 З метою залучення різних верств суспільства до світу мистецтва та з метою підтримки національної культури, у залах Музею родини Косачів розміщуються тимчасові виставки прикладного та образотворчого мистецтва, які надають можливість познайомиться мешканцям та гостям міста з майстрами та з їх здобутками. До участі у виставках запрошуються професійні та самодіяльні митці міста, району та інших регіонів країни.

Скриня, що належала Олені Пчілці.

Працівниками музею налагодженні та підтримуються зв’язки з художниками, майстрами, творчими об'єднаннями. В різні роки у музеї відбулись виставки: члена Національної Спілки художників України О.А. Лісового (м.Київ), члена Національної Спілки художників України В.М. Якимової (м. Бахчисарай), члена Спілки художників Росії В.Н. Ніколюка (м. Київ), творчих робіт переможців та учасників конкурсу книжкових знаків „Леся Українка та родина Косачів в екслібрисі” Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, майстра народної творчості В.О. Пашківської (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості І.І. Баранського (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості І.О. Пінкусевич (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості А.М. Весельського (с. Броницька Гута), майстра народної творчості О.Г. Осейчук (м. Березне, Рівненська обл.), Т.В. Рожок (м. Новоград-Волинський), Є.В. Попова (м. Одеса), Т.А. Шемеліної (м. Київ), Я.М. Будника (м. Новоград-Волинський), В.О. Матюшко (с. Курчицька Гута), Г.В. Колесник (смт. Городниця), О.С. Габелко (м. Новоград-Волинський), Г.П. Глазової (м. Новоград-Волинський), С.М. Павловського (м. Новоград-Волинський), В.С. Лиманця (м. Новоград-Волинський), В.В. Климчука (м. Новоград-Волинський), Р.М. Діхтярчука (смт. Ємільчино), членів „Пулинського земляцтва” (смт. Червоноармійськ), В.Ю. Кучера (м. Новоград-Волинський), І.І. Голені (м. Новоград-Волинський), Н.В. Окружко-Крутякової (м. Новоград-Волинський), Н. Ковнацької (м. Новоград-Волинський).

Різнобічна діяльність Музею родини Косачів спрямована на задоволення естетичних та духовних смаків відвідувачів - мешканців Новограда-Волинського та гостей міста.

Адреса музею: Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Косачів. 5А.

Музей працює щоденно

з 08.00 – 17.00 год.

субота і неділя - вихідний

замовлення приймаються за тел: 04141 (2-02-12).

Див. також

Джерела