Чорнобильська зона відчуження

заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорноби
Версія від 11:25, 24 лютого 2020, створена BunykBot (обговорення | внесок) (Впорядкування категорій впорядкування)

Чорн́обильська зо́на відчу́ження — заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зона встановлена у 1986, після евакуації населення із 30-кілометрової зони навколо станції.

Карта радіоактивного забруднення ізотопом цезію-137:
   Закриті зони (понад 40 Кі/км²)
   Зони постійного контролю 15-40 Кі/км²
   Зони періодичного контролю 5-15 Кі/км²
   Неназвані зони 1-5 Кі/км²

Кваліфікація зони

Чорнобильська зона включає північ Іванківського району Київської області, де розташовані: безпосередньо електростанція, міста Чорнобиль та Прип'ять, північ Поліського району Київської області (у тому числі смт. Поліське та смт. Вільча), а також частина Житомирської області аж до кордону з Білоруссю.

Державне управління

Територією керує Державне агентство України з управління зоною відчуження, що входить до складу Міністерства екології та природних ресурсів України.

Функціонування зони

Функціональне призначення зони відчуження полягає в недопущенні поширення радіоактивних речовин і в нагляді за станом природних систем і техногенних об'єктів.

Також з кінця 2016 року в цій зоні ведуться активні роботи по встановленню сонячної електростанції. Зона відчуження не придатна для людської активності чи діяльності в секторі господарювання, однак тут цілком можливе впровадження проектів, направлених на розвиток відновлюваної енергії. Українська компанія Rodina та американська Enerparc AG спільно здійснюють встановлення 3762 сонячних модулів загальна потужність котрих становить 1 МВт. За попередніми даними проект Chornobyl Solar зможе виробляти 1,5 ТВт електроенергії на рік, що принесе державі прибуток у розмірі до 130 млн €. Сонячна електростанція знаходитиметься на півдні 10 км зони відчуження і займатиме площу в 2.5 тис. гектарів.[1]

Створення спеціального заказника

13 серпня 2007 року тодішній Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про створення на території площею 48 870 гектарів у межах зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення (Київська область) загальнозоологічного заказника загальнодержавного значення — «Чорнобильський спеціальний».[2][3]

Військове використання

У серпні 2019 року Національна гвардія України підтвердила, що періодично проводить у Прип'яті військові навчання "бій у місті".[4]

Панорами зони

Панорама нинішньої зони відчудження
Панорама спорудження нового накриття над 4-м блоком
Панорама АЕС після катастрофи


Відео

Див. також

Примітки

  1. У Чорнобилі будують першу сонячну електростанцію. Tokar.ua (укр.). 22 листопада 2017. Процитовано 29 вересня 2018.
  2. Історико-культурні заповідники України. Довідник. Архів оригіналу за 6 березень 2014. Процитовано 27 квітень 2012.
  3. Про погодження створення спеціального загальнозоологічного заказника загальнодержавного значення «Чорнобильський». Архів оригіналу за 26 травня 2015. Процитовано 27 квітня 2012.
  4. Нацгвардія використовує Чорнобиль як полігон. https://novynarnia.com/. Новинарня. 1 серпня 2019. Процитовано 1 серпня 2019.

Посилання