Соціал-Національна Асамблея

Версія від 16:46, 10 листопада 2022, створена AnonUserUa (обговорення | внесок) (Повернення до версії 9 липня)

Соціал-Національна Асамблея («СНА») — неонацистський рух, заснований в Україні. У 2014—2015 члени організації ставали до лав батальйону «Азов» та Азовського руху, створеного ветеранами полку. Наразі організація припинила своє існування,

Соціал-Національна Асамблея
(С.Н.А.)
Дата заснування2008
Дата ліквідації2015
ТипОб'єднання соціал-національних організацій
ГоловаАндрій Білецький (до 2015 року)
ЧлениІгор Михайленко, Микола Кравченко, Сергій Бевз, Володимир Шпара, Олег Однороженко, Ігор Мосійчук,Денис Махнухін
АдресаКиїв
Офіційний сайтhttp://sna.in.ua/
CMNS: Соціал-Національна Асамблея у Вікісховищі

Історія

Соціал-націоналізм (назва ідеології походить на назву офіційного німецького політичного устрою в 1933-1945р. - націонал-соціалізму) почав формуватися на початку 1990-х років в колах українських неонацистів. У 1991 році серед соціал-націоналістів, які жадали пристосувати інтегральний націоналізм до нових умов, була утворена Соціал-Національна партія України, яка протягом 1990-х і перших років XXI ст. була єдиною організаційною структурою, ідеологічною базою якої був соціальний націоналізм. У 2004 році СНПУ була перетворена на Всеукраїнське об'єднання «Свобода», термін «соціал-націоналізм» надовго виходить з партійного вжитку, так само як і використання монограми «Ідея Нації».

Нова сторінка в історії соціал-націоналізму в Україні була розкрита 8 листопада 2008 р., коли у Києві було проведено нараду керівників ряду соціал-націоналістичних організацій України та прийнято рішення про утворення єдиної соціал-націоналістичної сили — Соціал-Національної Асамблеї (СНА), яка на першому етапі організаційно об'єднала 4 соціал-націоналістичні організації[1]:

Про підтримку Соціал-Національної Асамблеї заявили Українська націонал-трудова партія, Свято-Андріївський козацький курінь і Громадянське об'єднання «Тверезий Київ».

У 2015 році припинив своє існування.

.У 2017 році було оголошено про відновлення Соціал-Національної Асамблеї.[2]

15 липня 2017 активісти Соціал-Національної Асамблеї взяли участь у акції по захисту Биківнянського лісу.[3]

3 липня 2017 року активісти Соціал-Національної Асамблеї разом з активістами «Добровольчого Руху ОУН» взяли участь у вирішенні конфлікту між переселенцями з Донбасу та представниками підрозділу дружинників «Безпека Життя».[4]

Структура

 
Емблема «Соціал-Національних Профспілок» України

Станом на листопад 2011 р. СНА мала осередки у 19 регіонах України. До структур підпорядкованих СНА належать:

  • «Патріот України» — революційний авангард українського соціал-націоналістичного руху. Утворений (відновлений) у 2005 р. Ставить перед собою завдання захисту нації, прямої дії, та охоронні функції СНА.
  • Соціал-Національні Профспілки України — профспілковий рух соціал-націоналістів. СНПУ було утворено в 2010 р. Ставить перед собою завдання захисту соціальних інтересів української нації.
  • «Здорова Нація» — громадська кампанія, утворена 2010 р., координатори якої ставлять за мету пропаганду здорового способу життя та спорту серед молоді.
  • «Молодь Великої України» — молодіжне крило організованого соціал-націоналістичного руху, утворене під час Євромайдану у 2014 р. Ставить собі за мету використання потенціалу молоді у розбудові «Великої України». Членство у організації можна отримати до 18 років, після чого є можливість подальшої діяльності в «Патріоті України» або СНА.

Керівники

  • Андрій Білецький — Колишній Головний Провідник Соціал-Національної Асамблеї.
  • Олег Однороженко — ідеологічний референт Соціал-Національної Асамблеї.
  • Микола Кравченко — організаційно-кадровий референт Соціал-Національної Асамблеї.
  • Сергій Осадчий — інформаційно-аналітичний референт Соціал-Національної Асамблеї.
  • Ігор Михайленко — керівник Харківського осередку, вишкільний референт Соціал-Національної Асамблеї.
  • Степан Головко  — керівник Донецького осередку.
  • Сергій Бевз — керівник Київського осередку.
  • Володимир Шпара — керівник Васильківського осередку, перший заступник керівника Київського осередку.
  • Ігор Криворучко — в.о. Голови Соціал-Національної Асамблеї у 2012—2014 роках.
  • Ярослав Бабич — юридичний референт Соціал-Національної Асамблеї у 2014 році.
  • Анна Сенік — пропагандивний референт Соціал-Національної Асамблеї у 2014 році.

Ідеологія

Ідеологія СНА ґрунтується на соціал-націоналізмі. Лідер СНА Андрій Білецький так охарактеризовує його ідею:

Основною містичною ідеєю Соціал-Націоналізму є створення замість купи розрізнених індивідуумів, механічно об'єднаних назвою "українці" та наявністю українського паспорта, Національної над-суспільності - єдиного біологічного організму, що складатиметься з Нових Людей - фізично, інтелектуально та духовно розвинених осіб. З маси індивідуумів має постати Нація, а зі слабкої сучасної людини - Надлюдина.

Базовими принципами соціал-націоналізму є:

  • Соціальність - "Ми не відкидаємо існування багатих (але не надбагатіїв), але відкидаємо можливість існування бідних"
  • Расовість - "Люди від природи народжуються з різними здібностями і можливостями, і тому велике щастя людини - це коли вона знаходить своє місце в національній ієрархії і сумлінно виконує своє життєве завдання"
  • Великодержавність - "Це питання, як не дивно, не стільки політичне, скільки біологічне. Будь-який живий організм у природі прагне до розширення, розмноження, збільшення. Цей закон універсальний і для інфузорії-туфельки, і для людини, і для нації-раси.

Серед ідей СНА: захист білої раси шляхом створення антидемократичного й антикапіталістичного ладу "націократії", викорінення "інтернаціонально-сіоністського спекулятивного капіталу".

Як власне людей (Homo Sapiens) соціал-націоналісти розглядають тільки "білу європейську расу" (без включення в це поняття "південних європеоїдів", які, на думку Однороженка, є іншим біологічним видом). Інші расові групи повинні бути піддані обмеженням і депортації.

Сайт Соціал-Національної Асамблеї, який наразі є недоступним, містив твердження, що для українців гарною можна вважати лише "українську цивілізацію", а мислення в рамках загальнолюдських чи інших цінностей є "культурним трансміфом". Також висловлено жаль з приводу великої кількості серед українців "росіян" (не за кров'ю, а за мисленням), "жидів", "американців", "європейців" ("демо-ліберального ЄС"), "арабів", "китайців" та заклики до відродження українського імперського мислення

Діяльність

СНА регулярно проводила акції, які були спрямовані на появу прихильності до організації, відвертаючи увагу від її неонацистської ідеології, але фактично ці акції не впливали на змінення соціально-політичної ситуації: соціальні — проти вирубки парків[5], допомога дитячим будинкам[6] та інше, культурні — захист українських церков[7], марші на честь УПА[8], захист україномовних видань[9] та загальнодержавницькі — вимога повернення ядерного статусу[1].

Під егідою СНА існувала громадська спортивна кампанія «Здорова Нація», що пропагувала здоровий спосіб життя та спорт серед молоді.

Структурний підрозділ СНА, організація «Патріот України» регулярно проводила військово-спортивні тренування.

Судові справи

2011 року у серпні за справою «васильківських терористів» було заарештовано декілька активістів організації. Звинувачення за статтею «тероризм» та ще декількома статтями були винесені Сергію Бевзу, Ігору Мосійчуку та Володимиру Шпарі, перші два з яких були депутатами Васильківської міської ради.

Того ж року в Харкові невідомий відкрив стрілянину в офісі організації. Активісти організації в процесі самозахисту знешкодили нападника. Працівниками МВС спочатку було порушено кримінальну справу проти нападаючого, але згодом справу передали слідчому з Києва, який захисників офісу оголосив обвинувачуваними у нападі та висунули звинувачення за статтею «навмисне вбивство», а Сергія Колесніка (нападаючого) перевели у потерпілі.

Символіка

 
«Ідея нації»

Як організаційний символ, Соціал-національна асамблея використовує колишню емблему Соціал-Національної партії України — «Ідея нації».

Оцінки та критика

У 2014 році політолог Антон Шеховцов, журналіст Foreign Policy Алек Лун і журналістка Haaretz Лоліта Брайман описали СНА як ультраправу, неонацистську або расистську групу.  Радник міністра Антон Геращенко заперечував ці неонацистські звинувачення, заявляючи, що «Соціал-Національна Асамблея не є неонацистською організацією… Це партія Українські патріоти».

СНА також є «рухом вуличних боїв», ворожим по відношенню до етнічних і соціальних меншин: за даними дослідників і власного веб-сайту (наразі недоступний), вона здійснювала фізичні напади на них.

Див. також

Примітки

  1. а б Соціал-національна асамблея / Портал «Народий оглядач», 14 березня 2014.
  2. СНА. Відновлення – СНА. sna.in.ua (амер.). Архів оригіналу за 28 червня 2017. Процитовано 3 липня 2017.
  3. Соціал-Національна Асамблея на захисті Биківнянського лісу – СНА. sna.in.ua (амер.). Архів оригіналу за 28 червня 2017. Процитовано 3 липня 2017.
  4. Скандал навколо помешкання переселенців – СНА. sna.in.ua (амер.). Архів оригіналу за 18 липня 2017. Процитовано 3 липня 2017.
  5. Нічна акція на захист лісу[недоступне посилання з липня 2019]
  6. Івано-Франківський осередок «Патріот України» завітав до дитячого будинку. Архів оригіналу за 10 червня 2012. Процитовано 30 серпня 2012.
  7. Конотоп: Патріот України на захисті Української Церкви. Архів оригіналу за 28 червня 2012. Процитовано 30 серпня 2012.
  8. Марш УПА 18 жовтня 2008 року
  9. Не віддамо «Кримську Світлицю»![недоступне посилання з липня 2019]

Джерела

Посилання