Фалака (перс. فلک‎ — фелек, тур. falaka) — знаряддя тортур, що полягали в завданні ударів по босих ступнях, традиційне для середньовічного мусульманського Близького Сходу й Північної Африки. Фалаку широко застосовували в Ірані й Османській імперії для покарання злочинців, боржників, а також дітей, жінок і підмайстрів, що провинилися[1], та яничар у війську[2]. У XX столітті фалака як інструмент покарання майже не застосовувалась і збереглася як незаконний метод тиску на затриманих, ув'язнених чи допитуваних.[3][4][5]

Покарання фалакою в Персії (мал. Frank Dadd, 1905)

Перші згадки про покарання фалакою в арабському світі з'являються у X столітті, зокрема в Північній Африці покарання фалакою стало типовим для мусульманських шкіл — мектебів. Згідно з перськими джерелами, фалака потрапила до Персії разом з монголами у XIV столітті. Європейці дізнались про фалаку з османського кодексу законів XVI століття[6]. Імовірно, назва цього знаряддя тортур походить від арабського слова falak, filak — «розколювати, розщеплювати»[7].

Примітки

  1. M. Th. Houtsma, E.J. Brill’s first encyclopaedia of Islam Архівовано серпень 26, 2018 на сайті Wayback Machine., 1913, vol 1.
  2. Virginia H.Aksan, Daniel Goffman, The early modern Ottomans: remapping the Empire, Cambridge University Press, 2007.
  3. М. Щур. Тортури у в'язницях Росії // Радіо Свобода, 09.08.2018.
  4. Свавільні затримання, катування та жорстоке поводження в контексті збройного конфлікту на Сході України. 2014-2021 // Управління Верховного комісара ООН з прав людини. С. 49.
  5. Розповідь Тімолеона Васіліу про переслідування Свідків Єгови у Греції
  6. Darius Rejali, Torture and Democracy Архівовано липень 16, 2017 на сайті Wayback Machine., Princeton University Press, 2009.
  7. Михельсон А. Д. Объяснение 25000 иностранных слов, вошедших в употребление в русский язык, с означением их корней, 1865: «Фалак — от араб. falak, filak, от falaka, раскалывать, расщеплять. Обрубок дерева (с выемками или отверстиями), в который вставляются ноги виновного, подвергшегося наказанию палками по пятам».