Олена Гром

українська фотографка

Олена Гром — українська фотографиня.

Олена Гром
Народилася
Донецьк
ГромадянствоУкраїна Україна
Місце проживанняБуча
Діяльністьфотографка
Знання мовукраїнська
Сайтalenagrom.com

Біографія і творчість

Олена Гром народилася у Донецьку. Там вийшла заміж, виховувала дітей та разом із чоловіком будувала дім. У Донецьку у 2014 році виходила на проукраїнські мітинги, у квітні виїхала з сім'єю з Донецька до Києва.[1].

Олена закінчила школу фотографії і за рік створила фотопроєкт «Гіпоксія. Аеропорт», який стосувався теми переселенців. У наступному проєкті «Середовище навчання»[2] зробила серію фото дітей, які мешкають на Донбасі, поблизу бойових дій (зокрема, у місті Мар'їнка). Тему життя людей на Донбасі Олена продовжила фотопроєктом «Утроба».[3] Ці фотографії були показані в багатьох країнах світу.

у 2017 році Олена разом із чоловіком переїхали до Бучі, звідки вимушені були переїхати до Ужгорода, через російський наступ 2022 року. Під час допомоги переселенцям разом з місцевими волонтерами творила новий фотопроєкт «Між кордонів», під час якого фотографувала на вокзалі людей, які бігли від війни.

Після деокупації Бучі Олена разом із родиною повернулися додому. Метою наступних робіт: «Різня у Бучі» та «Мистецтво жити в критичній зоні» було „задокументувати“ те, що відбувалось у цьому місті під час окупації. Олена була на ексгумаціях, у місцях тортур, в будинках, де жили російські солдати.[4] [5]

У 2023 фотопроєкт «Покоління», присвячений дітям війни з Харківської області, став одним з фіналістів конкурсу для фотографів-документалістів Української асоціації професіональних фотографів.[6] Серед героїв проєкту — діти з Харківщини, які пережили обстріли, окупацію, життя без світла і тепла, дехто втратив рідних. Своїми спогадами вони й діляться у проєкті.

За час повномасштабного вторгнення фотографиня зробила тисячі світлин про людей, воєнні злочини та події в Україні. Більшість з них були представлені на виставках в Америці та Європі. Також Олена створила короткометражний фільм під назвою «Урожай»[7]. У майбутньому Олена планує створити проєкт «Підняти Бучу», присвячений відновленню й українській стійкості.

Номінації і Нагороди

Лауреатка і переможниця міжнародних конкурсів. Фіналістка LensCulture Portrait Awards UK, YICCA International Contest of Contemporary Art, Kaunas Photo Star Lithuania, Slovak Press Photo, The Tokyo International Foto Awards [8] [9].

Виставлялася в країнах Європи, в США, Японії, Колумбії.[10] [11]

Нагороди [12]
Рік Конкурс Місто Номінація
2016 Photography Salon «Strom» Silver medal The Royal Photographic Society
2018 International Photography Awards USA Honorary Award
2018 LensCulture Portrait Awards United Kingdom Фіналістка
2018 International Photographer Of The Year USA Срібна медаль
Prix ​​de la Photographie Париж Gold in Portraiture
2022 International Photography Awards «Best of Show 2022» Куратор
2022 Tokyo International Foto Awards Токіо Prize Gold

Примітки

  1. «Війна в об’єктиві»: Як фотографиня-переселенка розповідає світові про Україну. RFI. 13 червня 2023. Процитовано 7 лютого 2024.
  2. Засоби навчання Олени Гром. Untitled: Українська фотографія. 2 вересня 2021. Процитовано 8 лютого 2024.
  3. Утроба Олени Гром. Untitled: Українська фотографія. 2 листопада 2020. Процитовано 8 лютого 2024.
  4. The art of living in the critical zone. Жіття війни. Процитовано 8 лютого 2024.
  5. Ті, хто вижив: українці з Бучі та Ірпеня згадують жорстоку російську окупацію. Радіо Свобода. 28 липня 2022. Процитовано 8 лютого 2024.
  6. «Покоління»: фотографка Олена Гром висвітлює життя дітей у прифронтовій зоні на Харківщині. Mediaport. 21 грудня 2023. Процитовано 7 лютого 2024.
  7. Harvest на YouTube
  8. Олена Гром. UAPP. Процитовано 7 лютого 2024.
  9. Роботи українських фотографів відзначили на міжнародному фестивалі фотографії. Liga.NET. 4 липня 2023. Процитовано 8 лютого 2024.
  10. Цикл робіт «Мистецтво жити у критичній зоні». Комітет з національної премії Україні імені Тараса Шевченка. Процитовано 8 лютого 2024.
  11. У Римі відкривається виставка «Contra Spem Spero. Історії з України». Photo days. Процитовано 8 лютого 2024.
  12. Alena Grom. Lens culture. Процитовано 9 лютого 2024.

Посилання

Джерела

  • Alena Grom, International Women in Photo Association, процитовано 9 лютого 2024