Рецидив (медицина)

відновлення хвороби після удаваного повного одужання
Версія від 19:00, 15 лютого 2012, створена РобоСтася (обговорення | внесок) (→‎Причини: Більше не розпізнається як ізольована стаття, removed: {{Ізольована стаття}} за допомогою AWB)

Рецидив (від лат. recidere) у медицині — відновлення хвороби після удаваного повного одужання ( ремісії). Рецидив пояснюється тією обставиною, що патоген у ході лікування не повністю зникає з організму і, за певних умов, знову викликає поява симптомів захворювання. Клінічна картина рецидиву, як правило, повторює клінічну картину первинного захворювання, нерідко у поглибленій формі. До рецидиву не відноситься реінфекція — повторне зараження тим же (або незначно мутованим) інфекційним агентом із зовнішнього середовища, що й первинний. Також до рецидиву не відноситься активація патологічного процесу у метастази (рецидивом вважається відновлення росту пухлини на її початковому місці).

Причини

Серед основних причин рецидиву захворювання зазвичай вказують:

Лікування рецидиву більшості захворювань аналогічне лікуванню первинного прояву цього захворювання. Нерідко додатково призначаються фармацевтичні препарати, що сприяють посиленню імунітету для запобігання подальших рецидивів.