Кнудсенівська дифузія

дифузія газу через наскрізні пори в твердих тілах, коли довжина вільного пробігу молекул значно більша від характерного діаметра пор

Кну́дсенівська дифу́зія — дифузія газу через наскрізні пори в твердих тілах, непроникних для газів за відносно малих тисків газу або розмірів пор, тобто у випадках, коли довжина вільного пробігу молекул значно більша від характерного діаметра пор . Перехід від звичайної дифузії в газах до кнудсенівської характеризують безрозмірним параметром — числом, або критерієм Кнудсена — :

Схема кнудсенівської дифузії.
 — діаметр пори,
 — довжина вільного пробігу молекули, ().

тобто, при коли ймовірність зіткнень молекул газу зі стінками пор значно перевищує ймовірність взаємних зіткнень молекул.

Має важливе практичне значення, оскільки кількісно описує масоперенос у вузьких порах і в широких масштабах використовується в промисловості для дифузійного розділення сумішей газів за молекулярною масою, зокрема, для дифузійного розділення ізотопів.

Для газів за нормальних температури і тиску цей вид дифузії відбувається за діаметра пор від 2 до 50 нм; за більших діаметрів кнудсенівська дифузія переходить у класичну дифузію, а за менших — стає істотним розмір самих молекул відносно діаметра пори.

Названа на честь данського вченого Мартіна Кнудсена, який розглянув її в книзі «Кінетична теорія газів».

Основні співвідношення

ред.

У загальному випадку процеси дифузії описуються рівнянням Фіка:

 
де   — молекулярний потік дифузії на одиницю поверхні, моль/(м2·с);
  — коефіцієнт дифузії, м2/с;
  — градієнт концентрації, моль/м4.

Або в одновимірному випадку:

 
де   — молекулярний потік уздовж осі x на одиницю площі, моль/(м2·с);
  — концентрація, моль/м3;
  — координата, м.

Для кнудсенівської дифузії через плоску стінку:

    — кнудсенівський коефіцієнт дифузії.

Кнудсенівський коефіцієнт дифузії можна обчислити з коефіцієнта самодифузії, який у молекулярно-кінетичній теорії газів дорівнює[1]:

 
де   — середня швидкість молекул, м/с;
  — коефіцієнт самодифузії, м2/с;
  — універсальна газова стала, 8,3144 Дж/(моль*K);
  — абсолютна температура газу, К;
  — молярна маса газу, кг/моль.

У разі дифузії Кнудсена середня довжина вільного пробігу замінюється характерним діаметром пор  , оскільки кожна з молекул у середньому до чергового зіткнення зі стінкою проходить шлях  :

 

Підставляючи вираз для отриманого коефіцієнта дифузії в рівняння Фіка і враховуючи, що   тому     — довжина пори,   — різниця тисків між кінцями пори, отримуємо об'ємну витрату газу, який дифундує через пору, в допущенні, що перепад тиску значно менший від середнього тиску —  :

 
де   — витрата газу, м3/с;
  — усереднений тиск газу в порі, Па.

Якщо довжина пори мала, тобто порівнянна з її діаметром, то стають істотними впливи на дифузію ефектів ефузії, які можна наближено врахувати, змінивши ефективну довжину пори  :

 

Кнудсенівська самодифузія

ред.

Під кнудсенівською самодифузією розуміють закон руху молекул уздовж пори в умовах термодинамічної рівноваги, тобто, коли температура і тиск уздовж пори сталі. У цьому випадку хаотичні рухи молекул підлягають закону Ейнштейна — Смолуховського[2].

Див. також

ред.

Примітки

ред.
  1. Welty, James R.; Wicks, Charles E.; Wilson, Robert E.; Rorrer, Gregory L. Fundamentals of Momentum, Heat and Mass Transfer. — 5th. — Hoboken : John Wiley and Sons, 2008. — ISBN 0-470-12868-2.
  2. Knudsen Self- and Fickian Diffusion in Rough Nanoporous Media (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 2 Квітня 2012. Процитовано 13 Лютого 2022.

Література

ред.
  • Malek K., Coppens M. O. Knudsen self- and Fickian diffusion in rough nanoporous media // Journal of Chemical Physics. — 2003. — Т. 119, вип. 5 (30 липня). — С. 2801—2811.

Посилання

ред.