Розальба Карр'єра

(Перенаправлено з Розальба Кар'єра)

Розальба Карр'єра (італ. Rosalba Carriera; 7 жовтня 1675, Кьоджа — 15 квітня 1757, Венеція) — італійська художниця доби рококо в Італії та Франції. Працювала в техніці пастель. Її творчість була одним з імпульсів для виникнення мистецтва доби рококо в Італії і, особливо, у Франції.

Розальба Карр'єра
Rosalba Carriera
«Автопортрет», бл. 1746, Галерея Академії, Венеція
При народженніRosalba Carriera
Народження7 жовтня 1675(1675-10-07)[1][2][…]
Венеція, Венеційська республіка[4][5][6]
Смерть15 квітня 1757(1757-04-15)[1][2][…] (81 рік)
 Венеція, Венеційська республіка[4][6]
Національністьіталійка
КраїнаІталія
Жанрпортретний живописd, портрет[7][8], miniaturistd[9], ілюстратор рукописівd[9], автопортрет[8], побутовий жанр[8], фігуркаd[8] і алегорія[d][8]
Навчанняу Дж.Дьямантіні та А.Балєстри.
Діяльністьхудожниця, рисувальниця, архітектурний кресляр, мисткиня, візуальна мисткиня
Напрямокрококо
Роки творчості1695 - 1750
Покровительмеценат П'єр Кроза, імператриця Марія Терезія
Вплив намитців рококо у Франції
Відомі учніГустав Лундберг
ЧленКоролівська академія живопису і скульптури[9], Академія Святого Луки[9], Академія мистецтв Болоньї[10] і Королівська академія живопису і скульптури
Твориміфологічні картини, портрети
РодичіGiovanni Antonio Pellegrinid
Роботи в колекціїШтедель, Міннеаполіський інститут мистецтваd, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Ґетті, Національна галерея мистецтв[11], Національний музей Швеції, Національна галерея Канади, Музей мистецтва Метрополітен[12], Рейксмузей, Collezioni di Palazzo Neruccid, Галерея Уффіці, Державні художні зібрання Дрездена, Галерея Академії (Венеція), Національна галерея, Музей історії мистецтв, Баварські державні колекції картин, Державна картинна галерея (Карлсруе), Ка' Реццоніко, Дрезденська картинна галерея, National Museum Paleis het Lood[13], Luigi Bailo Museumd, Женевський музей мистецтва і історії, Єльський центр британського мистецтваd, Музей фюрера, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Детройтський інститут мистецтв, Gallerie Estensid і Musea Brugged[14]

CMNS: Розальба Карр'єра у Вікісховищі

Біографія

ред.

Мати була майстринею по мереживу. Розальда займалася мініатюрою та розписом табакерок, що продавали туристам в Венеції.

1700 року за свої роботи була прийнята в Академію Св. Луки в Римі. Брала уроки малювання у Дж. Дьямантіні та А. Балєстри.

1716 року в Венеції познайомилась з багатієм та відомим колекціонером з Парижа П'єром Кроза (1661—1740). Якщо королівська родина робила борги, то Кроза робив гроші. І так успішно, що вистачало на мандри Італією, де він скуповував видатні твори мистецтв (від художніх до ужиткових). На відміну від модників, він купував також малюнки старих майстрів, гравюри, італійську майоліку. До того ж, він знаходив нові таланти. Саме Кроза підтримає невідомого Антуана Ватто (1684—1721) і венеційку Розальбу Карр'єру, яку запросив у Париж.

 
Портрет Ватто Антуана, художниця Розальба Карр'єра

В березні 1720 р. Розальба з родиною переїхала до столиці. Її пастелі мали успіх. Тільки королівська родина замовила їй 36 портретів. А були ще й сторонні замовлення. Лестити вельможним замовникам вона добре уміла.

В Парижі вона познайомилася з дуже хворим Ватто і встигла до його смерті (1721) написати портрет видатного митця Франції. Стала членкинею Французької Королівської Академії живопису.

1721—1730 роки прожила в Венеції. Півроку працювала у Відні при дворі імператора Карла VI. Навчала малюванню дочку Карла VI, майбутню імператрицю Марію-Терезу.

З 1750-х років художниця почала втрачати зір через катаракту. Дві операції зір не повернули.

Gомерла в Венеції.

Вшанована на Поверсі спадщини Джуді Чикаго.

Твори Карр'єри в музеях світу

ред.
  • Лувр, Париж.
  • Дрезден, Німеччина.
  • Петербург, Росія.
  • Венеція, Італія.
  • Рим, Італія.
  • Відень, Австрія .

Галерея

ред.

Джерела

ред.
  • Panceri L. Rosalba Carriera, Milano, Eidos. 2002 (італ).
  • Дрезденская картинная галерея. Старые мастера, Дрезден,1979 (рос).
  • Walther A. Rosalba Carriera. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1984.
  • Sani B. Rosalba Carriera. Torino: U. Allemandi; Milano: Messaggerie libri, 1988
  • Panzeri L. Rosalba Carriera. Mirano: Eidos, 2002
  • Jary M. Die Pastellkönigin: historischer Roman. München: Droemer, 2005
  • Mehler U. Rosalba Carriera 1673—1757: die Bildnismalerin des 18. Jahrhunderts. Königstein im Taunus: Ortensia Koenigstein, 2006

Примітки

ред.