Банк: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
RLutsBot (обговорення | внесок)
м Перенесено 94 інтервікі-посилань до Вікіданих (Q22687)
Рядок 23: Рядок 23:


'''Акт́ивні оперáції бáнків''' – банківські операції, через посередництво яких банки розміщують наявні в них грошові ресурси (видача [[Кредит|позик]], купівля [[цінні папери|цінних паперів]] тощо).
'''Акт́ивні оперáції бáнків''' – банківські операції, через посередництво яких банки розміщують наявні в них грошові ресурси (видача [[Кредит|позик]], купівля [[цінні папери|цінних паперів]] тощо).

'''Ліквідація банку''' – списання банку з ринку на основі поступового нарахування зносу і перерахування залишкової вартості на рахунок "Списання банківських установ".


== Види комерційних банків ==
== Види комерційних банків ==

Версія за 19:51, 16 квітня 2013

Чи знаєте ви, що...
  • Банк Юта, Солт-Лейк-Ситі, збудований із цеглин, доставлених звичайною поштою. У 1919 році мормонські будівельники вирахували, що переправляти будматеріали поштовою службою США (по сім цеглин у пакунку) дешевше, ніж скористатися звичайним транспортом.
Національний банк України

Ба́нк (від італ. banco - лава) — кредитно-фінансова установа, яка зберігає кошти і капіталовкладення, надає кредити та здійснює послуги по фінансовим операціям.

Банк(італ.banco-конторка)-фінансове підприємство,яке виконує комплекс базових функцій (акумулює грошові кошти та інші цінності,надає кредити,випускає в обіг гроші та цінні папери,здійснює грошові розрахунки та інші функції) з метою привласнення прибутку.

Банківська система

Банківська система більшості країн є дворівневою:

  • На першому її щаблі розташовано комерційні банки, що безпосередньо здійснюють обслуговування фізичних та юридичних осіб;
  • На другому щаблі розташовано центральний банк («банк банків»), що здійснює емісійну та грошово-кредитну політику у державі, організує міжбанківські розрахунки, координує діяльність банківської системи в цілому. В Україні ці функції виконує Національний банк України.

Бáнківські ресýрси — сукупність засобів, що знаходяться у розпорядженні банку і використовуються ним для кредитних та інших активних операцій.

Бáнківські оперáції — операції, які забезпечують функціонування і прибутковість банків. Розрізняють пасивні (наприклад, залучення депозитів) та активні (наприклад, надання кредитів). Мають за мету одержання прибутку (насамперед у комерційних банках) та супроводжуються необхідними записами в банківських рахунках та в бухгалтерських документах.

Акт́ивні оперáції бáнків – банківські операції, через посередництво яких банки розміщують наявні в них грошові ресурси (видача позик, купівля цінних паперів тощо).

Ліквідація банку – списання банку з ринку на основі поступового нарахування зносу і перерахування залишкової вартості на рахунок "Списання банківських установ".

Види комерційних банків

Світова практика виробила дві моделі побудови комерційних банків:

  1. модель сегментування, коли банківська діяльність обмежена певним видом операцій чи сектором грошового ринку;
  2. модель універсальності, коли будь-які обмеження щодо діяльності банків на грошовому ринку знімаються.

У ринковій економіці функціонують різні види банків, які класифікуються за певними ознаками:

  1. За формою власності:
    • державні;
    • акціонерні;
    • кооперативні.
  2. За масштабами операцій:
    • роздрібні (акумулюють кошти численних клієнтів, невеликі за обсягом. При цьому потрібна розвинута інфраструктура);
    • оптові. Обслуговують незначну кількість великих клієнтів, а необхідні ресурси залучають на фінансовому ринку.
  3. За територіальним охопленням:
    • міжнародні;
    • регіональні;
    • банки, що ведуть діяльність у національному масштабі (колишні спеціалізовані банки).
  4. За колом виконуваних операцій:
    • спеціалізовані;
    • універсальні.
  5. За порядком формування статутного фонду комерційні банки поділяються на публічні та приватні акціонерні товариства та пайові банки. Характерні ознаки цих господарських товариств регламентуються Законом України «Про акціонерні товариства».

В Україні функціонують два державні комерційні банки: Український експортно-імпортний банк та Ощадний банк України. Решта мають статус акціонерних товариств. Хоча у деяких із них частка держави становить більше 99% (Банк "Київ [1], Родовід банк [2]), вони не є повністю державними.

Спеціалізовані банки обмежують свою діяльність невеликим колом операцій або функціонують у вузькому секторі ринку, або обслуговують окремі галузі економіки (ощадні, іпотечні, банки споживчого кредиту, банки підтримки, гарантійні, розрахункові (клірингові) банки або палати). Універсальні банки виконують широкий спектр банківських операцій, охоплюють багато секторів грошового ринку та галузей економіки. В Україні більшість банків універсальні, їм заборонено здійснювати діяльність лише в сфері торгівлі, матеріального виробництва і страхування. Крім функціональної, виділяють галузеву і регіональну спеціалізації банків.

В Україні поширеними є кишенькові (кептивні) банки. Такий банк як елемент фінансо-промислової групи (ФПГ) виступає кліринговим центром для операцій групи, а також залучає на вигідних умовах кошти на фінансовому ринку.

Банки України

Докладніше: Банки України

Станом на серпень 2012 року, в Україні функціонують 176 банків.

Примітки

Див. також

Джерела

Посилання