Вікіпедія:Критерії значущості/Астрономічні об'єкти: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
 
(Не показані 8 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{Policy}}
{{проєкт правила}}
{{Shortcut|ВП:КЗ-АСТРО}}
{{Критерії значущості}}
=== Загальний опис ===
Головною настановою залишається [[ВП:ЗНЗ]], який в застосуванні до астрономічних об'єктів треба розуміти так, що об'єкт має бути висвітленим в кількох різних наукових, науково-популярних або публіцистичних роботах, в кожній з робіт принаймні по декілька речень нетривіальної інформації, що виходить за межі каталожних даних. Однієї роботи недостатньо для встановлення статусу, окрім випадку, коли це щойно опублікована стаття в провідному журналі, що містить важливе відкриття, дотичне до об'єкта, дослідження якого, очевидно, будуть продовжені в інших публікаціях. Для встановлення значущості роботи не вважаються за різні, якщо вони переповідають ту ж саму інформацію про об'єкт або написані тим самим автором або майже тотожньою групою авторів. Згадування у таблиці або каталозі поряд з іншими подібними об'єктами не вважається достатнім висвітленням об'єкту.
Головні принципи:
* Об'єкт має бути висвітленим в кількох різних наукових, науково-популярних або публіцистичних роботах, в кожній з робіт принаймні по декілька речень нетривіальної інформації, що виходить за межі каталожних даних. При цьому публікації не вважаються за різні, якщо вони переповідають ту ж саму інформацію про об'єкт або написані тим самим автором або майже тотожною групою авторів.
* Згадування у таблиці або каталозі поряд з іншими подібними об'єктами не вважається достатнім висвітленням об'єкту.
* Значна кількість інформації щодо об'єкту може бути наразі відсутня, але з високою долею ймовірності вона буде отримана протягом найближчих 10 років (наприклад, якщо об'єкт включений до каталогів спостережень чинного наукового проєкту).


=== Формальні критерії ===
Однак, до окремих класів об'єктів, де є висока ймовірність існування або скорої появи достатнього висвітлення в авторитетних джерелах, застосовуються м'якші критерії значущості, щоб спростити створення заготовок статей для подальшого наповнення інформацією та забезбечити повноту представлення у Вікіпедії об'єктів окремих класів. Так значимим вважається астрономічний об'єкт, який задовільняє одній з наступних вимог:
Відповідність хоча б 1 з перелічених критеріїв достатньо для того, щоб астрономічний об'єкт вважався значущим.
# Об'єкт має власну назву, затверджену [[Міжнародний астрономічний союз|МАС]] або вживану в науковій або науково-популярній літературі кількома незалежними колективами авторів. Зокрема, це включає названі [https://wwwhttps://planetarynames.wr.usgs.gov/SearchResults?Target=16_Moon&Feature%20Type=9_Crater,%20craters.minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html астероїди] (близько 23600), [https://www.iau.org/public/themes/naming_stars/ зорі] (близько 450), [https://planetarynames.wr.usgs.gov/SearchResults?Target=16_Moon&Feature%20Type=9_Crater,%20craters кратери на Місяці] (близько 1640) і т. д.
# Об'єкт дуже добре досліджений, він є головним предметом дослідження щонайменше 10 наукових статей в рецензованих журналах.
# Об'єкт є або був видимий неозброєним оком. Зокрема, це включає всі зорі [[Каталог яскравих зір|каталогу HR]] (9110).
# Об'єкт входить в десятку рекордсменів серед об'єктів подібного класу за хоча б однією з характеристик (один з найбільших, наймасивніших, найвіддаленіших, з найшвидшим/найповільнішим обертанням тощо).
# Об'єкт занесено до каталогу великої історичної важливості: наприклад, [[каталог Мессьє]] (110), [[Новий загальний каталог|NGC]] (13226), [[Індексний каталог|IC]] (5386). Перебування в базах даних (наприклад, SIMBAD або NED) або оглядах (наприклад, 2MASS або 2dFGRS) недостатньо для значущості.
#: ''Відповідно до правила [[ВП:КЗ#Значущість — не тимчасова|"Значущість — не тимчасова"]]: якщо об'єкт, про який на підставі цього критерію була створена стаття, втратив належність до переліку рекордсменів внаслідок відкриття об'єкта з ще більш екстремальними значеннями характеристик, то така стаття не вважається такою, що втратила значущість''
# Процес або результати дослідження об'єкту призвели до значущого відкриття (нового типу зір, нового класу астероїдів, нового фізичного закону, нового приладу тощо).
# Об'єкт є прототипом для класу/типу подібних до нього об'єктів (наприклад, зоря [[β Ліри]] є прототипом [[Змінні типу β Ліри|змінних зір типу β Ліри]]).
# Об'єкт є [[Сонце]]м, [[Планета|планетою Сонячної системи]], [[Карликова планета|карликовою планетою]], [[супутник]]ом планети Сонячної системи
# Об'єкт є екзопланетою, потенційно придатною для життя, якщо ця гіпотеза була висунута хоча б в 3 рецензованих наукових статтях.
# Об'єкт є [[сузір'я]]м (сучасним, або історичним).
# Об'єкт видимий або був видимий неозброєним оком.
# Об'єкт є галактикою, що відноситься до [[Місцева група галактик|місцевої групи]] та(або) має власну назву, затверджену [[МАС]].


=== Змістовні критерії ===
== Див. також ==
Для того, щоб об'єкт статті вважався значущим, необхідно виконання хоча б 2-3 з перелічених критеріїв.
* [[Вікіпедія:Критерії значущості]]
# Об'єкт непогано досліджений, він є головним предметом щонайменше 5 наукових, науково-популярних та(або) публіцистичних статей.
# Об'єкт має власну назву, затверджену [[Міжнародний астрономічний союз|Міжнародним астрономічним союзом]].
# Об'єкт був відкритий не пізніше 1920 року, тобто може мати історичну значущість.
# Об'єкт внесено до відомих каталогів: [[Каталог Мессьє|Мессьє]], [[Індексний каталог|IC]], [[Новий загальний каталог|NGC]], [[Загальний каталог змінних зір|GCVS]], [[Каталог яскравих зір|BSC]] тощо (список доповнюється…). При цьому наявність об'єкту в базах даних, які містять мільйони об'єктів ([[SIMBAD]], [[2MASS]], [[Gaia|GAIA DR1,2,3]] тощо) не робить його автоматично значущим.

Поточна версія на 21:04, 24 жовтня 2023

Загальний опис

[ред. код]

Головні принципи:

  • Об'єкт має бути висвітленим в кількох різних наукових, науково-популярних або публіцистичних роботах, в кожній з робіт принаймні по декілька речень нетривіальної інформації, що виходить за межі каталожних даних. При цьому публікації не вважаються за різні, якщо вони переповідають ту ж саму інформацію про об'єкт або написані тим самим автором або майже тотожною групою авторів.
  • Згадування у таблиці або каталозі поряд з іншими подібними об'єктами не вважається достатнім висвітленням об'єкту.
  • Значна кількість інформації щодо об'єкту може бути наразі відсутня, але з високою долею ймовірності вона буде отримана протягом найближчих 10 років (наприклад, якщо об'єкт включений до каталогів спостережень чинного наукового проєкту).

Формальні критерії

[ред. код]

Відповідність хоча б 1 з перелічених критеріїв достатньо для того, щоб астрономічний об'єкт вважався значущим.

  1. Об'єкт дуже добре досліджений, він є головним предметом дослідження щонайменше 10 наукових статей в рецензованих журналах.
  2. Об'єкт входить в десятку рекордсменів серед об'єктів подібного класу за хоча б однією з характеристик (один з найбільших, наймасивніших, найвіддаленіших, з найшвидшим/найповільнішим обертанням тощо).
    Відповідно до правила "Значущість — не тимчасова": якщо об'єкт, про який на підставі цього критерію була створена стаття, втратив належність до переліку рекордсменів внаслідок відкриття об'єкта з ще більш екстремальними значеннями характеристик, то така стаття не вважається такою, що втратила значущість
  3. Процес або результати дослідження об'єкту призвели до значущого відкриття (нового типу зір, нового класу астероїдів, нового фізичного закону, нового приладу тощо).
  4. Об'єкт є прототипом для класу/типу подібних до нього об'єктів (наприклад, зоря β Ліри є прототипом змінних зір типу β Ліри).
  5. Об'єкт є Сонцем, планетою Сонячної системи, карликовою планетою, супутником планети Сонячної системи
  6. Об'єкт є екзопланетою, потенційно придатною для життя, якщо ця гіпотеза була висунута хоча б в 3 рецензованих наукових статтях.
  7. Об'єкт є сузір'ям (сучасним, або історичним).
  8. Об'єкт видимий або був видимий неозброєним оком.
  9. Об'єкт є галактикою, що відноситься до місцевої групи та(або) має власну назву, затверджену МАС.

Змістовні критерії

[ред. код]

Для того, щоб об'єкт статті вважався значущим, необхідно виконання хоча б 2-3 з перелічених критеріїв.

  1. Об'єкт непогано досліджений, він є головним предметом щонайменше 5 наукових, науково-популярних та(або) публіцистичних статей.
  2. Об'єкт має власну назву, затверджену Міжнародним астрономічним союзом.
  3. Об'єкт був відкритий не пізніше 1920 року, тобто може мати історичну значущість.
  4. Об'єкт внесено до відомих каталогів: Мессьє, IC, NGC, GCVS, BSC тощо (список доповнюється…). При цьому наявність об'єкту в базах даних, які містять мільйони об'єктів (SIMBAD, 2MASS, GAIA DR1,2,3 тощо) не робить його автоматично значущим.