Тулен-Тимур: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Haida (обговорення | внесок)
Немає опису редагування
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{Картка:Особа
{{Особа
| ім'я = Тулен-Тимур
| ім'я = Тулен-Тимур
| місце_проживання =
| місце_проживання =
Рядок 34: Рядок 34:


== Життєпис ==
== Життєпис ==
Походив з династії Чингизідів, роду Тукамитуриди. Син Куншака (Кішика), онука [[Уран-Тимур]]а. Про молоді роки обмаль відомостей. 1298 року після повалення [[Ногай|Ногаєм]] улусбека [[Ачік]]а (двоюрідного діда Тулен-Тимура) призначаєтсья 1298 року намісником Криму. 1299 року перейшов на бік хана [[Токта|Токти]], сприявши поразці Ногая. 1300 року затверджений Токтою правителем Кримського улуса.
Походив з династії Чингизідів, роду Тукамитуриди. Син Куншака (Кішика), онука [[Уран-Тимур]]а. Про молоді роки обмаль відомостей. 1298 року після повалення [[Ногай|Ногаєм]] улусбека [[Ачік]]а (двоюрідного діда Тулен-Тимура) призначається 1298 року намісником Криму. 1299 року перейшов на бік хана [[Токта|Токти]], сприявши поразці Ногая. 1300 року затверджений Токтою правителем Кримського улуса.


Підтримав хана [[Узбек-хан|Узбека]], зяким мав спорідненність. Останній також залишив за Тукатимуридами їхулуси (Булгар і Хаджи-Тархан). Жо 1312 року сприяв карбуваннюв Солхаті срібних дирхемів. 1314 року за наказом Тулен-Тимура в [[Солхат]]і було зведено [[Мечеть хана Узбека|мечеть Узбека]].
Підтримав хана [[Узбек-хан|Узбека]], з яким мав спорідненість. Останній також залишив за Тукатимуридами їхулуси (Булгар і Хаджи-Тархан). Жо 1312 року сприяв карбуванню в Солхаті срібних дирхемів. 1314 року за наказом Тулен-Тимура в [[Солхат]]і було зведено [[Мечеть хана Узбека|мечеть Узбека]].


З 1320 року починаєтсья протистояння згенуезьцями в Криму з приводу збільшення податків. 1322 року війська Тулен-Тимура завдають удару по [[Судак (місто)|Сугдеї]], грабуючи католицькі костели. У відповідь папа римський [[Іоанн XXII]] відправляє скаргу хану Узбеку. В цей час з невідомих обставин діяльність монетного двору припиняється. У 1327 і 1328 роках Тулен-Тимур здійснив нові напади на Сугдею.
З 1320 року починається протистояння з генуезьцями в Криму з приводу збільшення податків. 1322 року війська Тулен-Тимура завдають удару по [[Судак (місто)|Сугдеї]], грабуючи католицькі костели. У відповідь папа римський [[Іоанн XXII]] відправляє скаргу хану Узбеку. В цей час з невідомих обставин діяльність монетного двору припиняється. У 1327 і 1328 роках Тулен-Тимур здійснив нові напади на Сугдею.


Разом з тим активно сприяв ісламізації та розвитку міст. 1333 року на кошти його дружини — Інджибей-хатун — в Солхаті було зведено медресе. На думкудослідників саме в цейчас Солхат перетворюється на значне місто. Його 1334 року відвідав [[Ібн Баттута]], який ймовірно також спілкувався з Тулен-Тимуром. Згідно повідомлення Азакський тумен в цей час підпорядковувався улусбеку Тулен-Тимуру, а Кримський півострів і [[Азов|Азак]] поєднувало ямів (поштових станцій).
Разом з тим активно сприяв ісламізації та розвитку міст. 1333 року на кошти його дружини — Інджибей-хатун — в Солхаті було зведено медресе. На думку дослідників саме в цей час Солхат перетворюється на значне місто. Його 1334 року відвідав [[Ібн Баттута]], який ймовірно також спілкувався з Тулен-Тимуром. Згідно повідомлення Азакський тумен в цей час підпорядковувався улусбеку Тулен-Тимуру, а Кримський півострів і [[Азов|Азак]] поєднувало ямів (поштових станцій).


Помер Тулен-Тимур 1341 року. Його замінив син або брат.
Помер Тулен-Тимур 1341 року. Його замінив син або брат.
Рядок 49: Рядок 49:
[[Категорія:Кримський улус]]
[[Категорія:Кримський улус]]
[[Категорія:Чингізиди]]
[[Категорія:Чингізиди]]
[[Категорія:Правителі Європи XIII століття]]
[[Категорія:Правителі Європи XIV століття]]

Поточна версія на 10:05, 22 січня 2024

Тулен-Тимур
Народивсяневідомо
Помер1341
Національністьмонгол
Посадаулусбек Криму
Термін1298—1341
ПопередникАчік
Наступник?
Конфесіяіслам
РідТукатимуриди
БатькоКуншак
У шлюбі зІнджибей-хатун

Тулен-Тимур (*д/н — 1341) — політичний та військовий діяч Золотої Орди.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Чингизідів, роду Тукамитуриди. Син Куншака (Кішика), онука Уран-Тимура. Про молоді роки обмаль відомостей. 1298 року після повалення Ногаєм улусбека Ачіка (двоюрідного діда Тулен-Тимура) призначається 1298 року намісником Криму. 1299 року перейшов на бік хана Токти, сприявши поразці Ногая. 1300 року затверджений Токтою правителем Кримського улуса.

Підтримав хана Узбека, з яким мав спорідненість. Останній також залишив за Тукатимуридами їхулуси (Булгар і Хаджи-Тархан). Жо 1312 року сприяв карбуванню в Солхаті срібних дирхемів. 1314 року за наказом Тулен-Тимура в Солхаті було зведено мечеть Узбека.

З 1320 року починається протистояння з генуезьцями в Криму з приводу збільшення податків. 1322 року війська Тулен-Тимура завдають удару по Сугдеї, грабуючи католицькі костели. У відповідь папа римський Іоанн XXII відправляє скаргу хану Узбеку. В цей час з невідомих обставин діяльність монетного двору припиняється. У 1327 і 1328 роках Тулен-Тимур здійснив нові напади на Сугдею.

Разом з тим активно сприяв ісламізації та розвитку міст. 1333 року на кошти його дружини — Інджибей-хатун — в Солхаті було зведено медресе. На думку дослідників саме в цей час Солхат перетворюється на значне місто. Його 1334 року відвідав Ібн Баттута, який ймовірно також спілкувався з Тулен-Тимуром. Згідно повідомлення Азакський тумен в цей час підпорядковувався улусбеку Тулен-Тимуру, а Кримський півострів і Азак поєднувало ямів (поштових станцій).

Помер Тулен-Тимур 1341 року. Його замінив син або брат.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Крамаровский М. Г. Джучиды и Крым: XIII—XV вв.// Материалы по археологии, истории и этнографии Таврии: Сб. научн. тр. — 2003. — Вып. X. — С. 506—532.